Регіон: Закарпатська та Івано-Франківська області
Суть справи: Захист особливо цінної території, льодових озер від забудови туристичним комплексом, врахування під час виготовлення містобудівної документації особливо цінних природоохоронних територій, Смарагдової мережі, водно-болотних угідь.
Суть проблеми:
У травні 2017 року Рахівська та Тячівські РДА прийняли розпорядження, якими затвердили детальні плани території та визначили функціональне призначення близько 14 тис. га під рекреаційне використання. З них під забудову до 1300 м.кв.
Детальні плани територій розроблені із грубим порушенням національного законодавства, так і міжнародного та без належної оцінки впливу на довкілля.
Зокрема, на території Свидовецького масиву трапляються 42 види рослин і 51 вид тварин Червоної Книги України (2009), популяції яких можуть зникнути внаслідок інвестиції. Загалом 93 види Червоної Книги України й ще десятки видів із регіональних та міжнародних червоних списків опиняться під загрозою внаслідок реалізації проекту. Планований масштабний антропогенний вплив на ці території, які охоплюють унікальні оселища рідкісних ендемічних, реліктових, аркто-альпійських та погранично-ареальних видів флори та фауни несе загрозу знищення цієї унікальної природоохоронної території, яка у 2016 році була оголошення Смарагдовою територією.1
Свидовець унікальна територія Закарпатської області, оскільки тут є гірські болота Закарпаття. Це субальпійські улоговинні болота у льодовикових цирках (Чорногора, Свидовець), улоговинні лісового поясу, висячі (схилові) та присхилові.2
Крім того, на Свидовці беруть початок три ріки, які формують міжнародний басейн річки Тиса.
Чорна Тиса бере початок на північно-східному схилі хребта Свидовець на висоті 1400 м н. р. м. Довжина її 49 км, площа басейну 567 км2. Від витоку до с. Чорна Тиса річка тече в широтному напрямі з заходу на схід, між Горганами та Свидовцем, а потім повертає на південний захід, і в цьому напрямі протікає до злиття з Білою Тисою, прорізаючи впоперек найвищу частину Полонинського хребта. Басейн Чорної Тиси цілком лежить у гірській місцевості, що й визначає гірський характер режиму та будови долини річки. Долина її глибока, слабо звивиста. Ширина русла змінюється від 10 до 25 – 50 м. Глибина в межень 2,0 – 0,5 м, під час паводків збільшується до 4 – 6 м. Швидкість течії у межень 1,0 – 1,5 м/с. Середні витрати 12,3 м3/с (с. Білин). Біля с. Ясіня з лівої сторони в Чорну Тису впадає р. Лазещина (довжина 21 км, площа басейну – 159 км2).
Косівська є першою правою притокою Тиси в її верхній частині. За характером водного режиму та будовою долини вона типова гірська річка. Бере початок на південно-західному схилі хребта Свидовець і тече в південно-західному напрямі паралельно Чорній Тисі (нижче с. Ясиня) по вузькій глибокій долині з крутими залісеними схилами. Довжина її 44 км, площа басейну 157 км2. Середня швидкість течії 2 – 4 м/с.
Шопурка – права притока Тиси – утворюється від злиття Малої Шопурки і Середньої Ріки, які беруть початок на південно-західному схилі хребта Свидовець на висоті 1580 м. н. р. м. Вони течуть паралельно Косівській по вузьких глибоких долинах, схили яких майже повністю покриті лісом. Довжина Шопурки 13 км (разом з Малою Шопуркою 41 км), площа водозбору 283 км2. Річка гірського типу. Ширина басейну 8 – 10 км, крутизна схилів 20 – 40°, а падіння русла 26 м/км. Швидкість течії у межень 2 – 3 м/с. Середні витрати 8,9 м3/с.
Більше детально про існуючі проблеми у статтях:
Стратегічна екологічна оцінка та детальні плани територій. Розбираємося в тонкощах нового законодавства
https://day.kyiv.ua/uk/blog/suspilstvo/strategichna–ekologichna–ocinka–ta–detalni–plany–terytoriy
Горам теж потрібен закон. Чому важливо мати якісні детальні плани території та не варто поспішати з ОВД. Приклад Свидовця
https://day.kyiv.ua/uk/article/tema–dnya–cuspilstvo/goram–tezh–potriben–zakon
Свидовець: влада «забула» про дію деяких законів?
https://day.kyiv.ua/uk/blog/suspilstvo/svydovec-vlada-zabula-pro-diyu-deyakyh-zakoniv
Захист на національному рівні:
1.Судовий процес про скасування розпоряджень про прийняття детальних планів території із спорудження курорту Свидовець.
Позовні вимоги стосуються скасування розпорядження Рахівської та Тячівської РДА у зв’язку із порушенням процедури громадського обговорення ДПТ, відсутність проходження стратегічної екологічної оцінки цих документів.
Рішення першої інстанції http://reyestr.court.gov.ua/Review/71714520
Рішення апеляційної інстанції http://reyestr.court.gov.ua/Review/73842742
Рішення касаційної інстанції (наразі ще не має)
2. Процедура оцінки впливу на довкілля проекту будівництва туристичного комплексу Свидовця.
Захист на міжнародному рівні:
Звернення до Бернської конвенції щодо захисту особливо цінних територій Свидовецького масиву.
1 http://natura2000.eea.europa.eu/Emerald/SDF.aspx?site=UA0000259&release=2
2 http://ecozakarpat.gov.ua/?page_id=61