З території Кримського та Ялтинського гірсько-лісового заповідників вилучені землі для будівництва урядових дач. Ця площа, що еквівалентна всім приміським лісам Києва, переведена із заповідного статусу у рекреаційний. Заповідник Мис Мартьян і ще 11 заказників загальнодержавного значення скасовані. Такий висновок щодо нового рішення уряду РФ щодо заповідників анексованого Криму зробили екологи ЕПЛ.
Як ми повідомляли раніше, Кримський природний заповідник у 2015 році був переданий до Федеральної бюджетної установи «Комплекс Крим», що входить до складу управління справами президента РФ1. Тим самим відбулось перетворення заповідника на державне господарство для елітних полювань, що є фактично поверненням до радянських порядків, відновлення спецсафарі, для створення якого 57 років тому заповідник ліквідували.
Після анексії Криму самопроголошена кримська влада відмовилась передавати кримські заповідні території в підпорядкування Мінприроди Росії, наголошуючи, що планує їх інвентаризацію та перегляд їхнього списку. Передусім це було викликано бажанням команди Аксьонова втілити давній намір вилучення 700 гектарів території Ялтинського гірсько-лісового заповідника, який не вдалось реалізувати за української влади. Проте «необхідність» виконувати федеральне законодавство РФ примусила самопроголошену кримську «владу» все ж передати заповідники у федеральне підпорядкування Мінприроді РФ. Після передачі земель у федеральне підпорядкування частина заповідних територій були вилучені зі складу заповідників.
13 вересня 2018 року уряд РФ видав постанову № 1091 «Про створення природоохоронних територій федерального значення на території Республіки Крим». Цим документом у рамках законодавства РФ створюються нові природоохоронні території федерального значення на території Криму. Це Казантипський, Опукський, Ялтинський та Карадазький заповідники, заповідник «Лебедині острови», національний парк «Кримський» та державні заказники «Каркінітський» і «Мале філофорне поле». Які висновки можна зробити з цього документа?
1. Площа Ялтинського гірсько-лісового заповідника скорочена з 14523 до 14459 га, тобто на 36,5 га.
2. Заповідника «Мис Мартьян» більше не існує взагалі.
3. Колишній Кримський природний заповідник (44175,5), створений ще 1918 року, тепер скасований і замість нього утворені заповідник «Лебедині острови» (9612 га) та національний парк «Кримський» (34653,5). Тобто 89,5 га втрачено зовсім, а 34653,5 га переведено у категорію із значно слабшим режимом охорони. Інакше кажучи, таким чином 89,5 га були виведені для облаштування урядової дачі Путіна, а навколишні території реорганізовані таким чином, щоб мати можливість розводити копитних та відстрілювати їх.
4. Серед заказників і пам’яток природи, що мали загальнодержавне значення в АР Крим, новим рішенням окупаційної влади підтверджено охоронний статус лише заказників «Каркінтський» і «Мале філофорне поле», що розташовані у акваторії, яка межує з Україною. Решта 11 заказників і пам’яток природи загальнодержавного значення не підтверджені (8450,7).
Довідка:
Кримський заповідник є фактично першим заповідником на території України. Вперше він створений Кримським буржуазно-демократичним урядом у березні 1918 р. Мав назву «Кримський національний»[1]. У 1923 році повторно створений як Кримський державний заповідник. Проте в 1957 році заповідник реорганізували в Кримське державне заповідно-мисливське господарство для приватних полювань Хрущова й Брежнєва та прийому іноземних гостей. Статус заповідника територія відновила лише у 1991 році.
Олексій Василюк, еколог ЕПЛ
Олена Кравченко, директор ЕПЛ
vasyliuk@gmail.com, office@epl.org.ua
(032) 255 76 82