Вирішення проблеми Грибовицького сміттєзвалища та проблем поводження із ТПВ міста Львова
Суть справи: необхідність закриття Грибовицького сміттєзвалища та початок його безпечної рекультивації ігнорується Львівською міською радою
Суть проблеми: ЛМР планує продовжувати складувати сміття на Гибовицькому сміттєзвалищі, оскільки проект рекультивації сміттєзвалища 2013 року передбачає таку можливість. Також розроблений проект рекультивації вимагає доопрацювання, із врахуванням передового світого досвіду рекультивації. Необхідність вирішення проблеми вивезення, переробки та захоронення сміття із м.Львова також є нагальною, і ті плани ЛМР щодо вирішення даної проблеми не є обгрунтованими, прозорими, екологічно безпечними, містять корупційну складову.
Сторони: Львівська міська рада, Львівська обласна державна адміністрація, ЛКП «Збиранка», ВАТ «Гірхімпром», жителі сіл Малехів, Грибовичі, м.Дубляни та м.Львів, Мінрегіонбуд, Європейський інвестиційний банк, ЕПЛ.
Основні факти
Громадськість непокоїть екологічна ситуація, що склалася внаслідок бездіяльності та зволікання місцевою владою вирішення проблем Грибовицького сміттєзвалища, особливо після трагедії 30 травня 2016р., що призвела до загибелі людей.
Сміттєзвалище функціонує з 1959 року. Сміттєзвалище створене без проектної документації на його будівництво, не виконує функції природоохоронного об’єкта з екологічно безпечного захоронення твердих побутових відходів.
Допустимий обсяг захоронення відходів на Львівському сміттєзвалищі складав 10,4 млн. тон. Станом на 01.06.2016 року обсяг захоронених відходів на Львівському сміттєзвалищі становив більш як 12 млн. тон. На виконання рішення Львівської обласної ради № 360 від 2 листопада 2000 року «Про сміттєзвалище для м. Львова» Львівська міська рада зобов’язана була вирішити проблему щодо вибору нової ділянки для захоронення твердих побутових відходів, а також до 2006 року припинити експлуатацію діючого сміттєзвалища і ліквідувати прилеглі до нього території сховищ кислих гудронів.
У 2011 році ухвалою №743 Львівської міської ради1 визнано екологічно недопустимою та такою, що потребує невідкладного вирішення, екологічну ситуацію на Львівському міському сміттєзвалищі та прилеглих територіях.
На замовлення Департаменту житлово-комунального господарства та інфраструктури Львівської міської ради у 2013 році ТзОВ «Інститут «ГІРХІМПРОМ» розробив комплексний проект з рекультивації полігону2. Згідно проекту, захоронення ТПВ на Львівському сміттєзвалищі продовжено до 2021 року. Даним проектом передбачено збільшення площі захоронення ТПВ через влаштування карт №1, №2, №3 на місці накопичувачів фільтратних стоків за рахунок вивезення з них неочищеного фільтрату та забруднених фільтратом вод на очисні споруди (стор. 30 Комплексного проекту рекультивації). Проте ще 25.11.2003 року Постановою Головного державного санітарного лікаря Львівської області Романа Павліва № 119/01 припинено експлуатацію сміттєзвалища м. Львова.
Запити ЕПЛ до Львівської міської ради, ЛКП Збиранка, ВАТ “Інститут Гірхімпром”, ДП “Укрінвестекспертиза” щодо доступу до проекту рекультивації, його експертизи відповіді не отримано.
Комплексний проект порушує ДБН В.2.4-2-2005. 18.10.2016 ЕПЛ скеровано скаргу про порушення до Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області3.
У лютому 2016 року Львівська міська рада подала до Мінрегіону анкету на участь в спільному з Європейським інвестиційним банком (ЄІБ) проекті «Програма розвитку муніципальної інфрастуктури України» загальною вартістю 75 млн. євро. Основні пропоновані заходи згідно анкети – рекультивація Львівського сміттєзвалища, будівництво сміттєпереробного комплексу та нового полігону ТПВ. Із змістом анкети можна ознайомитися у додатку4. Позиція ЄІБ щодо порядку обрання проекту на кредитування також доступна тут: 5
З 2004 року по 2013 роки на експлуатацію Львівського сміттєзвалища виділено 9,64 млн. грн. На вирішення соціально-побутових проблем населених пунктів, прилеглих до сміттєзвалища з 2005 по 2013 роки витрачено 21,22 млн. грн. З переліком заходів можна ознайомитися у додатку (с. 18-20 Анкети). Крім того, щорічно Львівська міська рада передбачає 360 тис. грн. на забезпечення оздоровчими путівками дітей сіл Малехів та Грибовичі.
В рамках проекту по Кіотському протоколу на Львівському сміттєзвалищі у 2011 році збудовано 150 газозбірних свердловин, встановлено дегазаційну та генераторну установки, що попереджали загорання метану на сміттєзвалищі. На сьогодні газозбірні свердловини зруйновані, установки демонтовані. На них витрачено мільйони доларів міжнародного гранту.
