Директива направлена на встановлення правил щодо розміщення на ринку батарейок, батарей та акумуляторів і, зокрема, заборони розміщення тих, що містять небезпечні речовини, а також, встановлення правил щодо збирання, обробки та утилізації відпрацьованих батарейок, батарей та акумуляторів з метою зменшення їх негативного впливу на довкілля.
Предмет та сфера застосування
Ця Директива застосовується до всіх типів батарейок, батарей та акумуляторів незалежно від їх форми, обсягу, ваги, складу матеріалу або способу використання.
Вона не поширюється на такі типи батарейок, батарей і акумуляторів та їх відходи:
1) які використовуються у військовому майні, призначеному для захисту національних інтересів (озброєнні, боєприпасах, обладнанні, техніці та іншому майні, яке має спеціальне військове призначення);
2) в об’єктах космічної діяльності, призначених для запуску і польоту космічних апаратів.
Батарейкою, батареєю або акумулятором вважається будь-яке джерело електричної енергії, згенерованої в результаті прямого перетворення хімічної енергії, що складається з одного чи більше первинних елементів живлення (не перезаряджаються) або з одного чи більше вторинних елементів живлення (перезаряджаються).
Заборона використання окремих небезпечних речовин у батарейках, батареях і акумуляторах
Директива забороняє розміщувати на ринку батарейки, батареї і акумулятори, які містять більш ніж 0,0005 відсотки ртуті від їх ваги, включаючи ті, що входять до складу обладнання. Це обмеження не поширюється на ґудзикові батарейки, які використовуються у слухових апаратах, якщо вони містять не більше двох відсотків ртуті від їх ваги.
Також Директива забороняє розміщувати на ринку портативні батарейки, батареї і акумулятори, які містять більш ніж 0,002 відсотки кадмію від їх ваги, включаючи ті, що входять до складу обладнання. Це обмеження не поширюється на портативні батарейки, батареї і акумулятори призначені для використання в системах безпеки і сповіщення, у тому числі аварійного освітлення та медичному обладнанні.
Вимоги до роздільного збору та утилізації батарейок, батарей та акумуляторів
Директива зобов’язує держав-членів вжити необхідних заходів для максимального збільшення роздільного збору відпрацьованих батарейок, батарей та акумуляторів для досягнення високого рівня переробки та мінімізації утилізації їх, як змішаних комунальних відходів.
Держави-члени зобов’язуються запровадити такі схеми збору відпрацьованих батарейок, батарей та акумуляторів яка б дозволила кінцевим споживачам викидати відходи батарейок, батарей або акумуляторів в доступному пункті збирання в їх околицях, враховуючи щільність населення та вимагала від дистриб’юторів знімати переносні батареї або акумулятори безкоштовно, коли вони постачають батареї або акумулятори, якщо тільки оцінка не показує, що альтернативні існуючі схеми, принаймні, також є ефективними для досягнення екологічних цілей цієї Директиви. Держави-члени мають забезпечити, щоб виробники промислових батарей та акумуляторів або треті сторони, що діють від їхнього імені, не відмовлялись брати назад відходи промислових батарей та акумуляторів від кінцевих споживачів незалежно від хімічного складу та походження.
Маркування
Директива встановлює вимоги до маркування. Так, встановлюється вимога що на батарейках, батареях, акумуляторах має бути нанесений символ який міститься у Додатку ІІ до Директиви та означає роздільне збирання – перекреслений контейнер для сміття. Символ повинен охоплювати принаймні 3% площі найбільшої сторони батареї, батарейки, акумулятора максимально до 5 × 5 см. Якщо ж розмір такий, що символ буде меншим, ніж 0,5 × 0,5 см, виріб не потрібно маркувати, але символ повинен бути надрукований принаймні на упаковці розміром 1 × 1. Батарейки, батареї, акумулятори та кнопкові батарейки, що містять більше 0,0005% ртуті, більше 0,002% кадмію або більше 0,004% свинцю, повинні бути позначені хімічним символом відповідного металу: Hg, Cd або Pb. Водночас, із цих правил можуть бути виключення, за рішенням Комісії.
Інформація для кінцевих споживачів
Директива вимагає від держав-членів забезпечити, щоб кінцеві споживачі були проінформовані щодо:
потенційного впливу на навколишнє середовище та здоров’я людей речовин, що використовуються в батарейках, батареях та акумуляторах;
роздільного збору батарейок, батарей та акумуляторів для полегшення їх оброблення та переробки;
доступних їм схем збору та переробки;
їх ролі у сприянні утилізації відпрацьованих батарейок, батарей та акумуляторів;
значення символу перекресленого кошика для сміття, показаного в Додатку II до Директиви та хімічних символів Hg, Cd та Pb.
Перероблення та утилізація використаних батарейок, батарей та акумуляторів
Директива встановлює конкретні цілі щодо переробки та утилізації відпрацьованих батарейок, батарей та акумуляторів. При цьому, Додаток І до Директиви містить графік щодо збирання та утилізації з метою поетапного досягнення показника щодо збирання за 11 років на рівні 45 %.