Рахункова палата відзначила недосконалість законодавства для стабільного фінансування природоохоронної галузі і наголосила на необхідності його подальшого удосконалення та наближення до права і політики Європейського Союзу.
Основними недоліками на думку Рахункової палати є такі:
– відсутність цілісної правової та організаційної системи формування Державного фонду охорони навколишнього природного середовища;
– суперечливість чинного законодавства у цій сфері (зокрема, Закону «Про охорону навколишнього природного середовища» та Бюджетного кодексу України);
– ускладнена процедура планування природоохоронних заходів, їх фінансування;
щорічне невикористання накопичених коштів тощо.
Для розв’язання цих проблем Рахунковою палатою запропоновано внести зміни до Закону «Про охорону навколишнього природного середовища» та Бюджетного кодексу, а також передбачити в Законі «Про Державний бюджет України на 2015 рік» формування Державного фонду охорони навколишнього природного середовища як складової державного бюджету та використання його коштів одним головним розпорядником.
На думку Комітету, законами I «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин», № 72 –VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням» та № 71—VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» фактично ліквідовано Державний та місцевий фонди охорони навколишнього природного середовища як спеціальні фонди, які наповнювались, передусім, коштами від сплати екологічного податку.
Законом України № 79-VIII відсоток відрахування коштів екологічного податку до державного бюджету зменшено з 65% до 20%, а до місцевих бюджетів збільшено з 35% до 80%. При цьому, починаючи з 2015 р., кошти від сплати екологічного податку зараховуються не до спеціальних фондів відповідних бюджетів, а до загальних фондів (у 2014 році надходження від сплати екологічного податку становили 3 106,7 млн. грн., що у 2,3 рази більше, ніж у 2010 р.).
Джерелом формування спеціальних фондів державного (30%) та місцевого (70%) бюджетів залишилися лише грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності (фактичні надходження грошових стягнень у 2014 р. становили 91,8 млн. грн).
Таким чином, ситуація з фінансуванням природоохоронних заходів ускладнилась ще більше, ніж зазначено у результатах аудиту Рахункової палати, який виконаний за результатами аналізу, зробленого до набрання чинності згаданими законами (№ 71—VIII, № 72—VIII, № 79—VIII).
Під час обговорення зазначалося також, що «на сьогодні фактично ліквідовані Державний та місцевий фонди охорони навколишнього природного середовища, а екологічний податок втратив своє цільове призначення – використання коштів від плати за забруднення на реалізацію саме природоохоронних заходів». На думку Міністерства екології та природних ресурсів, в результаті згаданих вище змін у законодавстві економічний механізм охорони навколишнього природного середовища, передбачений Законом «Про охорону навколишнього природного середовища», було фактично зруйновано.
Зважаючи на результати аудиту Рахункової палати, а також інформацію Міністерства екології та природних ресурсів з цього питання, Комітет вирішив рекомендувати Кабінету Міністрів внести проект Закону “Про внесення змін до Бюджетного кодексу, Податкового кодексу щодо законодавчого забезпечення функціонування Державного та місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища як спеціальних фондів у складі державного та місцевих бюджетів та поновлення надходження коштів екологічного податку до зазначених спеціальних Державного та місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища і використання їх виключно на природоохоронні заходи”.
Також Міністерству екології та природних ресурсів України рекомендовано забезпечити оприлюднення переліку природоохоронних та ресурсозберігаючих заходів, які планується здійснювати за рахунок коштів Державного фонду охорони навколишнього природного середовища.