Регіон: Україна, Київська область, м. Фастів
Суть справи: захист права на безпечне для життя та здоров’я довкілля, права на участь у прийнятті еколого-значимих рішень.
Сторони: позивач – МБО «Екологія-Право-Людина», відповідач – Міністерство охорони навколишнього природного середовища в Львівській області, третя особа на стороні відповідача – ТзОВ «Кнауф Інсулейшн Україна».
Суть проблеми:
У м. Фастів планується будівництво заводу з виробництва мінераловатної ізоляції іноземного підприємства ТОВ «Кнауф Інсулейшн Україна» на території промрайону «Завокзалля». Заплановане виробництво мінераловатної ізоляції відноситься до підприємств III-го класу небезпеки з санітарно-захисною зоною 300 м.
Погодження такого будівництва проведено на підставі недостовірної інформації щодо ситуації, яка склалася в місці реалізації проекту та з грубими порушеннями прав фастівчан на участь у прийнятті еколого-значимих рішень.
Основні факти:
08.09.2008 року заст. міністра Міністерства охорони навколишнього природного середовища України затверджено висновок державної екологічної експертизи № 684 матеріалів проекту «Будівництво заводу з виробництва мінераловатної ізоляції у промисловій зоні «Завокзалля» міста Фастів по вул. Поліграфічній №14». Водночас, ЕПЛ встановлено, що на території функціонують асфальтобетонні заводи ВАТ «Шляховик» і ТОВ «Інжпромбудсервіс». Натомість, висновок щодо впливу на атмосферне повітря з урахуванням передбачених захисних заходів як екологічно допустимий, здійснений без врахування комплексного впливу на навколишнє середовище всіх підприємств, які входять в промвузол.
Разом з цим, поза увагою експертизи залишився аналіз безпосередньо діяльності проектованого заводу – виробництва мінераловатної ізоляції. Так, відповідно до п.3 «Висновків і пропозицій» результатів санітарно-епідеміологічної експертизи № 19/3998 «слід звернути увагу на необхідність контролю радіоактивності мінеральних сировинних матеріалів, які використовуються в значних кількостях у виробництві скловати».
Однак, вивчення радіоактивності виробництва не здійснено, можливі зміни у характеристиці радіоактивного забруднення довкілля не визначено; у констатуючій частині експертизи вплив на стан навколишнього середовища виробничого процесу скловати з радіоактивними речовинами не лише не проаналізовано, але про такий не згадано взагалі.
Крім того, ЕПЛ були зібрані дані, які вказують на наявність суттєвих порушень законодавства України в частині порядку проведення громадських слухань (громадського обговорення) щодо проекту будівництва заводу ТОВ «Кнауф Інсулейшн Україна» з виробництва мінераловатної ізоляції.
З метою усунення порушень 14.12.2009 року ЕПЛ звернулася з позовом до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України про визнання незаконним та скасування висновок державної екологічної експертизи № 684 від 08.09.2008 року матеріалів проекту «Будівництво заводу з виробництва мінераловатної ізоляції у промисловій зоні «Завокзалля» міста Фастів по вул. Поліграфічній №14».
12 січня 2011 року Львівський окружний адміністративний суд прийняв Постанову, якою позов ЕПЛ було повністю задоволено, висновок державної екологічної експертизи № 684 від 08.09.2008 року скасовано. Відповідач та третя особа подали апеляційні скарги на рішення суду першої інстанції.
17 лютого 2014 року Львівський апеляційний адміністративний суд своєю Ухвалою відхилив апеляційні скарги ТзОВ «Кнауф Інсулейшн Україна» та Мінприроди України, залишивши в силі рішення суду першої інстанції.
За інформацією Фастівської міської ради у 2013 році ні підготовчі, ні будівельні роботи не проводилися, ТзОВ «Кнауф Інсулейшн Україна» мало дозвіл на виконання будівельних робіт, чинний до 2016 року.