Справа: про стягнення з Російської Федерації в особі Міністерства закордонних справ Російської Федерації на користь держави Україна в дохід Державного бюджету України шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу НПП «Кам’янська Січ» внаслідок збройної агресії, в сумі 4 921 190 250 грн. 15 коп.
Регіон: Україна, Херсонська обл.
Суть справи:
Як відомо, 24.02.2022 року Російська Федерація розпочала повномасштабне воєнне вторгнення на територію України, яке досі триває.
Вся без виключення територія України потерпає від ракетних та артилерійських обстрілів, в тому числі і об’єкти природно-заповідного фонду. Одним із таких об’єктів є Національний природний парк (НПП) «Кам’янська Січ», що знаходиться на території Херсонській області. Неодноразово НПП «Кам’янська Січ» був під обстрілами, а частина території під окупацією, в результаті чого було завдано шкоду довкіллю на суму 4 921 190 250 грн. 15 коп. (чотири мільярди дев’ятсот двадцять один мільйон сто дев’яносто тисяч двісті п’ятдесят гривень 15 коп.).
ЕПЛ звернулася до суду з позовом про відшкодування вищевказаної шкоди, заподіяної українському народу внаслідок повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України та порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Сторони:
Позивач – Міжнародна благодійна організація “Екологія-Право-Людина”, Відповідач – Російська Федерація в особі Міністерства закордонних справ Російської Федерації, треті особи без самостійних вимог на стороні Позивача – Національний природний парк «Кам’янська Січ», Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська області), Міністерство юстиції України, треті особи без самостійних вимог на стороні Відповідача – Міністерство юстиції Російської Федерації.
Суть проблеми:
За період воєнного стану, починаючи з 24 лютого 2022 року по даний час, НПП «Кам’янська Січ» неодноразово був під обстрілами, з 09 березня 2022 року по 09 листопада 2022 року частина території була під окупацією, в результаті чого було завдано шкоду унікальній природі парку.
14 листопада 2022 р. Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію про відшкодування Росією збитків, завданих Україні, в якій йдеться про те, що Росія повинна відшкодувати шкоду, заподіяну внаслідок збройної агресії проти України.
13 жовтня 2022 року Міністерство захисту довкілля і природних ресурсів України прийняло Наказ № 424, яким затвердило Методику визначення шкоди та збитків, завданих територіям та об’єктам природно-заповідного фонду внаслідок збройної агресії Російської Федерації (Далі – Методика визначення шкоди ПЗФ ).
Пунктом 3 Методики визначення шкоди ПЗФ встановлено, що визначення розмірів та обсягів шкоди та збитків, завданих ПЗФ збройною агресією Російської Федерації, здійснюється з метою: прогнозування загальнодержавних та секторальних витрат на відновлення; визначення обсягів компенсації державі за шкоду, заподіяну довкіллю, а також національному надбанню держави, до якого належить ПЗФ; подання на цих підставах відповідних позовів на компенсацію до судових інстанцій, у тому числі – міжнародних.
Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно з нормами ст. 22 Цивільного кодексу України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Відтак Український народ має законне право вимагати відшкодування завданої шкоди і така шкода повинна бути відшкодована Російською Федерацією державі Україна в повному розмірі.
Основні факти:
З метою визначення шкоди, заподіяної довкіллю на території Херсонської області, 23.03.2023 року Начальником Херсонської обласної військової адміністрації прийнято Розпорядження № 129 «Про комісію з визначення шкоди, завданої довкіллю внаслідок надзвичайної ситуації та/або збройної агресії та бойових дій під час воєнного стану на території Херсонської області» (далі – Комісія).
15-го та 26-го вересня 2023 року Комісією було встановлено факти заподіяння шкоди та збитків територіям та об’єктам НПП «Кам’янська Січ» внаслідок збройної агресії Російської Федерації, що зафіксовано в актах перевірки.
Так, відповідно до Акту встановлення фактів заподіяння шкоди та збитків територіям та об’єктам природо-заповідного фонду України внаслідок збройної агресії Російської Федерації від 15.09.2023 р. за результатами опрацювання матеріалів, які надані НПП «Кам’янська Січ», актів про пожежі, наданих ГУ ДСНС у Херсонській області, опрацювавши фотоматеріали, комісія встановила:
«18.07.2023р. року в результаті ворожого обстрілу виникла пожежа та встановлено факт загоряння трави в межах НПП «Кам’янська Січ», на території господарської зони Кам’янського природоохоронного науково-дослідного відділення, поблизу села Милове, площа пожежі 26,2 га, тривалість пожежі 4 год. 25 хв.
