Починаючи з вересня 2001 року, юридична клініка ЕПЛ базується на дворівневій системі навчання. На першому рівні студенти отримують практичні навики роботи юриста, студенти другого рівня, які вже набули вказані навики у період навчання у клініці, проводять прийом клієнтів і передають студентам першої ступені свої знання та досвід. Таким чином досягається безперервність процесу навчання та надання безоплатної юридичної допомоги громадянам.
Протягом 2002 року студентами юридичної клініки ЕПЛ були досягнуті такі результати:
- Велися справи, розпочаті або продовжені в рамках юридичної клініки. Під керівництвом юристів фонду студенти брали участь у 38 справах. По справах ними було підготовлено та надіслано запити, звернення та скарги до вищих, центральних та місцевих органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Уповноваженого з прав людини в Україні тощо. Студенти приймали участь у зустрічах з громадянами, що звернулися за правовою допомогою до ЕПЛ, та безпосередньо виїжджали до них для огляду та оцінки ситуації на місці. Студенти приймали участь у судових розглядах справ як представники громадян. Як наслідок, 9 справ було вирішено успішно на користь клієнтів.
- Було проаналізовано попередню роботу по справах, надані методичні вказівки учасникам клінічної програми.
- Продовжувалось навчання студентів основам адвокатської діяльності в сфері захисту екологічних прав громадян. Навчання проводиться у двох напрямах: (1) щотижневі семінари для студентів по середах з 15:30 до 17:00 та (2) індивідуальне навчання у процесі роботи “юрист-студент”. На зустрічах було обговорено питання права громадського інтересу, основ посередництва, діяльності міжнародних інститутів захисту прав людини та інші.
- Навчання студентів особливостям роботи у громадському секторі. Проводилися дискусії з приводу основ громадянського суспільства, засад діяльності юристів щодо надання допомоги малозабезпеченим верствам населення з питань захисту їх основних прав і свобод. Навчання здійснювалося у таких напрямах: (1) обговорення вказаних питань на щотижневих семінарах, (2) спостереження студентів за роботою юристів благодійного фонду з громадянами та (3) самостійна діяльність студентами під керівництвом юристів. На щотижневі семінари також були запрошені професори права Орегонського Університету Майк Екслайн, Джон Малмуд, Джон Бонайн, що також займаються громадською адвокатурою та клінічними програмами в США.
- Продовжувалось навчання студентів основам законотворчої діяльності, формування студентами пропозицій щодо усунення прогалин в законодавстві України на загальнодержавному та місцевому рівнях під керівництвом досвідчених юристів фонду.
- Студенти-юристи продовжували знайомитись з роботою органів державної влади та самоврядування, судів, прокуратури під кутом зору захисту екологічних прав громадян шляхом вивчення та складання скарг і заяв громадян до ЕПЛ.
- Студенти продовжували удосконалювати практичні навики в роботі з офісними програмами, електронними комунікаціями та Інтернетом. Для студентів були організовані спеціальні семінари по інформаційним технологіям – користування офісними програмами, пошук та використання інформації в Інтернет.
- У серпні студенти другого рівня клінічної програми (Софія Ванькович та Наталія Балушка) у рамках партнерства між Львівським національним університетом імені Івана Франка та Орегонським університетом відвідали юридичний факультет Орегонського університету (США). Вони успішно завершили курс посередників (одного з видів методів вирішення спорів).
- Троє студентів-учасників клінічної програми (Софія Ванькович, Наталія Балушка та Ольга Мелень) пов’язали своє професійне майбутнє із захистом довкілля та екологічних прав громадян, ставши юристами ЕПЛ.
- Учасниця клінічної програми Оксана Білобран стала Координатором проекту “Київ-2003” (V Всеєвропейська конференція міністрів охорони навколишнього середовища “Довкілля для Європи”) Всеукраїнської екологічної НУО МАМА-86.
- Іванна Антонюк: “Співпраця з ЕПЛ була важливим і цікавим досвідом для мене. Мені запропонували самій вибрати напрямок діяльності і завдання, які мене цікавлять, та дали можливість попрацювати над цікавими справами, чим внести малесенький внесок у діяльність організації і захист довкілля.
Більшість часу я працювала із Наталією Городецькою. Вона безпосередньо направляла мою роботу і допомагала мені з новими для мене, інколи складними, але потрібними завданнями. Також не можу не подякувати Софії Шутяк, керівникові клінічної програми ЕПЛ, яка дала мені багато корисних порад для молодого юриста. Загалом моя участь у діяльності ЕПЛ сприяла закріпленню моїх теоретичних знань та здобуттю практичних навичок.”