Працюючи над потенційною заявою до Європейського суду з прав людини, перед юристами ЕПЛ постало питання щодо строку звернення до цього судового органу.
Первинно, за правилами Конвенції (Стаття 35) заява до Суду мала бути подана не пізніше 6 місяців від дати прийняття остаточного рішення національним судом.
Admissibility criteria
1. The Court may only deal with the matter after all domestic remedies have been exhausted, according to the generally recognized rules of international law, and within a period of six months from the date on which the final decision was taken.
Разом з тим, останнім часом у професійних медіа з’явилася інформація про скорочення цього терміну до 4 місяців, але інформація про те, коли саме нове правило почне діяти є неповною, а деколи і помилковою.
Давайте спробуємо розібратися.
Протокол 15 до Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод була відкрита до підписання 24 червня 2013. Цим Протоколом, а саме його Статтею 4, вносяться зміни до частини 1 статті 35 Конвенції, якою встановлюється граничний строк на звернення до Суду.
Article 4
In Article 35, paragraph 1 of the Convention, the words “within a period of six months” shall be replaced by the words “within a period of four months”.
Тепер звернемося до Прикінцевих і Перехідних положень Протоколу. Стаття 7 говорить, що Протокол набере чинності в перший день місяця, що слідує за спливом трьохмісячного строку після дати, коли усі Високі Сторони Конвенції висловили свою згоду на обов’язковість Протоколу.
Article 7
This Protocol shall enter into force on the first day of the month following the expiration of a period of three months after the date on which all High Contracting Parties to the Convention have expressed their consent to be bound by the Protocol, in accordance with the provisions of Article 6.
Станом на 27 жовтня 2014 року із 47 членів Ради Європи, Протокол № 15 до Європейської конвенції ратифікували лише 10 держав. 29 держав (серед них Україна) його підписали, але ратифікувати поки що не поспішають. Іще 8 членів, в тому числі Росія і Швейцарія даний протокол навіть не підписали. А для вступу протоколу в силу, як вже згадувалося вище, потрібна згода (ратифікація) усіх членів Ради Європи.
Але і це ще не все.
Читаємо далі.Cтаття 8 частина 3 Протоколу № 15 гласить, що Стаття 4 цього Протоколу (про строк звернення) вступить в силу після закінчення шестимісячного строку із дати вступу в силу цього Протоколу. Більше того, Стаття 4 протоколу не буде застосована до заяв щодо який остаточне рішення було прийнято до дати вступу в силу Статті 4 цього протоколу.
Article 4 of this Protocol shall enter into force following the expiration of a period of six months after the date of entry into force of this Protocol. Article 4 of this Protocol shall not apply to applications in respect of which the final decision within the meaning of Article 35, paragraph 1 of the Convention was taken prior to the date of entry into force of Article 4 of this Protocol.
Таким чином, говорити про скорочення строку на звернення до ЄСПЛ у найближчому майбутньому, на нашу думку, передчасно. До прикладу, із моменту відкриття до підписання і вступу в силу попереднього Протоколу № 14 пройшло понад шість років, і це ще далеко не рекорд у міжнародній практиці.
Більше того, навіть при умові, що усі члени Ради Європи, до прикладу, станом на 1 січня 2015 року ратифікують Протокол, то він вступить в дію лише 1 травня 2015 року. А його Стаття 4, якою змінюються строки, вступить в силу лише 1 грудня 2015 року. Таким чином, до заяв, поданих до ЄСПЛ, по яких остаточне рішення національного суду було прийнято до 1 грудня 2015 року, буде застосовуватися шестимісячний строк на звернення до ЄСПЛ.
Підготувала:
Єлизавета Алексєєва,
провідний юрисконсульт
МБО «Екологія – Право – Людина»
28.10.2014 р.