Продовжуємо низку новин про останні дані моніторингу довкілля після війни на звільненій території України. Загалом державні органи вказують на зниження рівня забрудненості атмосферного повітря на сході України у 2015 році, порівняно із 2014 роком.
За результатами моніторингу найбільш забруднене атмосферне повітря було зафіксовано в таких містах Донецької області: Красноармійськ, Маріуполь, Донецьк, Макіївка, Краматорськ, Слов’янськ, Дзержинськ, Єнакієве, Горлівка, де були високі середньорічні концентрації формальдегіду, фенолу, діоксиду азоту, завислих речовин. Показники перевищували середньодобові гранично допустимі концентрації у 1,3-5,3 рази. Луганська область виявилася порівняно безпечнішою, перевищення було зафіксовано тільки в 0,14 % проб та в основному було викликано високими концентраціями формальдегіду. Це стосувалося Лисичанська, Луганська, Сєвєродонецька, Алчевська та Рубіжного. У Сєвєродонецьку, крім формальдегіду, також зафіксували високі концентрації діоксиду сірки та діоксиду азоту, фенолу. У Рубіжному виявили сірководень, а Лисичанськ виявився небезпечним на чадний газ. Головні управління СЕС у Донецькій та Луганській областях зазначають, що забруднення атмосфери цих міст відповідає підвищеному та високому рівню.
Окрім цього, перевищення допустимих концентрацій було також виявлено територіальними органами Державної екологічної інспекції у санітарно-захисних зонах промислових підприємств таких міст, як Донецьк, Макіївка, Маріуполь, Краматорськ. 7,5 % проб не відповідали нормам за показниками оксиду вуглецю, діоксиду азоту, сірки, пилу та формальдегіду.
Оксиди сірки, азоту, вуглецю та пил містяться в звичайних відпрацьованих автомобільних газах та дозволених викидах промислових об’єктів, їх перевищення може бути викликане з тимчасовими перебоями в постачанні електроенергії та зривами в роботі очисних систем. Але перевищення по формальдегіду та фенолу є абсолютно неприпустимими. Це дуже токсичні речовини, дія яких є канцерогенною. Критичними системами негативної дії для цих складників є органи дихання та імунна система. Фенол відноситься до високонебезпечних речовин (ІІ клас небезпеки) та негативно впливає на нервову систему. Навіть мінімальні концентрації цих речовин можуть викликати кашель, головний біль, запаморочення, блідість, нудоту, втрату сил.
ЕПЛ перековані, що навіть війна не може бути виправданням для підприємств звільненої території, щоб не дотримуватися природоохоронного законодавства та недоочищувати викиди, перевищуючи затверджені нормативи.