16 листопада 2023 року на рівні Європейського союзу ухвалено угоду, що стосується посилення відповідальності за шкоду, завдану довкіллю на міжнародному рівні. Досягнута попередня угода стосується прийняття нового писаного права ЄС, яке покликане поліпшити розслідування та судочинство у справах щодо екологічних злочинів. Нова директива спрямована на встановлення мінімальних правил щодо визначення кримінальних злочинів та санкцій з метою кращого захисту довкілля, замінюючи попередню Директиву щодо екологічних злочинів 2008/99/EC, яка втратила актуальність в ході розвитку законодавства ЄС у сфері охорони довкілля.
Пропонована нова директива більш точно визначає екологічний злочин та додає нові види кримінальних порушень у сфері довкілля. Вона також гармонізує рівень покарань для фізичних осіб і, вперше, для юридичних осіб у всіх країнах-членах ЄС. Передбачається, що директива буде включати положення щодо врегулювання конкретних випадків знищення екосистем, включаючи знищення місць існування та незаконну рубку лісів.
Як інформують представники Stop Ecocide International, наявний текст проєкту пропонованої Директиви уникає включення безпосередньо слова “екоцид”. Проте, вони наголошують, що у даному документі чітко враховано текст «екологічного злочину», запропонованого Європейським Парламентом раніше цього року. Враховувалась також зростаюча кількість законопроєктів про впровадження відповідальності за вчинення дій, які можуть зумовити чи зумовлюють екологічні катастрофи, які вже були запропоновані та приймаються як в Європі, так і по всьому світу.
Цей текст обговорювався між Європейською Радою, Комісією та Парламентом, які розглядають, серед іншого, встановлення «кваліфікованого злочину», спрямованого на запобігання та покарання за найсерйознішу шкоду довкіллю, включаючи «випадки, які можна порівняти з екоцидом».
Експерти зазначають, що текст оновленої директиви буде офіційно прийнято в найближчі місяці, але найважливіша політична домовленість досягнута.
Такі зміни на рівні Європейського Союзу свідчать про екоцентричний розвиток права ЄС та, зокрема, рух правового регулювання у напрямку визнання екоциду злочином на рівні ЄС.
ЕПЛ вітає такі рішення на рівні ЄС та очікує опублікування принаймні проєкту тексту пропонованої директиви.