Війна на сході України завдала шкоди всім без винятку сферам, однак шкода для довкілля зазвичай замовчується, не пріоритизується, а часто і взагалі нехтується. На жаль, оцінити масштаби руйнувань, екологічних ризиків та заподіяної шкоди довкіллю не буде можливим у повному обсязі, доки не завершиться війна та не відновиться контроль на тимчасово окупованій території. Але, ми можемо розпочати процес інвентаризації шкоди на звільненій території України. Порушена робота установ природно-заповідного фонду, сотні і тисячі гектарів спалених лісів і степів, забруднення, пошкодження грунтового покриву, водних об’єктів – ось далеко не повний перелік проблем, які необхідно вирішити.
Одним із викликів є також військова діяльність ЗСУ на природно-заповідних територіях України, розташованих в безпосередній чи віддаленій близькості від військових полігонів. Налагодження контакту із військовими є важливим завданням для роботи групи, оскільки ми переконані, що під час військових навчать не має бути заподіяна шкода природним територіям.
Головні напрямки роботи групи:
– спільна робота над інвентаризацією шкоди на звільнених територіях,
– робота над нормативно-правовою базою, зокрема комплексною програмою відновлення природних територій,
– попередження порушення природних комплексів під час військових навчань,
– консультативна допомога,
– обмін знаннями.
Для членів групи заплановані навчання з інституційного розвитку (стратегічне планування, фінансовий менеджмент, комунікація), школа екологічного активізму, а також тренінги з таких питань – участь громадськості у процесі прийняття рішень, доступ до правосуддя, ОВД, захист захисників, гендер. В групі постійно працюватимуть юристи, екологи та аналітики ЕПЛ.
Якщо ви зацікавлені стати учасником експертної групи, будь ласка, заповніть анкету: https://bit.ly/2W8Y2As Збір відповідей триватиме до 8-го травня.
Докладніше про формати майбутньої роботи ми повідомимо згодом.
Результатом діяльності мають стати консолідовані та інституційно сильніші групи громадянського суспільства, що працюють над вирішенням проблем впливу війни на довкілля. А також зміцнення потенціалу організацій, які будуть представляти учасники та підвищення особистих практичних навичок для покращення процесів участі у розробці політики та прийнятті рішень щодо захисту навколишнього середовища.