Громадська рада при Міністерстві екології та природних ресурсів на засіданні 22.03.12 розглянула інформацію про ситуацію, що виникла в Карпатському регіоні у зв’язку з планами розбудови мережі малих ГЕС, схвалила започаткування громадянської кампанії «Врятуємо Карпати від забудови малими ГЕС, врятуємо ГЕМ для альтернативної енергетики» та звертається до громадських рад при обласних Державних управліннях охорони навколишнього природного середовища та Державних екологічних інспекціях в Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській та Чернівецькій областях з пропозицією розглянути цю проблему на своїх засіданнях та дати громадську оцінку плану розбудови мережі малих ГЕС в Карпатському регіоні.
***
№9 від 29.03.2012
В громадські ради при обласних
Державних управліннях охорони навколишнього
природного середовища та
Державних екологічних інспекціях в
Закарпатській, Івано-Франківській,
Львівській та Чернівецькій областях
Щодо підтримки громадянської кампанії
«Врятуємо Карпати від забудови малими ГЕС»
Шановні колеги!
Громадська рада при Міністерстві екології та природних ресурсів на засіданні 22.03.12 розглянула інформацію про ситуацію, що виникла в Карпатському регіоні у зв’язку з планами розбудови мережі малих ГЕС, та схвалила започаткування громадянської кампанії «Врятуємо Карпати від забудови малими ГЕС, врятуємо ГЕМ для альтернативної енергетики».
Учасники громадянської кампанії «Врятуємо Карпати від забудови малими ГЕС» (див. pryroda.in.ua/miniges/) повідомили про серйозну проблему, що загрожує унікальній природі Карпат. Загроза полягає у планах можливої побудови кількох сотень малих ГЕС у Карпатському регіоні: 330 ГЕС – на Закарпатті, близько двох десятків – на Львівщині, та до півтори сотень ГЕС – на Івано-Франківщині та в Чернівецькій області. Зазначені ГЕС, в основному, спроектовані за дериваційним типом, тобто, складаються з греблі та труби, що тягнеться від греблі кілька кілометрів вниз за течією. На деяких річках, зокрема Черемоші, планується збудувати понад 30 таких гребель, що призведе до незворотного руйнування річкової екосистеми та знищить перлину карпатських гір.
Очевидно, що одночасне будівництво в одному регіоні великої кількості об’єктів гідроенергетики спричинить значне „вибухове” погіршення стану водних екосистем та якості води в усіх річкових басейнах регіону за рахунок кумулятивного ефекту, може призвести до регіональної екологічної катастрофи.
Учасники кампанії вважають, що реалізація навіть частини планів будівництва ГЕС в Карпатському регіоні:
- може порушити зобов’язання України відповідно до статті 4 Рамкової конвенції про охорону та сталий розвиток Карпат, ст. 11, ч. 2 ст .12 Протоколу про збереження і стале використання біологічного та ландшафтного різноманіття до Рамкової конвенції про охорону та сталий розвиток Карпат.
- призведе до значного звуження середовища існування рідкісних риб та інших організмів, а отже, порушень ст. 3-6 положень Бернської конвенції та інших природоохоронних конвенцій, ст. 11 Закону України «Про Червону книгу України», та поставить під загрозу збереження цих рідкісних організмів;
- порушить природні та традиційні ландшафти Карпатського регіону і призведе до порушень положень Європейської ландшафтної конвенції.
Прийняття та початок реалізації планів розбудови мережі малих ГЕС в Карпатському регіоні без широкого громадського обговорення вже порушило «Конвенцію про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля» (Оргуська Конвенція) і стало причиною значного соціального напруження в окремих місцях Карпатського регіону.
Враховуючи зазначене, Громадська рада при Мінприроди звертається до громадських рад при обласних Державних управліннях охорони навколишнього природного середовища та Державних екологічних інспекціях в Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській та Чернівецькій областях з пропозицією розглянути цю проблему на своїх засіданнях та дати громадську оцінку плану розбудови мережі малих ГЕС в Карпатському регіоні.
З повагою та сподіваннями на подальшу плідну співпрацю
Голова
Громадської ради при
Міністерстві екології та
природних ресурсів Антоніна Єришева