Підвищена температура, посуха, інтенсивне опромінення ультрафіолетовими променями змушують деякі види рослин виділяти газ метан, що може значно прискорити процес глобального потепління, вважають канадські вчені, автори дослідження, опублікованого в журналі Physiologia Plantarum.
Метан має у 23 рази сильніший парниковий ефект, ніж вуглекислий газ. Незважаючи на те, що кількість метану в атмосферному повітрі зараз дуже мала, вчені побоюються, що танення вічної мерзлоти в полярних районах, де величезні запаси метану зберігаються у вигляді газогідратів, по мірі потепління клімату призведе до великих викидів цього газу в атмосферу.
Професор Девід Рейд (David Reid) з Університету Калгарі в Канаді і його підопічний Мірвайш Кадер (Mirwais Qaderi) виявили ще одне, раніше ніким не враховане джерело цього газу в атмосфері.
“Більшість кліматологів при вивченні впливу глобального потепління на рослини звертали увагу на зміну лише одного фактору. Ми спробували врахувати зміна відразу декількох кліматичних параметрів, як це відбувається в реальній ситуації”, – сказав професор Рейд, слова якого наводить прес-служба університету Калгарі.
У своїй роботі вчені вивчали зростання кількох важливих для Канади сільськогосподарських культур – бобів, соняшника, канола, вівса, гороху та пшениці, які піддавалися різних комбінаціях несприятливих кліматичних факторів.
Виявилося, що при збільшенні цих параметрів рослини починають виділяти значні кількості метану, тоді як їх ріст і збільшення біомаси в деякій мірі скорочуються. Вчені вважають, що в перерахунку на планетарні масштаби це джерело метану в атмосфері Землі може стати важливим “каталізатором” глобального потепління.
Автори публікації тепер мають намір вивчити ріст рослин в умовах підвищеного вмісту CO2 в атмосфері, так як відомо, що підвищені концентрації вуглекислого газу пом`якшують вплив несприятливих факторів на ріст і розвиток рослин.