Значні обсяги шкоди довкіллю, що завдаються рф на території України, зумовлюють необхідність розробки методики обрахунку компенсаційних витрат на відновлення стану нашого довкілля. При цьому, така методика має дозволяти обраховувати суму коштів, що буде об’єктивно відображати розмір компенсацій, необхідний для регенерації довкілля України. Складність розробки і важливість наявності такої методики схиляють нас до вивчення закордонного тематичного досвіду.
Однією із методик, що активно використовуються у США, є Habitat Equivalence Assessment. Розглянемо її детальніше.
Програма оцінки збитків та відновлення Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) Департаменту торгівлі США описує застосування даної методики таким чином. Претензії щодо завдання шкоди природним ресурсам мають три основні компоненти:
1) вартість відновлення пошкоджених ресурсів до базового рівня, або «первинне відновлення»;
2) компенсація за проміжну втрату ресурсів з моменту завдання шкоди до відновлення ресурсів до базового рівня;
3) розумні витрати на проведення оцінки збитків.
Відповідно до вимог законодавства США, усі кошти та ресурси, отримані як відшкодування за збитки, використовуються для відновлення, заміни, реабілітації, придбання еквіваленту пошкоджених ресурсів та/або для покриття витрат на оцінку. Таким чином, кошти, якими відшкодовуються проміжні збитки, витрачаються на дії «компенсаційного відновлення», які створюють ресурси та послуги, еквівалентні втраченим.