Усього в світі нараховується близько 600 млн. безпритульних тварин1. Наприклад, у Великобританії за окремими даними нараховується понад 9 млн. безпритульних котів2 та, станом на 2017 рік, – понад 66 тисяч безпритульних собак3. У США щодня народжується близько 70 тисяч безпритульних тварин, а їхня загальна кількість складає понад 70 мільйонів4.
Хоча окремі міста в Україні і вводять обов’язкову ідентифікацію та реєстрацію тварин, цей механізм не введено на загальнодержавному рівні. Через це офіційні дані про реальну кількість безпритульних тварин практично відсутні. Водночас, за неофіційними підрахунками5, проведеними потягом 2017-2019 років, у понад тридцяти містах України налічується більше 53 тисяч безпритульних собак. Також, за окремими даними, в Україні нараховується близько півмільйона безпритульних собак6. Приблизне число бездомних котів є невідомим, однак домашніх котів в Україні близько 7,5 млн7.
Що ж стало причиною появи такої великої кількості безпритульних тварин?
Джерел походження безпритульних тварин є декілька. Первинно тварини появились на вулицях через допуск власниками самовигулу тварин та через відмову від них власників. У подальшому тварини, що опинялись на вулицях, розмножувались, через що появлялись цілі покоління безпритульних тварин8. Так, протягом останніх років в Україні у більшості випадків тварини стають безпритульними спадково, і лише частина з них була покинута чи загублена, або є бродячими (див. Рисунок 1).
Рисунок 1. Джерела походження безпритульних собак та котів в Україні
Джерело: підготовлено авторами на основі даних дослідження Stray Animal Control Practices (Europe), WSPA and RSPCA International9
У окремих країнах, кількість безпритульних тварин, які стали такими спадково, є зазвичай меншою, аніж в Україні (див. Рисунок 2). Це пов’язано з тим, що для врегулювання їхньої кількості застосовують такі гуманні методи як стерилізація, реєстрація, прилаштування безпритульних тварин тощо.
Рисунок 2. Спадково безпритульні собаки та коти, обсяг від загальної кількості безпритульних тварин
Джерело: підготовлено авторами на основі даних дослідження, проведеного у 2006-2007 р.р. Stray Animal Control Practices (Europe), WSPA and RSPCA International10.
Про те, які методи є найбільш дієвими у регулюванні чисельності безпритульних тварин – читайте у нашій наступній новині.
Наші контакти:
Наталія Куць, юрисконсульт, аналітик ЕПЛ
natalia.kuts1@gmail.com, +380 32 225 76 82
************************************************************************************
Підтримай нашу діяльність у сфері захисту тварин від жорстокого поводження за допомогою благодійного внеску за реквізитами:
ЄДРПОУ: 20848991
Поточний рахунок: 2600201925399 в ПАТ «Кредобанк»
МФО: 325365
Отримувач: Екологія-Право-Людина
Призначення платежу: Благодійна допомога
2 Catcuddles Cat Sanctuary London, Stray Cats (abandoned or feral cats), https://www.catcuddles.org.uk/stray-cats/
3 Stray dogs survey report 2017, page 6, Dogs Trust, https://www.dogstrust.org.uk/news-events/news/stray%20dogs%20report_v4.pdf
4 3 United States facts & figures, Stray animal foundation platform, http://www.stray-afp.org/blog/latest-news/united-states-facts-figures
6 Бездоглядні тварини: як на Заході працюють притулки; платформа розвитку міст, http://urbanua.org/dosvid/zakordonni-pryklady/247
7 Countries With The Most Pet Cats Globally, World Facts, https://bit.ly/2GbIB14
8 Спадково-безпритульні тварини.
9 Stray Animal Control Practices (Europe), WSPA and RSPCA International, https://bit.ly/2LjEWo4
10Stray Animal Control Practices (Europe), WSPA and RSPCA International,page 13-14 and 17-18, https://bit.ly/2LjEWo4