Аналітичний документ присвячено аналізу нормативно-правових, інституційних та фінансових засад збереження біорізноманіття в Україні в контексті узгодження екологічного законодавства України та ЄС. Основна увага зосереджена на транспозиції та впровадженні вимог Пташиної та Оселищної директив ЄС, на перспективі конвертації Смарагдової мережі України в мережу Natura 2000 після вступу України до ЄС. У аналітичному документі виявлено ключові проблеми…
10 квітня 2025 року Парламентська асамблея Ради Європи (далі – ПАРЄ) затвердила свою Позицію 305 (2025) (далі – Позиція), яка підтримує проєкт Конвенції про захист довкілля через кримінальне право (далі – Конвенція). Відповідна Позиція отримала 79 голосів підтримки учасників голосування, 11 проголосували проти, один утримався. Із повним текстом Позиції ПАРЄ можна ознайомитись за посиланням: https://surl.li/ymhcgo….
Резюме. Проблема екоциду в умовах війни. Повномасштабне вторгнення Росії спричинило руйнівний вплив на довкілля в Україні, включаючи знищення біорізноманіття, забруднення ґрунтів, вод та повітря, а також втрату таких унікальних екосистем. Обсяги шкоди свідчать про необхідність кваліфікації цих дій як екоциду.
Останні кілька днів засоби масової інформації і соціальні мережі буквально вибухнули повідомленнями про те, що в Україні зберігання дров без документів потягне кримінальну відповідальність. На превеликий жаль, законопроект, який мав на меті запобігти незаконним вирубкам українських лісів і забезпеченню невідворотності покарання крадіїв лісу, став подвійною жертвою: – по-перше, жертвою низької культури нормотворчості окремих народних депутатів;…
Нещодавно Єврокомісія (далі – ЄК) оприлюднила Звіт щодо України у пакеті розширення 2024 року1. Главі 27 переговорного процесу (довкілля та зміна клімату) у цьому звіті присвячено три сторінки, і висновки, на жаль, невтішні. Єврокомісія оцінила прогрес України у довкіллєвій сфері за 2024 рік на двійку. Аналогічно оцінюється і загальний рівень готовності України до вступу в…
Шкода, нанесена воєнними діями Милівській громаді, становить серйозну загрозу життю та здоров’ю громадян та природним екосистемам. Ця частина Плану відновлення громади присвячена довкіллєвій складовій, оскільки ризики знищення та забруднення довкілля безпосередньо пов’язані з питаннями безпеки, а також важливі для збереження природи заради її власного існування та забезпечення збалансованого та гармонійного розвитку і взаємодії людини та…
Алгоритм роботи над планами та програмами відновлення: Оцінка поточного стану довкілля. Провести всебічну оцінку екологічного стану територій, які постраждали від війни. Включає в себе аналіз забруднення ґрунтів, водних ресурсів, повітря, стану флори та фауни, а також оцінку зруйнованих екосистем. Інвентаризація завданих збитків. Здійснити інвентаризацію завданих екологічних збитків, зокрема збитків від забруднення, знищення природних ресурсів, зруйнованих…
Шкода, нанесена воєнними діями довкіллю, становить серйозну загрозу життю та здоровʼю громадян України та природним екосистемам. Вкрай важливим є вивчення, ідентифікація та врахування всіх ризиків та загроз під час розроблення планів та програм відновлення та здійснення відповідних заходів. Екологічна безпека відіграє важливу роль в збалансованому розвитку регіонів та забезпеченні сприятливих умов для проживання громадян. Водночас…
В умовах воєнного стану особливої уваги приділяється забезпеченню екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги і мінімізація негативного впливу на довкілля вибухонебезпечних предметів, їхнього знешкодження, видалення, знищення та утилізація є пріоритетними у державній політиці України. Як встановлено підпунктом 8 пункту 5 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 р….
У квітні 2024 року у ВРУ було зареєстровано проєкт Закону про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької атомної електричної станції (https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/43948) за номером №11146 від 03.04.2024р. Головний комітет – Комітет Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг вже надав висновок від 17.06.24 р., яким вирішив включити до порядку…
За час повномасштабної збройної агресії РФ проти України стала досить гострою проблема забезпечення екологічної безпеки під час здійснення розмінувань територій, очищення територій від військової техніки, зброї та вибухонебезпечних предметів. За даними ДСНС України станом на квітень 2024 року, близько 156 тисяч квадратних кілометрів території України наразі є потенційно небезпечними через можливе замінування внаслідок збройної агресії…
Якщо для Вас важливе свіже повітря, чисті водойми, первозданні зелені ліси та Карпатські гори – підтримайте нашу діяльність, щоб ми продовжили рятувати довкілля для наших дітей