18 червня 2020 року команда ЕПЛ провела польовий виїзд, присвячений оцінці ведення лісового господарства та дотримання вимог природоохоронного законодавства одним з агролісгоспів Чернігівщини – «Бобровицярайагролісництво».
Завдяки отриманим ЕПЛ картам агролісгоспів області, які в даний момент є доступними на сайті Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства та викладеним на тому ж сайті перелікам з покращення санітарних станів лісів такі заходи громадського контролю стали можливими.
Фрагмент плану лісонасаджень комунального лісгоспу
Перша відвідана нами ділянка розташована в 66 кварталі .Тут запланована вибіркова санітарна рубка з причини «стовбурові шкідники»
Ліс знаходиться біля траси Київ-Суми, на околиці невеличкого дачного масиву на межі Київської та Чернігівської областей. Являє собою штучно створені культури сосни в доволі багатих лісорослинних умовах.
Рубка на ділянці в момент виїзду не проводилась, відведення дерев в рубку теж не було завершено. Ті дерева які вже були відведені – являли собою сухостійні та давно відпрацьовані дерева. Вилучення їх доцільне хіба що з точки зору протипожежної безпеки та безпеки відвідувачів лісу і жодним чином не допоможе захистити здорові дерева від короїда.
Наступна ділянка – 2 виділ 65 кварталу. Причина проведення вибіркової санітарної рубки така ж сама – «комплекс стовбурових шкідників».
Вибіркова санітарна рубка вже розпочата, при цьому судячи за обсягами вже зрубаного лісу та хвої на порубкових рештках – розпочалась рубка ще в сезон тиші, коли санітарні рубки заборонені. Вилучаються в першу чергу теж вже відпрацьовані сухі дерева, але поодиноко відведені і сосни ще з зеленою хвоєю – криві та відсталі в рості.
Третя ділянка – суцільна санітарна рубка в 6 кварталів 23 виділу, причина та ж сама – «стовбурові шкідники».
Рубка вже розпочата, так само з порушенням вимог сезону тиші. Судячи по зовнішньому вигляду вже відведених дерев, з одного краю ділянки призначення суцільної санітарної рубки виглядає доцільним, в той-же час на іншому краю ділянки наявна куртина дерев без видимих ознак всихання, що викликає сумніви в доцільності проведення суцільної санітарної рубки на всій ділянці.
По дорозі до наступної ділянки, де проводиться суцільна санітарна рубка з причини пожежі, бачимо складено на виїзді з села купу обгорілих колод. Всі вони марковані бирками електронного обліку. Спроба ввести номера бирок в систему перевірки легальності деревини Держлісагенства виявляється марною – «нічого не знайдено».
Хоча систему ЕОД (електронного обліку деревини) чинне керівництво Держлісагенство вважає вирішенням всіх проблем лісової галузі, і запуском цієї системи для комунальних лісгоспів Чернігівщини піарився як голова Держлісагенства Андрій Заблоцький, так і тодішній прем’єр-міністр Олексій Гончарук. Щоправда результат незрозумілий – окрім звісно додаткових заробітків ДП «ЛІАЦ» за рахунок лісогосподарських комунальних підприємств області.
«Відкритість» на думку ДП «ЛІАЦ». Ще декілька місяців тому ЕПЛ зверталась з проханням виправити наявні проблеми – проте жодний дій так і не було вчинено
Наступною ділянкою був 1 виділ 3 кварталу, де проводяться суцільні санітарні рубки з причин пожежі. Судячи по всьому, пожежа виникла біля села, потім пройшлась ділянками самосійних лісів і перекинулась на ліси агролісгоспа. Частина ділянки пройдена верховою пожежею, частина низовою.
Доцільність призначення суцільної санітарної рубки не викликає сумнівів, проте як і на минулій ділянці – на «сезон тиші» тут ніхто не зважає. А про ставлення лісівників агролісу та найманих ним лісорубних бригад до пожежної безпеки красномовно свідчить той факт, що внаслідок спалювання порубкових рештків на ділянці почала горіти підстилка на великі площі – але бригада на це не зважає, продовжуючи рубку на сусідній ділянці. Є ризик, що сильні вітри зможуть роздмухати тліючу підстилку, чим створюють ризик пожежі на примикаючих ділянках.
Рубка в «Бобровицярайагролісництво»
Наступним пунктом призначення був ботанічний заказник місцевого значення «Чемерський» в Остерському держлісгоспі, де були виявлені свіжі заплановані санітарні рубки в листяному лісі. Підстава для проведення – «пошкодження шкідниками»
В рубку виявились відведені виключно сухостійні, частково вже впалі дерева. Зважаючи на віддаленість цього масиву від населених пунктів, і розташування ділянок рубок всередині масиву ця рубка є абсолютно недоречною. Т.як це фактично просто вилучення мертвої деревини, яка є важливим елементом лісової екосистеми. Тим більше ця ділянка має статус заказника та ОЦЗЛ відповідно до системи сертифікації FSC.
Відведені в рубку дерева в заказнику «Чемерський»
ЕПЛ готує звернення до лісгоспа з проханням не проводити рубку на цій ділянці.
По дорозі назад ми вирішили заїхати в «Козелецьрайагроліс»,де під час попереднього польового виїзду відмітили масові порушення природоохоронного законодавства.
Відводу в рубку ми не знайшли, проте по дорозі побачили самосійні ліси які вже роздані у приватну власність\оренду і будуть незабаром вирубані, а на їх місці ми побачимо ріллю – наприклад на ділянках з кадастровими номерами 7422080600:68:125:0004, 7422080600:68:125:0001, 7422080600:68:125:0010, 7422080600:68:125:0013 тощо.
Самосійний ліс який «не помітили» чернігівські землевпорядники
За втрату таких лісів треба «дякувати» нечистоплотним землевпорядникам з ДП «Чернігівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» які не можуть відрізнити ліс від ріллі, жадібним до наживи депутатам Козелецької селищної ради, які заради зайвої копійки у бюджеті готові роздати в оренду будь-який вільний клаптик землі та колишньому і нинішньому керівництву Держлісагенства та Держгеокадастру – які роками знаючи про проблеми самосійних лісів так і не вживали жодний дій аби їх узаконити.
Результати виїзду показали, що в частині дотримання законодавства на обстежених нами ділянках, «Бобровицярайагролісництво» виявився приблизно на одному рівні з рештою підприємств лісової галузі. Бо порушення сезону тиші, безглузді з лісівничої та природничої точки зору санітарні рубки по сухостою, сумнівні відводи суцільних санітарних рубок – типові проблеми для України. З позитивного можна відмітити той факт, що на відміну від «Козелецьрайагролісу» нам не були виявлені масові самовільні рубки.
Контакти:
Тєстов Петро, аналітик МБО «Екологія-Право-Людина»
office@epl.org.ua, petro.testov@gmail.com
Проект “Посилення громадського контролю за управлінням комунальними лісами” реалізується за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
МФ «Відродження» є однією з найбільших благодійних фундацій в України, заснований фінансистом і філантропом Джорджем Соросом. Місія фонду – розвивати відкрите суспільство в Україні на основі демократичних цінностей.