З настанням літа ймовірність загоряння сміттєзвалища через наявність на ньому метану є високою. На сміттєзвалищі захоронюються пластик, плівка, пінопласт, виготовлені на основі полівінілхлориду, при низькотемпературному горінні яких утворюватимуться токсичні речовини, фільтрат на сміттєзвалищі не очищається, біогаз не відводиться.
На противагу львівській безгосподарності у Вінниці в рамках державно-приватного партнерства на сміттєзвалищі влаштовано 12 газозбірних свердловин та когенераційну установку, виробляється електроенергія потужністю 710 кВт/год. З відповіддю Вінницької ОДА, яку ЕПЛ отримано ще до запуску когенераційної установки, можна ознайомитися у додатку6.
З різних джерел фінансування Львівською міською радою витрачено мільйони гривень на розробку проектів рекультивації, будівництво локальних очисних споруд, очищення фільтратних стоків сміттєзвалища, їх транспортування на очисні споруди Львова тощо. На сміттєзвалищі збудовано станцію фізико-хімічної очистки фільтратів, яку ухвалою Львівської міської ради7 передано на баланс ЛКП «Збиранка». Існуюча станція має потужність 15 м3/добу, при необхідній потужності – 120 м3/добу.
Львівська міська рада ухвалою №951 від 15.09.2016 року затверджено договір про спільну діяльність між Львівською міською радою та Малехівською сільською радою щодо закриття Львівського міського полігону твердих побутових відходів шляхом проведення повної рекультивації сміттєзвалища, відведення інфільтратів з відповідним очищенням збірників інфільтрату8. Цим договором Львівською міською радою обіцяно Малехівській сільській раді десятки мільйонів гривень на будівництво дороги, школи, амбулаторії і розвиток іншої інфраструктури. Малехівська сільська рада 29 вересня 2016 року відмовилася від схвалення та підписання такого договору, оскільки він передбачав подальше складування ТПВ м.Львова на сміттєзвалищі.9
Протягом останніх 15 років експлуатації сміттєзвалища, органи місцевого самоврядування приймали численні рішення про припинення складування сміття на сміттєзвалищі, про катастрофічні наслідки для довкілля та погіршення здоров’я людей в результаті його експлуатації.
На думку ЕПЛ, Львівській міській раді у першу чергу необхідно ліквідувати джерело загрози для довкілля та здоров’я для мешканців Малехова та навколишніх сіл, закрити сміттєзвалище та його рекультивувати за кошти, що пропонуються громаді Малехова, а не боротися лише з наслідками, будувати амбулаторію чи направляти дітей на оздоровлення. Через десять років у цій школі не буде кому навчатися.
Із рішеннями Малехівської сільської ради можна ознайомитися тут:10
Із рішеннями Грибовицької сільської ради можна ознайомитися тут:11
Із рішенням Дублянської міської ради можна ознайомитися тут:12
Із рішеннями Жовківської районної ради можна ознайомитися тут:13
Із рішеннями Львівської обласної ради можна ознайомитися тут:14
На запит ЕПЛ ДУ «Львівський обласний лабораторний центр держсанепідслужби України» 23.06.2016 року надав відповідь про санітарно-епідемічну ситуацію в зоні сміттєзвалища. Згідно інформації, з 40 відібраних криничних проб у 19 пробах виявлено перевищення згідно гранично допустимих концентрацій по свинцю, кадмію, нікелю та міді15, які є вкрай небезпечними для здоров’я мешканців.
У 2011 році Міністерство екології та природних ресурсів України винесло висновок державної екологічної експертизи щодо екологічної ситуації, що склалася довкола ЛЬвівського міського полігону ТПВ, яким міністерство визнає подальшу діяльність піолігону екологічно недопустимою.16
Ще до трагедії на Львівському сміттєзвалищі, 25 квітня 2016 року на круглому столі, що проводився інтернет-порталом «Твоє місто», представники Львівської міської ради повідомили про перспективи будівництва полігону твердих побутових відходів на місці озер з кислими гудронами. Кислі гудрони відносилися до ліквідаційної маси ВАТ «Львівський дослідний нафтомаслозавод». 11.05.2016 року ЕПЛ вихідним листом звернулася до Львівського міського голови з пропозиціями, з якими можна ознайомитися у додатку17.
30 травня сталася трагедія на Львівському сміттєзвалищі, стався обвал сміття, під завалами якого загинули люди.
01 червня2016 року ЕПЛ проведено прес-конференцію18 19. За результатами конференції ЕПЛ підготувала звернення до АПУ, ВРУ, КМУ, Мінрегіону, ЛОДА, ЛМР20.
ЛМР не знайшла земельну ділянку під будівництво нового полігону та сміттєпереробного комплексу, хоча з 2006 року активно займається пошуком земельної ділянки під будівництво полігону21.