19.07.2023р. в результаті ворожого обстрілу виникла пожежа та встановлено факт загоряння трави в межах НПП «Кам’янська Січ» на території господарської зони Кам’янського природоохоронного науково-дослідного відділення, поблизу с. Новорайськ. Площа пожежі – 100,25 га; тривалість пожежі – 6 год. 39 хв.;
24.07.2023р. в результаті ворожого обстрілу виникла пожежа та встановлено факт загоряння трави в межах НПП «Кам’янська Січ» на території зони регульованої рекреації, господарської та заповідних зон Кам’янського природоохоронного науково-дослідного відділення, поблизу с. Республіканець. Площа пожежі – 16.2 га. Тривалість пожежі – 4 год. 15 хв.; За результатами вищезазначених пожеж НПП «Кам’янська Січ» надано вихідні дані про типові біогеоценози, подібних за типом рослинних угруповань, умовами місцезростання, віком та походженням на біогеоценози які постраждали внаслідок пожеж 18.07.2023р., 19.07.2023р., 24.07.2023р. на території парку та екстрополяції на них даних з Літопису природи;
07.08.2023р. в результаті ворожого обстрілу виникла пожежа та встановлено факт загоряння трави в межах НПП «Кам’янська Січ» на території господарської зони Кам’янського природоохоронного науково-дослідного відділення, поблизу с. Милове. Площа пожежі – 3,56 га. Тривалість пожежі – 1 год. 15 хв. НПП «Кам’янська Січ» надано вихідні дані про типові біогеоценози, подібних за типом рослинних угруповань, умовами місцезростання, віком та походженням на біогеоценози які постраждали внаслідок пожежі 07.08.2023 на території парку та екстрополяції на них даних з Літопису природи,;
20.08.2023р. в результаті ворожого обстрілу виникла пожежа та встановлено факт загоряння трави в межах НПП «Кам’янська Січ» на території господарської зони Кам’янського природоохоронного науково-дослідного відділення, поблизу с. Милове. Площа пожежі – 0,71 га. Тривалість пожежі – 50 хв. НПП «Кам’янська Січ» надано вихідні дані про типові біогеоценози, подібних за типом рослинних угруповань, умовами місцезростання, віком та походженням на біогеоценози які постраждали внаслідок пожежі 20.08.2023 на території парку та екстрополяції на них даних з Літопису природи,.
На території НПП «Кам’янська Січ» зрубано 1140 дерев, фото та відео фіксація, акти замірів пнів та видовий склад дерев в наявності.»
Відповідно до Акту встановлення фактів заподіяння шкоди та збитків територіям та об’єктам природо-заповідного фонду України внаслідок збройної агресії Російської Федерації від 26.09.2023 р., за результатами опрацювання матеріалів, які надані НПП «Кам’янська Січ», опрацювавши фотоматеріали, комісія встановила:
«В результаті підриву Каховської ГЕС та постійних обстрілів російськими окупантами території парку загинуло 572 кг. водних біоресурсів (кількість, видовий склад загиблих водних біоресурсів та акти обстеження та видалення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною від 24.07.2023р., 25.07.2023р., 26.07.2023р., 27.07.2023р., 28.07.2023р., 31.07.2023р., 01.08.2023р., 02.08.2023р., 03.08.2023р., 07.08.2023., 09.08.2023р.).
Пожежі, які виникли на території парку в наслідок ворожих обстрілів з тимчасово окупованої території 18.07.2023р., 19.07.2023р., 24.07.2023р., 07.08.2023р., 20.08.2023р. підтверджені актами ГУ ДСНС у Херсонській області.
На засіданні комісії встановлення фактів заподіяння шкоди та збитків територіям та об’єктам природно-заповідного фонду України внаслідок збройної агресії російської федерації, яка затверджена розпорядженням начальника Херсонської обласної військової адміністрації від 23.03.2023р. №129, яка відбулась 15 вересня 2023 року пожежі зафіксовані Актом комісії. В Акті зазначено, що пожежами пошкоджено території господарської, заповідної та зони регульованої рекреації Кам’янського природоохоронного науково-дослідного відділення, знищено рослини, які занесені до Червоної книги України.
Проведено засідання Науково-технічної ради національного природного парку «Кам’янська Січ» від 19.09.2023р. № 2. На засіданні ухвалено Методику розрахунку кількості екземплярів видів рослин занесених до Червоної книги України на одиницю площі наземних біотопів парку. Зазначену Методику рекомендовано використовувати під час проведення розрахунків збитків та шкоди завданих парку внаслідок збройної агресії Російської Федерації.»
Вищевказаними актами Комісія зобов’язала Державну екологічну Інспекцію Південного округу (Запорізька та Херсонська області) провести розрахунки збитків завданих НПП «Кам’янська Січ» в результаті збройної агресії російської федерації.
Відповідно до розрахунків збитків, завданих територіям та об’єктам природно-заповідного фонду України внаслідок збройної агресії Російської Федерації від 24 жовтня 2023 року,
внаслідок пожежі, яка виникла 18.07.2023 року на площі 26,2 га на території господарської зони Кам’янського природоохоронного науково-дослідного відділення, поблизу села Милове знищено види рослин, які занесені до Червоної книги України, чим було завдано шкоду в розмірі 22 975 539 грн. 80 коп., а також здійснено неорганізовані викиди в атмосферне повітря, чим завдано шкоду ще на 581 071 970 грн. 20 коп.
