Згідно із Законом України «Про оцінку впливу на довкілля», який вступив в дію 18 грудня 2017 року, процедурі оцінки впливу на довкілля (надалі – ОВД) підлягає:
«будівництво глибоководних суднових ходів, у тому числі у природних руслах річок, спеціальних каналів на суходолі та у мілководних морських акваторіях, придатних для проходження суден, а також каналів у протипаводкових цілях та гідротехнічних споруд» та «проведення робіт з розчищення і днопоглиблення русла та дна річок, берегоукріплення, зміни і стабілізації стану русел річок».
Тому виконання таких робіт в 2018 році можливо лише за виконання однієї з нижчезазначених умов :
- пройденої процедури ОВД;
- отримання дозволу на початок будівельних робіт до вступу в дію Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»;
- отримання висновку державної екологічної експертизи до вступу в дію Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».
Півтора місяця тому ЕПЛ разом з місцевими активістами виявило проведення робіт з берегоукріплення на р. Чорний Черемош без проходження процедури ОВД.
Роботи виконувались за кошти обласного фонду охорону навколишнього природного середовища, а безпосередніми замовниками виступали місцеві ради.
Проведений ЕПЛ аналіз показав, що протягом травня-липня 2018 року Державна архітектурно-будівельна інспекція у Івано-Франківській області надала такі дозволи на проведення берегоукріплюючих робіт у межах Верховинського району :
ІФ 11218169196, ІФ 112181691960, ІФ 112181620372, ІФ 11218162035, ІФ 112181420631, ІФ 11218142056, ІФ 112181420549, ІФ 112181420454, ІФ 112181420357, ІФ 112181410539.
Жодному з цих дозволів не передувала процедура ОВД. Згідно з наявною в ЕПЛ інформацією жоден з цих об’єктів не має висновків державної екологічної експертизи, отриманих до вступу в дію Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».
Більше того, матеріали Єдиного веб-порталу використання публічних коштів свідчать, що частина проектів з берегоукріплення, на які ДАБІ були видані дозволи, була розроблена вже в 2018 році!
Скріншот з системи Edata
Скріншот з реєстру дозволів на сайті ДАБІ
Зокрема, Зеленська сільська рада Верховинського району на початку травня 2018 року заплатила Дністровському басейновому управлінню водних ресурсів кошти за двома договорами на розробку проектів будівництва берегоукріплюючих споруд на р. Чорний Черемош. А в середині травня ДАБІ вже видала дозволи на проведення робіт на основі цих проектів!
Аналогічна ситуація склалась і на р. Білий Черемош у межах Голошинської сільської ради, де в червні 2018 року була розроблена проектна документація, а вже в липні були надані дозволи на виконання робіт!
Отже, можна констатувати, що Державна архітектурно-будівельна інспекція в Івано-Франківській області ігнорує вимоги ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля».
Окремо варто відмітити позицію Державного агентства водних ресурсів України, його територіальних органів та підпорядкованих йому установ, які дуже зацікавлені в будівництві різноманітних берегоукріплюючих та гідротехнічних споруд, бо це десятки та сотні мільйонів гривень на проектні та будівельні роботи. І саме тому в даний момент часу вони просувають будівництво двох гребель-шлюзів на р. Сула – в с. Тарасівка Оржицького району та в с. Млини Лохвицького району.
Шкідливий вплив на довкілля від цих двох шлюзів очевидний. Проти будівництва активно виступають і місцеві громади.
Але 22 червня вже був заключений договір на «Будівництво водорегулюючої споруди – шлюза регулятора на р. Сула в районі с. Тарасівка Оржицького району Полтавської області» вартістю 27 млн гривень без проходження попередньої процедури ОВД.
Не бачить потреби проходити ОВД Державне водне агентство ресурсів і щодо іншого шлюзу – в Млинах, бо на, їхню думку, висновок державної будівельної експертизи заміняє собою і висновок з ОВД, і висновок державної екологічної експертизи.
Фрагмент відповіді Держводагенства на звернення місцевих мешканців щодо будівництва греблі у с.Млини
ЕПЛ звертається до Державної архітектурно-будівельної інспекції та до Мінприроди України з проханням провести роз’яснювальну роботу щодо дотримання процедури ОВД серед підпорядкованих їм державних органів, установ й організацій та вчинити дії щодо зупинення будівельних робіт, які проводяться з порушенням процедури ОВД, а, отже, з порушенням національного законодавства.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ
Email: office@epl.org.ua; petro.testov@gmail.com
Тел.: (032) 225 – 76 -82; (068) 934 – 95 – 74