18.10.2011 року проект закону “Про національну комісію, що здійснює державне регулювання безпеки у сфері використання ядерної енергії” прийнято в першому читанні. Проект готується на друге читання.
На засіданні Кабінету Міністрів України від 15 червня 2011 року було розглянуто та схвалено проект Закону України «Про національну комісію, що здійснює державне регулювання безпеки у сфері використання ядерної енергії» (надалі – проект закону). Цей проект розроблено на виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 8 квітня 2011 року “Про підвищення безпеки експлуатації атомних електростанцій України”, введеного в дію Указом Президента України № 585/2011 від 12 травня 2011 року.
Законопроектом передбачається утворення центрального органу виконавчої влади зі спеціальним статусом, метою діяльності якого є державне регулювання безпеки у сфері використання ядерної енергії для забезпечення ядерної та радіаційної безпеки у державі.
Згідно із статтею 2 Проекту закону, основними завданнями Комісії є:
- формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері безпеки використання ядерної енергії;
- здійснення в межах своїх повноважень державного регулювання безпеки використання ядерної енергії;
- координація в межах повноважень Комісії діяльності центральних та місцевих органів виконавчої влади, що відповідно до законодавства забезпечують ядерну та радіаційну безпеку;
- забезпечення дотримання і виконання зобов’язань, взятих за міжнародними договорами України, з питань ядерної та радіаційної безпеки, фізичного захисту ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання, застосування гарантій нерозповсюдження ядерної зброї. До них належать Конвенція про ядерну безпеку, Конвенція про безпеку поводження з відпрацьованим паливом та про безпеку поводження з радіоактивними відходами, Конвенція про фізичний захист ядерного матеріалу та ядерних установок .
Слід зазначити, що в тексті проекту закону, опублікованому на сайті Верховної Ради України в п.1 ст.1 вказано, що “Національна комісія, що здійснює державне регулювання безпеки у сфері використання ядерної енергії (надалі — Комісія) створюється Президентом України як центральний орган виконавчої влади із спеціальним статусом, метою дiяльностi якого є державне регулювання безпеки у сфері використання ядерної енергії для забезпечення ядерної та радіаційної безпеки у державі”.
Втім, на тому ж сайті, в пояснювальній записці до проекту закону в п.2 зазначено: “Проект Закону розроблено з метою утворення компетентного, колегіального центрального органу виконавчої влади із спеціальним статусом…”. Стає незрозумілим, в якому з варіантів є правильна назва вищезазначеного органу, чи буде Національна комісія, що здійснює державне регулювання безпеки у сфері використання ядерної енергії все ж центральним органом виконавчої влади чи колегіальним центральним органом виконавчої влади. При прийнятті закону не повинно бути розбіжностей та непорозумінь, адже ні в Законі “Про органи виконавчої влади”, ні в Конституції України, ні в інших нормативно-правових актах такого поняття як “колегіальний центральний орган виконавчої влади” немає.
Також слід звернути увагу на ще один нюанс. У цій же пояснювальній записці до проекту закону в п. 5 вказано, що 01.06.2011 була проведена узгоджувальна нарада між Головою Державної інспекції ядерного регулювання України Миколайчук О. А. та Міністром охорони здоров’я України Аніщенко О. В., втім розбіжності не урегульовані.
Окрім того, в пояснювальній записці вказано, що: “20.05.2011 Проект акта було розміщено на сайті Державної інспекції ядерного регулювання України для громадського обговорення, але пропозицій не надходило. 03.06.2011 проект розглянутий на засіданні Громадської ради при Держатомрегулювання України.”
Поглянувши на офіційний веб-сайт Державної інспекції ядерного регулювання та архів новин, повідомлень та результатів засідань громадської ради при ДІЯР, не спостерігається жодної інформації ні стосовно винесення на громадське обговорення цього питання, ні стосовно результатів розгляду цього законопроекту на громадській раді при Держатомрегулюванні України.
Для контактів:
Аліна Самура, спеціаліст з міжнародних питань, юрист ЕПЛ
a.samura@epl.org.ua ; office@epl.org.ua
Тел.: (032) 225 – 76 – 82