внаслідок пожежі, яка виникла 19.07.2023 року на площі 100,25 га на території господарської зони Кам’янського природоохоронного науково-дослідного відділення, поблизу села Республіканець знищено види рослин, які занесені до Червоної книги України, чим було завдано шкоду в розмірі 14 206 249 грн. 80 коп., а також здійснено неорганізовані викиди в атмосферне повітря, чим завдано шкоду ще на 3 700 890 417 грн. 80 коп.
в результаті пожежі, яка виникла 24.07.2023 року на площі 16,2 га на території заповідної, господарської та зони регульованої рекреації, Кам’янського природоохоронного науково-дослідного відділення, поблизу села Новорайськ знищено види рослин, які занесені до Червоної книги України, чим було завдано шкоду в розмірі 87 912 132 грн. 20 коп., а також здійснено неорганізовані викиди в атмосферне повітря, чим завдано шкоду ще на 359 672 607 грн. 50 коп.
в результаті пожежі, яка виникла 07.08.2023 року на площі 3,56 га на території господарської зони, Кам’янського природоохоронного науково-дослідного відділення, поблизу села Милове знищено види рослин, які занесені до Червоної книги України, чим було завдано шкоду в розмірі 3 121 867 грн. 24 коп., а також здійснено неорганізовані викиди в атмосферне повітря, чим завдано шкоду ще на 79 823 813 грн. 10 коп.
в результаті пожежі, яка виникла 20.08.2023 року на площі 0,71 га на території господарської зони, Кам’янського природоохоронного науково-дослідного відділення, поблизу села Милове знищено види рослин, які занесені до Червоної книги України, чим було завдано шкоду в розмірі 622 619 грн. 59 коп., а також здійснено неорганізовані викиди в атмосферне повітря, чим завдано шкоду ще на 16 724 994 грн. 80 коп.
За результатами роботи комісійного обстеження виявлено, що на території НПП «Кам’янська Січ» у період тимчасової окупації військами РФ у період з 09 березня 2022 року по 09 листопада 2022 року видалено 1140 дерев, чим завдано шкоду у розмірі 49 904 631 грн. 20 коп.
За результатами роботи комісійного обстеження виявлено, що на території НПП «Кам’янська Січ» в результаті підриву Каховської ГЕС та постійних обстрілів військами РФ загинуло 2593 шт. водних біоресурсів (572 кг.) на загальну суму збитків 4 263 406 грн. 92 коп.
Підсумовуючи всі ці розміри шкоди, вказані в обрахунках Державної екологічної інспекції Південного регіону (Херсонська та Миколаївська області), відповідно до відповіді ДЕІ Південного округу від 20.11.23 року № 4498/04/2-05/06/2-34 загальний розмір шкоди завданої НПП «Кам’янська січ» в результаті збройної агресії російської федерації становить 4 921 190 250 грн. 15 коп.
Вважаючи, що дана шкода повинна бути відшкодована Російською Федерацією українському народу в повному розмірі, на початку 2024 року ЕПЛ подала відповідний позов до господарського суду.
Однак суд першої інстанції, з рішенням якого погодився апеляційний суд, залишив позовну заяву без розгляду, мотивуючи тим, що ЕПЛ не вправі звертатися до суду з таким позовом. В мотивувальній частині ухвали суд навів такі аргументи:
– громадською організацією фактично заявлено позов в інтересах держави Україна до іншої держави. Міжнародна благодійна організація “Екологія-Право-Людина” не наділена повноваженнями на подання позовів в інтересах держави Україна;
– громадська організація управнена представляти інтереси особи (громадянина) або громади як частини суспільства, а держава як суверен на власній території є представником народу, який її заснував, всього суспільства України;
– метою діяльності громадських організацій у питаннях, що стосуються довкілля, є, як правило, представництво інтересів суспільства від порушень, спричинених поведінкою самої держави, тобто мета громадських організацій виступати у цих відносинах проти держави, а не в її інтересах.
Не погоджуючись з такою позицією судів нижчих інстанцій, ЕПЛ оскаржила їхні рішення до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду. Однак зважаючи на те, що справа містить виключну правову проблему, ми підготували та подали клопотання про передачу справи на розгляд Великої Палати ВС. Колегія Касаційного господарського суду задоволила наше клопотання. На даний час рішення за Великою Палатою Верховного Суду, яка може прийняти до свого провадження дану справу, а може відмовити і повернути її назад на розгляд Касаційного господарського суду.
З рішенням суду першої інстанції можна ознайомитися тут.
З рішенням суду апеляційної інстанції просимо ознайомитися тут.