23 жовтня 2014 р. у м. Києві представники органів виконавчої влади, громадськість та науковці обговорювали проблеми моніторингу стану вод у річкових басейнах, проблеми розроблення заходів щодо покращення якості води в Україні, вплив АТО на виконання вимог Угоди про асоціацію, зокрема у частині виконання положень Водної рамкової директиви ЄС 2000/60/ЄС. Під час проведення заходу підтвердилось, що проблеми корупції, невиконання вимог закону, бездіяльність органів влади, відсутність спеціалістів та невдала адміністративна реформа є основними перепонами на шляху досягнення Україною стану доброї води.
Андрій Демиденко, один із експертів ЕПЛ, ще раз наголосив на важливості законодавчого закріплення не лише визначення принципу інтегрованого басейного управління, а детального прописування на рівні законів та нормативно правових актів конкретних інструментів його виконання.
Наталія Закорчевна, наголосила на нагальній потребі реанімування усієї системи моніторингу стану довкілля, зокрема у сфері води, що передбачає належне фінансове забезпечення та законодавче врегулювання. «Аналіз діючої системи стандартів якості поверхневих вод (СЯПВ) України свідчить про те, що існуюча нормативна база країни може бути гармонізована з відповідними стандартами ЄС. Для класифікації СЯПВ для України пропонується взяти за основу цільове призначення водних ресурсів. Також береться до уваги існуюча система моніторингу та оцінки якості поверхневих вод, потенціал лабораторій, фінансові та технічні можливості країни. Нові СЯВП повинні бути сумісні з нормативами ЄС.»
Тему моніторингу продовжила Тетяна Боднарчук, начальник відділу інструментально-лабораторного контролю ДЕІ у Львівській області, яка наголосила на необхідності оновлення застарілого обладнання та «реформування системи державного управління використання і охорони вод на основі інтеграції всіх управлінських елементів , дій і заходів».
Софія Шутяк відмітила важливість існування басейнових рад як платформ для обговорення та врахування думки громадськості.
Василь Карабин, Наталія Проць та Петро Тєстов навели приклади проблем з охороною водних об’єктів, які ілюструють нагальну необхідність імплементації вимог ВРД.
Зіновій Бройде поділився з нами роздумами щодо застосування підходу Green Infrastructure у сфері управління водними ресурсами та пов’язаним з ними ризиками.
Останній дискусійний блок круглого столу був присвячений питанням АТО, що зумовлене теперішньою ситуацією в Україні. У цьому блоці Алла Войціховська розповіла про основні аспекти забруднення водних ресурсів внаслідок військових дій на сході України, а Галина Проців виступила з пропозиціями щодо вирішення проблеми доступності до води в зоні активних та заморожених конфліктів. Ганна Цвєткова наголосила на обов’язку держави забезпечити право на безпечну воду та санітарію, порівнявши українські реалії та вимоги ЄС.
Всі учасники заходу наголосили на необхідності прийняття Верховною Радою України та Кабінетом Міністрів України реальних кроків для забезпечення в Україні права на екологічну безпеку, зокрема, що стосується права на безпечну воду та санітарію.
З приводу отримання більш детальної інформації просимо звертатися до:
Софії Шутяк, юрисконсульт 1-ої категорії ЕПЛ
Тел. 032 2557682,
Е-mail: office@epl.org.ua; sofiya.shutiak@gmail.com
************************************************************************
Круглий стіл відбувся в рамках проекту «Активізація дій екологічних інститутів громадянського суспільства з метою лобіювання вдосконалення водного законодавства України на основі стандартів Водної рамкової директиви ЄС», який із 2013 року реалізує МБО «Екологія-Право-Людина» за фінансової підтримки Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження».
Мета Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження» – сприяти європейській інтеграції України через поєднання зовнішнього тиску Європейського Союзу з внутрішнім тиском українського громадянського суспільства для утвердження цінностей відкритого суспільства в Україні.
Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) заснована у 1994 році з метою надання допомоги у захисті екологічних прав фізичним та юридичним особам, захисту довкілля в інтересах суспільства, сприяння розвитку природоохоронної справи, екологічної освіти, науки та культури.