Правове регулювання знесення зелених насаджень
Питання утримання зелених насаджень регулюється Правилами утримання зелених насаджень міст та інших населених пунктів України, затверджених Наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 29 червня 1994 р. №70.
Знесення та пересадка дерев, чагарників, газонів, квітників (далі – зелені насадження) може здійснюватись лише при наявності спеціального дозволу (ордера). Ордер видається на підставі рішення місцевого органу державної виконавчої влади з врахуванням акта обстеження зелених насаджень, погодженого з місцевими органами Міністерства екології та природніх ресурсів України. В акті обстеження та в ордері повинна міститися конкретна інформація про зелені насадження (порода, діаметр стовбура, кількість, ступінь пошкодження, адреса розташування та, при необхідності, – долучена схема їх розміщення).
Питання про знесення зелених насаджень при потребі може бути вирішено на замовлення власників зелених насаджень, за заявою безпосередньо керівників підприємств, які мають на своєму балансі зелені насадження або ж заявою інших зацікавлених осіб. Заява подається до місцевого органу державної виконавчої влади або відповідного структурного підрозділу, який здійснює беспосереднє управління зеленим господарством міст (районів міст), чи до виконавчого органу місцевого самоврядування щодо насаджень, які перебувають у комунальній власності.
Саме цей, або уповноважений ним орган, або посадові особи проводять обстеження зелених насаджень для оформлення ордерів на проведення санітарних вирубок, видалення сухостійких, пошкоджених хворобами та шкідниками дерев та кущів, вирубки дерев, чагарників на ділянках, відведених під нове будівництво, реконструкцію та інше; також оформляють дозволи на проведення ремонтно-будівельних робіт на об’єктах зеленого господарства. На цей орган також покладається обов’язок по здійсненню перевірок фактів за листами та скаргами громадян з питань утримання та охорони зелених насаджень. У невеликих населених пунктах функції управління зеленим господарством можуть бути покладені на відповідні відділи або на окремих спеціалістів відділів органів державної виконавчої влади чи місцевого самоврядування.
Заявники також повинні сплатити та подати банківський документ про оплату відновлювальної вартості зелених насаджень, що підлягають знесенню на ділянках, відведених під нове будівництво, реконструкцію.
Проте, поряд із вищезгаданими Правилами, органами місцевого самоврядування можуть прийматися локальні нормативно-правові акти з питань утримання, охорони зелених насаджень, які перебувають у комунальній власності.
Для прикладу, у місті Львові Розпорядженням Міського голови від 25.06.1999р. № 329 „Про контроль за охороною зелених насаджень в м. Львові” було затверджено „Порядок видачі дозволів на знесення, формовку, пересадку зелених насаджень в м. Львові” (далі – Порядок).
Згідно цього Порядку, дозволи на знесення, формовку, пересадку зелених насаджень видають районні адміністрації м. Львова або, в окремих випадках, Департамент міського інженерного господарства. Останній видає дозволи при необхідності проведення капітального ремонту зелених насаджень, при здійсненні робіт по утриманні та поточному ремонті загальноміських, ботанічних та дендрологічних парків та на вирубку дерев, чагарників на ділянках, відведених під будівництво, реконструкцію тощо.
Консультація станом 30 листопада 2001р.