Сьогодні Верховна Рада може розглянути в другому читанні проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо збереження лісів (реєстраційний № 5650). Чому цей проєкт є важливим і чому депутатам варто підтримати його?
Пропонується запровадити в законодавство термін «самозаліснена ділянка», а власники таких ділянок отримають можливість спрощеного ведення на них лісового господарства. Крім цього, під час здійснення землеустрою землевпорядники будуть зобов’язані проводити визначення самозаліснених ділянок, що дозволить більш ефективно виявляєти такі ділянки. Та вести на них лісове господарство.
Також, власники еродованих земельних ділянок (в основному, ріллі) отримають право за власним бажанням здійснювати консервацію земельних ділянок, зокрема шляхом їхнього заліснення, якщо такі ділянки відповідають критеріям необхідності консервації. Фактично, створюється ще один практичний інструмент для приватного лісорозведення без шкоди для природних екосистем.
Для здійснення лісорозведення та охорони цінних природних територій, держава отримає право викупу земельних ділянок приватної форми власності з метою ведення лісового господарства або створення територій та об’єктів природно-заповідного фонду.
Водночас, запропоноване включення до Лісового кодексу України терміну «інвазійні види дерев», разом із забороною поширення таких видів у природні екосистеми під час лісовідновлення та лісорозведення, стане вагомим кроком у протидії поширенню в Україні інвазійних лісогосподарських видів (червоний дуб, робінія псевдоакація тощо). Для розуміння, швидке поширення інвазійних видів є однією із 5-ти ключових причин втрати біорізноманіття у глобальному масштабі.
Окрім цього, пропонується заборонити проведення лісорозведення на степових ділянках, що є дуже важливим кроком для збереження цінних степових екосистем, які в масштабах Європи часто є більш унікальними, ніж наші лісові екосистеми.
Підсумовуючи вище сказане, варто зазначити, що ухвалення законопроєкту № 5650 у другому читанні дозволить забезпечити збільшення показника лісистості України шляхом збереження існуючих самозаліснених земельних ділянок та створення нових лісів на деградованих земельних ділянках приватної і комунальної власності. Водночас, степові та лучні природні екосистеми, які є не менш цінними за ліси, будуть захищені від заліснення.