Свидовець – це один з найбільш масивних та підвищених гірських хребтів Українських Карпат. Вкритий альпійськими луками, пралісами на схилах, у рельєфі відомий своїми каровими долинами та озерами зі сніжниками. Одна з найцінніших природних територій, місце зростання червонокнижних едельвейсів, прихисток для диких тварин, частина екомережі Карпатського регіону – єдина територіальна система, яка спрямована на збереження своєї унікальності, краси та природнього багатства, що знаходиться під загрозою знищення у разі реалізації проєкту будівництва мегакурорту. Тому, МБО “Екологія-Право-Людина” було подане звернення до Постійного комітету Бернської конвенції щодо захисту особливо цінних територій Свидовецького масиву № 706 від 26.06.2018 року.
Згідно із статею 14 Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі, вказано, що Постійний комітет відповідає за здійснення нагляду за застосуванням цієї Конвенції, адже стаття 13 описує, що саме для цілей цієї Конвенції створюється Постійний комітет.
Керуючись статею 14 Постійний комітет, зокрема, може:
– здійснювати перегляд положень цієї Конвенції, включаючи додатки до неї, та розглядати будь-які необхідні зміни;
– надавати рекомендації Договірним Сторонам стосовно заходів, яких необхідно вжити для досягнення цілей цієї Конвенції;
– рекомендувати відповідні заходи для інформування громадськості про діяльність, яка здійснюється в рамках цієї Конвенції;
– надавати рекомендації Комітету міністрів стосовно запрошення держав, що не є членами Ради Європи, приєднатися до цієї Конвенції;
– вносити будь-які пропозиції щодо підвищення ефективності цієї Конвенції, включаючи пропозиції щодо укладання з державами, які не є Договірними Сторонами Конвенції, угод, які підвищуватимуть ефективність збереження видів чи груп видів.
https://search.coe.int/bern-convention/Pages/result_details.aspx?ObjectId=090000168096da3d – посилання на звернення до Бернської конвенції щодо захисту особливо цінних територій Свидовецького масиву № 706 від 26.06.2018 року із яким можна ознайомитись;
Повідомляли про загрозу пошкодження заповідних природних об’єктів Смарагдової мережі в Україні – «Східний Свидовець» та частини «Мармароських та Чивчино-Гринявських гір», «Карпатського біосферного заповідника”. Закарпатська облдержадміністрація вирішила виділити земельні ділянки для створення курорту на Смарагдових територіях «Східний Свидовець» та частини «Мармароського та Чивчино-Гринявського гір, «Карпатський біосферний заповідник.
Вказано статті Бернської конвенції, які можуть бути порушені: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, ось окреслимо їх:
Стаття 2
Договірні Сторони вживають необхідних заходів для підтримання популяцій дикої флори та фауни на такому рівні або для приведення їх до такого рівня, який відповідає, зокрема, екологічним, науковим і культурним вимогам,та враховують при цьому економічні
та рекреаційні вимоги, а також потреби підвидів, різновидів чи форм, що знаходяться під загрозою на місцевому рівні.
Стаття 3
Кожна Договірна Сторона відповідно до положень цієї Конвенції вживає заходів для здійснення національної політики охорони дикої флори, дикої фауни та природних середовищ існування, приділяючи особливу увагу видам, яким загрожує зникнення, та вразливим видам, особливо ендемічним, та середовищам існування, яким загрожує зникнення.
Кожна Договірна Сторона зобов’язується враховувати у своїй політиці планування забудови і розвитку територій та у своїх заходах, спрямованих на боротьбу із забрудненням, необхідність охорони дикої флори та фауни.
Кожна Договірна Сторона сприяє просвіті та поширенню загальної інформації з питань необхідності охорони видів дикої флори та фауни і їхніх середовищ існування.
Стаття 4
Кожна Договірна Сторона вживає відповідних і необхідних законодавчих та адміністративних заходів для забезпечення охорони середовищ існування видів дикої флори та фауни.
Стаття 5
Кожна Договірна Сторона вживає відповідних і необхідних законодавчих та адміністративних заходів для забезпечення особливої охорони видів дикої флори, зазначених у додатку I. Навмисно зривати, збирати, зрізати чи виривати з корінням такі рослини забороняється. Кожна Договірна Сторона у разі необхідності забороняє володіння такими видами чи їх продаж.
