Процес “Довкілля для Європи”
Екологічне відділення Європейської економічної комісії ООН
Palais des Nations, 8-14, avenue de la Paix
CH-1211 Geneva 10, Switzerland
Email: efe@un.org
Звернення
Шановні пані та панове міністри,
Девята конференція європейських міністрів екології є важливою платформою з обговорення найнагальніших екологічних проблем та можливих рішень. Тому група екологічних НУО з України звертається до Вас з метою звернути увагу на проблему, описану нижче.
Нам стало відомо про намір спорудження Національного меморіального військового кладовища на території урочища “Лиса Гора” у Голосіївському районі міста. Керівництво міста заявило про цей намір безпосередньо й розмістило на сайті міської ради проект рішення (URL: https://kmr.gov.ua/sites/default/files/1375_6.pdf)
У пояснювальній записці до вказаного рішення вказується на нагальність і актуальність проведення почесних поховань загиблих захисників нашої країни на Національному військовому меморіальному кладовищі у столиці України місті Києві. Безперечно, адекватне поховання й вшанування пам’яті героїв-захисників є актуальним завданням. В той же самий час, проблема захисту об’єктів природно-заповідного фонду (ПЗФ) не відступає на другий план, а в умовах воєнних дій стає ще гострішою. Адже саме збереження особливо цінних природних об’єктів є невід’ємною умовою благополуччя населення України.
Лиса Гора – місце розташування найбільшого земляного форту Європи, ще 17 лютого 1994 року тут було оголошено територію природно-заповідного фонду: регіональний ландшафтний парк “Лиса гора”, окремою територією природно-заповідного фонду є “Природне русло річки Либідь”, де зустрічаються рідкісні види рослин та тварин, що занесені до Червоної книги України.
У відповідності до положення «Про регіональний ландшафтний парк “Лиса Гора”, Закону України «Про природно-заповідний фонд України» на цій території заборонено будь-яке будівництво, зміна меж, пошкодження дерев і чагарників, трав’яного покриву, проїзд всіх видів транспорту, порушення форм рельєфу та будь-яка інша діяльність, що може нашкодити природним комплексам території. За порушення цих заборон передбачена кримінальна відповідальність.
Незважаючи на приналежність до природно-заповідного фонду, археологічну цінність, унікальний ландшафт, складність рельєфу і активні ерозійні процеси, Лиса Гора часто стає протиправних посягань українських чиновників-забудовників.
Опубліковане на цей раз рішення викликає зауваження головно через такі причини:
У проєкті рішення ігнорується факт того, що вся територія, про яку йдеться, належить до природно-заповідного фонду України.
У проєкті рішення не враховано природно-територіальні особливості даного парку. Спорудження будь-яких комплексів на території РЛП “Лиса Гора” є недоцільним з точки зору природно-територіальних особливостей даного парку, що взято за основу при наданні території природоохоронного статусу.
Такий проєкт не враховує обставини, які власне і стали метою його розробки, адже для поховання потрібна рівниста територія в межах транспортної доступності із налагодженою системою утилізації відходів.
Проектом рішення під меморіал виділяється 140 га, при тому, що реально під поховання технічно може бути використано лише 11 га з них. Та навіть на цих 11 га зростають два з трьох види лисогірських рослин, занесених до Червоної книги України.
У звʼязку із викладеним, видається, що чиновники вкотре прикриваються тематикою війни і маніпулюють повагою до полеглих воїнів у своїх корисливих цілях.
Одну із провідних ролей у процесі передачі території регіонального ландшафтного парку «Лиса Гора» під забудову, а, отже, і у процесі цілковитого знищення існуючих там природних та археологічних цінностей, відіграє Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України. Особливо вагомою є позиція Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України – Руслана Олександровича Стрільця та його помічників. На жаль, станом на зараз, профільне міністерство не лише не захищає природні багатства Лисої Гори, а й підтримує її знищення.
Ми ж вважаємо, що жоден український воїн не воює за знищення української природи та історії. Кожен із них захищає рівну землю, аби зберегти те, що даровано нашому народу природою та предками.
Висловлюючи свою глибоку повагу та шану учасникам Міністерської конференції «Довкілля для Європи»,
ПРОСИМО ВАС:
Звернути увагу Міністерства екології та природних ресурсів України на значні негативні наслідки, які може мати проект будівництва в РЛП «Лиса Гора».
Висловити стурбованість стосовно дій, вчинюваних українською владою з метою забудови регіонального ландшафтного парку “Лиса Гора», знищення його унікальної природи та археологічної цінності.
Відреагувати на свавільні дії Київської міської ради щодо забудови регіонального ландшафтного парку “Лиса Гора», підтримку таких дій з боку Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та його службовців, запропонувавши рішення, які б слугували вшануванню пам’яті полеглих українсьбких героїв, а також сприяли б збереженню цінних природних територій.
МБО “Екологія – Право – Людина”
ГО «Українська природоохоронна група»
ГО «Екозагін»