Кількість судових справ, пов’язаних із зміною клімату, більше ніж подвоїлася з 2017 року і продовжує зростати по всьому світу. Ці висновки оприлюднені Програмою ООН з навколишнього середовища (далі – ПРООН) та Центром із права зміни клімату при Колумбійському університеті Сабіна.
Звіт під назвою “Глобальний звіт про кліматичні судові справи: перегляд стану на 2023 рік” базується на аналізі справ, спрямованих на право, політику або науку щодо зміни клімату, що збирались до 31 грудня 2022 року базами даних Центру із права зміни клімату при Колумбійському університеті Сабіна в США та глобальними базами даних зміни клімату.
Цей звіт надає огляд ключових справ про клімат за останні два роки, включаючи історичні досягнення. З ростом частоти та обсягу кліматичних судових позовів формується все більш чітко визначений юридичний прецедент.
Загальна кількість справ із зміни клімату подвоїлася з 884 у 2017 році до 2180 у 2022 році. Хоча більшість справ відкрито в США, судові позови з питань клімату мають місце по всьому світу, приблизно 17 відсотків справ зараз реєструються в країнах, що розвиваються, включаючи малі острівні країни.
Такі справи були ініційовані в 65 органах світу: в міжнародних, регіональних та національних судах, трибуналах, квазі-судових органах та інших судових органах, включаючи спеціальні процедури ООН та арбітражні трибунали.
Звіт демонструє, як голоси вразливих груп населення вислуховуються на світовому рівні: 34 справи були подані в інтересах та на користь дітей та молоді віком до 25 років, включаючи дівчаток віком сім та дев’ять років в Пакистані та Індії відповідно, тоді як у Швейцарії позивачі обґрунтовують свою справу через непропорційний вплив зміни клімату на жінок літнього віку.
Згідно з цим звітом, більшість сучасних судових позовів про клімат належать до однієї чи декількох з шести категорій: 1) справи, що ґрунтуються на правах людини, визначених міжнародним правом та національними конституціями; 2) виклики щодо внутрішнього невиконання законів та політики, пов’язаної із кліматом; 3) позивачі, які прагнуть запобігти видобутку корисних копалин; 4) припинення грінвошингу; 5) справи, які стосуються корпоративної відповідальності та відповідальності за зміни клімату; та 6) справи, які стосуються невдачі адаптуватися до впливів зміни клімату.
Даний звіт демонструє, як суди встановлюють зв’язок прав людини зі зміною клімату. Це сприяє захисту найвразливіших груп суспільства, а також збільшує відповідальність, прозорість та справедливість, змушуючи уряди та корпорації приймати більш амбіційні цілі зменшення викидів та адаптації до зміни клімату.
У майбутньому звіт передбачає зростання кількості справ, що стосуються кліматичної міграції, справ, які ініціюватимуть корінні народи, місцеві спільноти та інші групи, які внаслідок зміни клімату постраждали непропорційно, а також справ, які стосуються відповідальності після надзвичайних екологічних ситуацій.
Детальніше із інформацією про розробку та опублікування Глобального звіту про кліматичні судові справи: перегляд стану на 2023 рік можна ознайомитись за посиланням: http://surl.li/olnhf
Із текстом Глобального звіту про кліматичні судові справи: перегляд стану на 2023 рік можна ознайомитись за посиланням: http://surl.li/olnhq