Кожна Договірна Сторона вживає відповідних і необхідних законодавчих та адміністративних заходів для забезпечення особливої охорони видів дикої фауни, зазначених у додатку II. Стосовно цих видів, зокрема, забороняється таке: всі форми навмисного вилову, утримання та навмисного знищення; навмисне зашкодження місцям виведення потомства або відпочинку чи їхнє знищення; навмисне порушення спокою дикої фауни, особливо у період виведення тf вирощування потомства і зимівлі, якщо таке порушення є істотним з точки зору цілей цієї Конвенції; навмисне знищення яєць або їх вилучення з середовищ існування диких тварин чи зберігання цих яєць, навіть якщо вони порожні; володіння цими тваринами або внутрішня торгівля ними, живими чи мертвими, включаючи чучела тварин і будь-яку частину чи похідні від них, які можна легко розпізнати, якщо це сприяє ефективному виконанню положень цієї статті.
Будь-яке використання видів дикої фауни, зазначених у додатку III, регулюється з метою забезпечення безпечного існування популяцій з урахуванням вимог статті 2.
Заходи, які мають вживатися, включають: періоди заборони на полювання та/або інші процедури, що регулюють використання; у разі необхідності тимчасову чи місцеву заборону використання з метою відновлення популяцій до належних рівнів; регулювання у разі необхідності продажу, зберігання з метою продажу, транспортування з метою продажу або пропонування на продаж живих або мертвих диких тварин.
Стаття 10
Договірні Сторони зобов’язуються координувати свої зусилля, спрямовані на охорону мігруючих видів, які зазначені у додатках II та III і ареал яких поширюється на їхню територію.
Були окреслені види або середовища існування, включені до одного з Додатків Бернської конвенції, які потенційно зазнають впливу.
Не залишились і без уваги негативні наслідки для виду або середовища проживання, згідно з планами, озвученими керівництвом Закарпатської області, планується будівництво гірськолижного курорту. Вся територія, яка зараз планується під забудову, є цілісним природним масивом, однією з останніх незайманих частин українських Карпат. Будівництво готелів, прокладка доріг, вирубка лісів для створення гірськолижних трас, підйомників, допоміжних споруд та інфраструктури призведе до фізичного знищення значної кількості середовищ існування та видів рослин, а також знищить середовища існування видів тварин Emerald Network.
Території включені у Смарагдову мережу та належать до заповідних територій загальнодержавного значення (зокрема Карпатського біосферного заповідника). Вказали і про процеси на національному чи міжнародному рівні щодо об’єкта звернення. Закон України, прийнятий Верховною Радою України 21.09.2000 № 121989-III, передбачає створення національного природного парку «Свидовець» на територіях, що охоплюють ділянки «Східний Свидовець” та частини «Мармароські та Чивчино-Гринявські гори» – але ці положення не виконуються з 2000 року. На національному рівні було подано 4 позови щодо захисту цієї території від знищення. Окрім того, багато НУО надсилали звернення до Міністерства екології та природних ресурсів України з проханням вжити заходів щодо доведення негативного впливу на “Східний Свидовець” та частини «Мармароські та Чивчино-Гринявські гори», «Карпатський біосферний заповідник шляхом створення нового курорту на його території, оскільки це вплине не лише на довкілля, а й на розвиток екологічного туризму у цьому регіоні. Стратегічна екологічна оцінка (СЕО) відповідно до вимог законодавства не проводилася.
Згідно із цим посиланням, https://rm.coe.int/other-complaint-ukraine-skhidnyi-2nd-comp-report/1680a1dba9, станом на 24 лютого 2021 року, подальших рухів щодо цього звернення не спостерігалося. Запланований проєкт (гірськолижний курорт Свидовець) не було ні відхилено, ні реалізовано далі. Таким чином, загроза для Emerald Network все ще існує.
Тож, звернення МБО “Екологія-Право-Людина” до Бернської конвенції від 26.06.2018 року підкреслює загрозу для унікальних природних територій Свидовецького масиву в Україні. Ця загроза виникає внаслідок рішення Закарпатської облдержадміністрації виділити земельні ділянки для створення курорту на зазначених територіях.
Виокремлено види та середовища існування, які включені до Смарагдової мережі та можуть потенційно зазнати впливу, оскільки будівництво гірськолижного курорту може призвести до фізичного знищення цінних середовищ існування та видів, а також порушити статті 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10 Бернської конвенції.
Крім того, недодержання законодавства України щодо створення національного природного парку “Свидовець” та відсутність проведення стратегічної екологічної оцінки підсилюють серйозність ситуації. Це створює потребу у оперативних заходах для захисту природних ресурсів та забезпечення сталого розвитку регіону.
Зазначені звернення до Міністерства екології та природних ресурсів України та подані позови свідчать про широку обуреність громадськості та активістів стосовно цієї проблеми та важливість її вирішення для збереження незайманих природних ресурсів. Cтаном на 24 лютого 2021 року, подальших рухів щодо цього звернення не спостерігалося. Запланований проєкт (гірськолижний курорт Свидовець) не було ні відхилено, ні реалізовано далі. Таким чином, загроза для Emerald Network все ще існує.