Відгадайте, які дві країни проігнорували свої зобов’язання в рамках Оргуської конвенції – міжнародного договору про захист довкілля та демократію? Підказка, обидві починаються на букву «У». І якщо Угорщина вже давно нікого не дивує, то за поведінку України на міжнародній арені відверто соромно. Соромно і страшно, адже наша репутація останні пів року у сфері формування та реалізації політики з охорони довкілля і без того сильно просідає…
Про що мова. Два роки назад Нарада Сторін Оргуської конвенції схвалила рішення про порушення Україною своїх зобов’язань за Конвенції в контексті угод про розподіл продукції (сланцевих угод часів Януковича). У 2021 році Нарада Сторін рекомендувала Україні, як і іншим 17-ти країнам, щодо яких було винесено рішення про недотримання, вжити необхідних законодавчих, нормативних, адміністративних чи інших заходів, необхідних для виправлення ситуації, і для цього:
до 1 липня 2022 року розробити план дій на виконання рекомендацій;
до 1 жовтня 2023 року подати перший докладний звіт про прогрес щодо вжитих заходів та результатів.
Із 18 країн-Сторін Конвенції, щодо яких остання Нарада Сторін винесла рішення про недотримання, лише Україна і Угорщина не запропонували відповідних планів дій. Більше того, в офіційному листі до Секретаріату Конвенції Міндовкілля написало, що на сьогодні виконання цих зобов’язань не є в пріоритеті Уряду.
Разом з тим, рекомендації Наради Сторін напряму стосуються щонайменше двох актів законодавства ЄС, які входили ще в Угоду про Асоціацію з ЄС. Це
Директива 2003/4/ЄС про доступ громадськості до екологічної інформації;
Директива 2011/92/ЄС про оцінку впливу деяких публічних і приватних проєктів на довкілля.
Відтак просто дивно чути заяви про непріоритетність та ще й в світлі останніх рішень Європейської ради, яка відкрила перемовини про вступ України до ЄС.
Насправді, питання не в пріоритетності, а в неприйнятті демократичних цінностей, які несуть відповідні європейські інструменти. Усі необхідні рішення з означеного вище питання давно є напрацьовані і не раз обговорені в рамках міжвідомчої робочої групи із залученням юристів-екологів громадського інтересу. Інше питання, що запропоновані рішення, вони ж вимоги конвенції та європейського законодавства, банально не сприймаються відповідальними високопосадовцями. Прозорість діяльності влади, партисипатизм у прийнятті рішень та підзвітність суспільству ще не стали інтегрованими рисами української бюрократичної машини.
Комітет з дотримання Оргуської конвенції вже в контексті поточної війни з росією констатував, що з врахуванням окремих безпекових моментів навіть в умовах активної війни Україна зобов’язана виконувати усі вимоги конвенції щодо демократичного управління питаннями, що стосуються довкілля. На початку війни Україні багато чого пробачали, але зараз у зв’язку з відкриттям переговорного процесу про вступ до ЄС поблажок не буде. І якщо чіткі і конкретні рекомендації Наради Сторін не будуть виконані, вже в 2025 році на черговій сесії Україні вже формально буде винесене попередження, а можливо й рішення про позбавлення праві та привілеїв. Як із таким «багажем» вступати до ЄС – нехай пояснить пан Міністр.