Повномасштабна війна в Україні стала чи не найбільшою катастрофою в Європі у період після Другої світової війни і вражає масштабами вбивств та знущань над цивільними людьми, руйнувань житлових кварталів і цілих міст, гуманітарної кризи для мільйонів українців.
Навколишнє природнє середовище, яке є середовищем нашого життя і безпосередньо пов’язане з умовами життя людей, є мовчазною жертвою бойових дій. Забруднення повітря та ґрунту внаслідок потужних ракетних бомбардувань, спустошення величезних територій, включаючи заповідні об’єкти та Рамсарські водні угіддя, лісові пожежі, забруднення річок та озер, підвищені ризики ядерного та хімічного забруднення, становлять величезну небезпеку для довкілля України та Європи, оскільки навколишнє середовище не знає кордонів.
Масштаби спустошення настільки величезні, що неможливо в теперішній час дати їхню оцінку, оскільки війна не закінчена і руйнування відбуваються щодня. Після війни побічні ефекти руйнування довкілля будуть відчуватися ще довго, і для того, щоб сприяти швидкому та ефективному відновленню довкілля, важливо вже сьогодні фіксувати та аналізувати такі факти. Тому ЕПЛ розпочала реалізацію проєкту, в рамках якого відслідковуються різні види шкоди завдані довкіллю України, фіксуються дані польових обстежень і дані дистанційного зондування (супутникові знімки) та проводиться аналітика з перспективою оцінки витрат на відновлення. Збір даних про завдану довкіллю шкоду також важливий з точки зору доказів, які можуть використовуватися у судових процесах в міжнародних судах.
Проєкт передбачає збір даних з усіх регіонів України щодо наявних і потенційних ризиків для довкілля (вода, повітря, ґрунти, рослинний та тваринний світ, оселища, природно-заповідний фонд, ядерна небезпека) та впливу цих факторів на населення України та Європи, запуск онлайн бази даних екологічних ризиків, спричинених війною та їхній аналіз, видання регулярного аналітичного огляду видів та наслідків екологічних впливів війни. З питань, які потребують міжнародного резонансу і уваги міжнародних експертів та міжнародних спільнот будуть готуватися звернення і подаватися до Міжнародного союзу охорони природи (МСОП), Європейського екологічного бюро (ЄЕБ), Всесвітнього альянсу екологічного права (ВАЕП). Хід та результати проєкту висвітлюватимуться через проведення інформаційної кампанії з поінформування громад, органів влади та інших зацікавлених сторін про наслідки військових дій для довкілля та їхній вплив на життя та здоров’я громадян.