Процес “Навколишнє середовище для Європи” розпочався із Першої Пан-Європейської Конференції Міністрів охорони навколишнього середовища у Добріс Кастл в червні 1991 року.
Міністр охорони навколишнього середовища колишньої Чехословаччини, Йозеф Вавручек, запросив міністрів охорони навколишнього середовища країн-членів Європейської Економічної Комісії Організації Об’єднаних Націй (ЄЕК ООН) та Організації з економічної співпраці та розвитку (OECD) на конференцію, метою якої було створення нового “європейського екологічного простору”, у зв’язку із закінченням протистояння Захід-Схід.
В той час ідея створення такого простору була тісно пов’язана із розвитком концепції “спільного європейського дому”. Конференції міністрів “Навколишнє середовище для Європи” проводяться регулярно: Добріс (1991), Люцерна (1993), Софія (1995), Орхус (1998), Київ (2003).
Саме в межах цього процесу були розроблені такі важливі міжнародно-правові акти, як
- Оргуська Конвенція про доступ до інформації, участь громадськості у прийнятті рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються навколишнього середовища,
- Протокол про реєстри викидів та переносу забрудників до неї,
- Протокол із стратегічної екологічної оцінки до Конвенції Еспо,
- Карпатська Конвенція
- та ін.