18 грудня 2009 року Комітет із дотримання Оргуської конвенції розглянув звіт уряду України про виконання Плану заходів щодо впровадження Конвенції в Україні та подолання проблем із врахуванням думки громадськості у процесі прийняття еколого-зничимих рішень . Із затверджених у кінці 2008 року заходів, Уряд звітував про виконання лише трьох, які за словами представника із Мінприроди хоч і з запізненням, але планується реалізувати вже найближчим часом.
Відповідно до Плану заходів, затвердженого Кабінетом Міністрів України у грудні 2008 року, Уряд обіцяв протягом наступного року розробити ряд законодавчих актів, а також провести навчання для держслужбовців та суддів з питань участі громадськості у процесі прийняття еколого-значимих рішень. Із чітко передбачених п’яти проектів нових регуляторних актів і не визначеної кількості змін до законів уряд почав розробляти проекти лише трьох документів, посилаючись на складність завдання та необхідність експертної допомоги. Звітуючи про розробку проектів нормативних актів уряд не надав тексти таких документів Комітету, а тому останній не мав змоги порівняти зазначені документи із положеннями Конвенції та оцінити їхню достатність та ефективність для вирішення проблем, ідентифікованих Комітетом у справі проти України у 2005 році.
Нагадаємо, що у 2004 році МБО «Екологія-Право-Людина» (далі – ЕПЛ), тоді ще БФ «Екоправо-Львів» подала звернення до Комітету із дотримання Оргуської конвенції з приводу порушення Україною своїх зобов’язань по Конвенції під час проектування та спорудження глибоководного судового каналу Дунай-Чорне море. У 2005 році Комітет, розглянувши справу, прийшов до висновку, що Україна порушила права громадськості щодо доступу до інформації, на підставі якої приймається рішення та участь у процесі прийняття рішення, щодо діяльності, яка впливатиме на довкілля. На Третій зустрічі сторін у Ризі у 2008 році Україну було зобов’язано розробити План заходів, у якому передбачити конкретні кроки для створення в Україні чітких національних правил, що регулюють строки та процедуру проведення консультацій із громадськістю, направлення зауважень та надання громадськості інформації, що покладається в основу рішень, що можуть мати вплив на довкілля. Також рішення зобов’язало Україну щорічно у листопаді звітувати Комітету про прогрес у виконанні Плану заходів.
На засіданні 18 грудня Комітет пояснив представникам уряду, що без текстів проектів документів Комітет не в змозі розглядати питання чи такі нормативні документи вирішать проблеми із участю громадськості в Україні, а тому зобов’язав уряд надати Комітету та ЕПЛ проекти документів у чітко встановлені строки. Юриста ЕПЛ, яка представляла позицію організації на засіданні, Комітет попросив надіслати їм коментарі з приводу відповідності таких проектів положенням Оргуської конвенції та їхню спроможність вирішити проблеми, ідентифіковані Комітетом раніше.
Як відомо, Комітет із дотримання – орган, покликаний сприяти Сторонам у впровадженні Конвенції. Разом з тим, Четверта зустріч сторін відбудеться у 2011 році, а вже невдовзі, у процесі підготовки до неї – Комітет повинен висловити свої рекомендації з приводу того, чи перебуває Україна і надалі у стані невиконання Конвенції і чи слід накладати на неї міжнародні санкції, про що головуючий Комітету тактовно нагадав представнику уряду, спонукаючи Україну до швидкого реагування.
За більш детальною інформацією звертайтесь:
Єлизавета Алексєєва, провідний юрисконсульт ЕПЛ
liza@uoregon.edu ; epac@mail.lviv.ua
тел. (032) 243 – 38 – 88