Сьогодні в українському законодавстві чітко не прописано, як встановлювати тарифи на теплову енергію, вироблену з відходів. На думку експертів, це проблема, особливо, коли країна намірилася йти по європейському шляху поводження з відходами. Зокрема, такої думки дотримується директор правового забезпечення ПАТ «Київенерго» Ольга Ієвлева.
«На сьогоднішній день в законодавстві немає єдиних правил гри, як встановлювати тариф на теплову енергію, вироблену з відходів. Ми б’ємося вже майже годину, для того, що б хоч якийсь закон з’явився. Це проблема. Тим більше, коли країна почала активно думати про те, що дійсно потрібно будувати сміттєспалювальні заводи, потрібно будувати переробні станції», – зазначила вона в коментарі «У. К.» після круглого столу при Комітеті з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Пані Ієвлева пояснила, що зараз ПАТ «Київенерго» єдине підприємство в Україні, яке має сміттєспалювальний завод, і прийшло до того, що з відходів можна і потрібно виробляти енергію, однак тарифи на цю енергію отримати проблематично. «З відходів можна виробляти енергію. Як теплову, так і електричну. «Київенерго» на сьогодні є єдиним підприємством в Україні, у якого є сміттєспалювальний завод. В минулому році ми побудували перемичку, тепер при спалюванні сміття виробляється теплова енергія, і ми постачаємо гарячою водою близько 200 будинків на Позняках. Коли ми це все зробили, нам потрібно було піти і отримати тариф на цю теплову енергію. Ми можемо продавати теплову енергію лише за тарифом. І ось тут ми зіштовнулися з проблемою. При чому із проблемою на законодавчому рівні, тому що це питання не врегульовано», – сказала вона.
На думку експерта, на виробництво теплової енергії з альтернативних джерел має бути стимулююче тарифоутворення. «На виробництво теплової енергії з альтернативних джерел повинно бути стимулююче тарифоутворення. Це дасть можливість залучити інвестиції в цю галузь і потім продавати ці послуги кінцевому споживачу, тим самим знижуючи залежність України від поставок газу з Росії і підвищуючи екологію країни» – наголосила пані Ієвлева.
Читайте також:Негативну дію відходів «зніматимуть» штрафами
При цьому експерт зазначила, що це європейський досвід. «Приміром, у Голландії є цілі міста, які опалюються і забезпечуються гарячою водою виключно за допомогою своїх сміттєспалювальних заводів», – резюмувала вона.
Нагадаємо, зараз у комітетах Верховної Ради знаходиться близько восьми законопроектів, які стосуються сфери поводження з відходами, однак жодним з них не пропонується врегулювати питання формування тарифів на теплову енергію, що виробляється з відходів.