Розташовані на відкритому просторі сонячні панелі виробляють значно більше електроенергії, ніж установки на дахах. Це посилює конфлікти з приводу використання землі між енергетикою і сільським господарством.
Агрофотовольтаїчні системи, які розробили німецькі вчені з Інституту солярних енергосистем ім. Фраунгофера (ISE) у Фрайбурзі, здатні зберегти родючі угіддя і разом з тим зробити їх корисними для фотовольтаїки.
У регіоні Бодензе-Обершвабен під керівництвом інституту стартує у наступному році експериментальний проект: на полях сільскогосподарського товариства Хеггельбах будуть розташовані агрофотовольтаїчні панелі. Мова йде не про прозорі тонкошарові сонячні панелі, а звичайні панелі на основі кремнію.
Вони будуть відкидати тінь, проте це не погано для культур. Навпаки, вчені ISE встановили, що певні корисні рослини навіть краще ростуть, якщо їх частково притінити, наприклад, шпинат, бобові і салати усіх різновидів. Вчені переконані, що для оптимального росту рослин важливо рівномірне розподілення світла.
Ряди сонячних модулів агрофотовольтаїчної установки будуть розміщені над полем таким чином, що при оптимальному розподіленні світла для рослин можна досягнути найоптимальнішого виходу сонячної електроенергії. Як встановили вчені, замість стандартної орієнтації сонячних модулів на південь, для агрофотовольтаїчної установки оптимальним є направлення на південний захід. Південний схід також є більш ефективним за південь. Проте ранками є небезпека туману, який поглинає світло сонця і знижує продуктивність панелей. Найкращою є відстань між рядами 3,5 ширини сонячних модулів. Якщо використовувати стандартні панелі шириною 1м, то треба дотримуватися відстані 3,50 м. Модулі мають встановлюватися над землею не нижче 5 м, щоб під ними могла діяти сільскогосподарська техніка.
Перша агрофотовольтаїчна установка потужністю 190 кВт/пік буде завдовжки 130 м і завширшки 45 м. Згідно розрахункам, у Німеччині потенційно можливо встановити агрофотовольтаїчні панелі потужністю 430 кВт/пік на гектар, технічно доступний потенціал сягає 50 ГВт/пік.