Влітку 2016 року ЛМР замовила в ТзОВ “Інститут Гірхімпром” Робочий проект “Технологічна карта складування ТПВ в об’ємі першочергових заходів стабілізації полігону ТПВ м.Львова”. Робочий проект пройшов експертизу в ДП “Західний ЕТЦ” (м.Львів) у 2016 році. Копій експертного звіту та самого робочого проекту за запитами ЕПЛ до ТОВ “Інститут Гірхімпром” та ДП “Західний ЕТЦ” не було надано.
30.09.2016 року ЕПЛ направила до Львівської міської ради звернення про закриття сміттєзвалища22.
ЕПЛ 21.10.2016 року взяла участь у нараді з питань проблем Грибовицького сміттєзвалища за участю заступника Міністра Мінрегіону Кругляка Е.Б., представників Львівської міської ради, ТзОВ «Інститут Гірхімпром», голів Грибовицької, Малехівської сільських рад та активістів с. Малехів. Вперше після трагедії, що сталася на Грибовицькому сміттєзвалищі, представниками Львівської міської ради (Пушкарьов, Голець, Федишин) заявлено, що тверді побутові відходи Львівською міською радою надалі не захоронюватимуться на Грибовицькому сміттєзвалищі і на сміттєзвалищі проводитиметься рекультивація.
На нараді також було заявлено, що для очистки фільтратних стоків Львівського сміттєзвалища необхідно 70 млн. грн. ЕПЛ запитала у польського підприємства про вартість локальних очисних споруд для очищення фільтрату сміттєзвалища потужністю 120 м3/добу. Для встановлення очисних споруд такої потужності методом зворотнього осмосу польське підприємство потребує 7 млн. грн. За результатами наради 21.10.2016 року ЕПЛ підготовлено та направлено пропозиції до КМУ, Мінрегіону, ЛОДА та ЛМР23.
Міською та обласною владами за п’ять місяців проведені численні наради, робочі зустрічі, в тому числі із залученням мешканців навколишніх до сміттєзвалища сіл, та на жаль у влади немає бачення та бажання з комплексного вирішення проблеми. Поодинокі розпорошені заходи призводять до латання дир, а не цивілізованого вирішення проблеми поводження з твердими побутовими відходами на Львівщині. Мешканці, що і не дивно, не довіряють місцевій владі.
ЕПЛ підготувала пропозиції до Львівської облдержадміністрації та Львівської міської ради щодо комплексного вирішення проблем поводження з твердими побутовими відходами у Львові, перш за все в яких передбачено залучення європейських експертів, проведення міжнародних тендерів та контролю з боку європейських експертів. З пропозиціями можна ознайомитися у додатку24.
Судові справи на національному рівні
ЕПЛ проти ЛМР про закриття сміттєзвалища
28.10.2016 року ЕПЛ звернулася із позовом до Галицького районного суду м.Львова до ЛМР та ЛКП “Збиранка” з вимогою зобов’язати ЛМР прийняти рішення про закриття Грибовицького сміттєзвалища та про визнання дій ЛМР щодо його експлуатації неправомірними.
Із позовом можна ознайомитися тут:25
Аналогічний позов було подано 3 мешканцями с.Малехів в жовтні 2016р. Очікуємо на об’єднання цих двох справ в одну судову справу.
ЕПЛ проти ДП “Укрдержбудекспертиза” щодо доступу до інформації
ЕПЛ оскаржила в суді відмову ДП “Укрдержбудекспертиза” надати ЕПЛ копію експертного звіту, підготовленого за результатами експертизи проекту рекультивації.
1 Ухвалa №743 Львівської міської ради
2 Комплексний проект з рекультивації полігону, с. Грибовичі, Жовківського району, Львівської області
8 http://www8.city-adm.lviv.ua/inTEAM/Uhvaly.nsf/(SearchForWeb)/0EE460A80951E106C22580360042FBBB?OpenDocument
9 http://galinfo.com.ua/video/malehivska_silrada_ne_pogodylas_na_propozytsiyu_lvova_240627.html
15 Відповідь ДУ «Львівський обласний лабораторний центр держсанепідслужби України»
16 Висновок ДЕЕ Мінприроди 2011 року
17 Пропозиції ЕПЛ Львівському міському голові від 11.05.2016
18 http://www.epl.org.ua/events/2597-anons-zvolikannia-chynovnykiv-vyrishyty-problemu-smittia-u-lvovi-obernulasia-lykhom-dlia-liudei-ta-dovkillia
19 http://www.epl.org.ua/events/2605-hromadskist-zaklykaie-pryslukhatysia-do-ievropeiskykh-investoriv-zapozychyty-ikhni-tekhnolohii-ta-pryshvydshyty-implementatsiiu-zakonodavstva-v-sferi-povodzhennia-iz-pobutovymy-vidkhodamy
20 Звернення ЕПЛ від 01.06.2016
21 Відповідь Львівської міської ради від 26.08.2016
22 Звернення ЕПЛ до ЛМР про закриття сміттєзвалища від 30.09.2016
23 Пропозиції ЕПЛ від 25.10.2016