Військові дії на Сході України призвели до руйнування цілісних природних ландшафтів. Забруднення води, ґрунтів, атмосферного повітря, знищення біоресурсів є величезними і в часі реабілітація цих об’єктів довкілля триватиме доволі значний період. Відсутність можливостей щодо контролю усієї території Донецької та Луганської областей, фактичної відсутності контролюючих органів та постійні обстріли не дозволяють об’єктивно оцінити шкоду, нанесену довкіллю за період збройних нападів.
Враховуючи, що до військової агресії, мало місце значне антропогенне навантаження на довкілля на території східних областей України внаслідок видобування кам’яного вугілля, руди і інших корисних копалин, металургійного виробництва, утворення значної кількості відходів, наявність небезпечних хімічних речовин, що використовуються у промисловості, шкода, яка завдається на сьогодні довкіллю, помножується, є величезною та малоймовірно компенсованою в найближчій перспективі.
Ризики, пов’язані із пошкодженням комунікацій, підприємств та інших об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, мають особливе значення, адже в умовах відсутності контролю та можливостей ліквідації їх негативних наслідків, потенційно збільшують масштаби негативного впливу з кожним днем.
Так з десяти об’єктів, які є найбільшими забруднювачами довкілля на загальнодержавному рівні, 5 підприємств знаходяться у Донецькій та Луганській областях, зокрема:
- ВАТ «Маріупольський металургійний комбінат» ім. Ілліча (м. Маріуполь).
- ВАТ «Металургійний комбінат «Азовсталь» (м. Маріуполь).
- «Старобешівська ТЕС» СО ВАТ «Донбасенерго» (смт. Новий Світ).
- ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» (м. Алчевськ).
- ВАТ «Лисичанська сода» (м. Лисичанськ).
Одним з показників, за яким віднесено усі перелічені підприємства до десятки найбільших забруднювачів є відходи, які утворюються на даних об’єктах.
Значний техногенний вплив на довкілля мають промислові відходи при поводженні з ними за звичайних умов. Але коли вони горять при недостачі кисню (низьких температурах), цей вплив збільшується в сотні або й більше разів – наголошує виконавчий директор МБО «Екологія-Право-Людина» Олена Кравченко. Також внаслідок аварійних відключень електроенергії в атмосферне повітря викинуто значний об’єм небезпечних речовин.
На сьогодні маємо значне антропогенне навантаження внаслідок військових дій на сході України, зокрема, від обстрілів артилерії мало місце загоряння кількох екологічно небезпечних підприємств: Авдіївського та Ясинівського коксохімічного заводу, Лисичанського нафтопереробного та Краматорського верстатобудівного заводу, «Точмашу» і «Стиролу».
На початок поточного року у Донецькій області утворилося 10,16 т відходів – пестицидів, у Луганській області – 11,23 т відходів – зазначає еколог МБО «Екологія-Право-Людина» Алла Войціховська. Відходи, що утворилися відносяться до І, ІІ та ІІІ класів небезпеки.