Двадцятого січня ЕПЛ провела свій перший у 2021 році лісовий виїзд, відвідавши НПП «Сколівські Бескиди». Нами було обстежено Сколівське лісництво, а саме – декілька ділянок вибіркових санітарних рубок (ВСР) минулого року, а також ділянки, де було проведено відвід дерев під заплановані на 2021 рік ВСР, але ще не отримано затверджені Міндовкілля ліміти на рубки та не виписано лісорубні квитки.
Виписані нацпарком в минулому році лісорубні квитки вказують, що було проведено ВСР у декількох виділах кварталу 4, який повністю входить до зони регульованої рекреації. Причому, дані лісорубних квитків свідчать про досить високу інтенсивність заготівлі деревини на цих ділянках (від 100 до 240 м3/га).
Заплановані на 2020 рік рубки у 4 кварталі Сколівського лісництва, згідно лісорубних квитків ЛЬ 012966 та ЛЬ 012998 на сайті ДП «ЛІАЦ». Статус рубки «закрита» для 3-х ділянок був присвоєний вже після 20 січня.
Під час обстеження було виявлено, що у 14-му виділі рубка дійсно вже завершена. Водночас, у 27-му виділі залишилось чимало відведених, але не ще не зрубаних дерев ялиці. Огляд цих дерев показав, що значна їх частина була призначена в рубку за відсутності видимих ознак пошкоджень.
Відведене в рубку дерево ялиці без видимих ознак пошкоджень у вид. 27 кв. 4, яке не встигли зрубати у 2020 році (координати фото – 49.03352, 23.53352).
Крім цього, було обстежено виділи 25 та 28 кварталу 4 Сколівського лісництва, в яких був проведений відвід дерев під ВСР, відповідно до наявного Переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів (Перелік СОЗ), і на які у 2021 національний парк буде звертатись за лімітами на використання природних ресурсів в Міндовкілля.
При цьому інтенсивність запланованих рубок не відрізняється для ділянок у межах зони регульованої рекреації та господарської зони.
Фрагмент із Переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів по Сколівському лісництву НПП «Сколівські Бескиди» на 2021 рік, погодженого у липні 2020 року Львівським ОУЛМГ, ДСПЛ «Львівлісозахист» та Департаментом екології Львівської ОДА. Квартали 4 і 12 включені до зони регульованої рекреації, а 7, 13 і 14 – до господарської зони.
Доцільність таких інтенсивних рубок викликає великі сумніви, оскільки жодних ознак масового усихання чи навіть пошкодження дерев нами не було виявлено, а майже всі відведені в рубку дерева є вічнозеленими ялицями або ялинами. Водночас, чимало відведених дерев мають значні розміри, а подвійні засічки на їхніх стовбурах свідчать про відповідність критеріям напівділової деревини. А тому вибіркова санрубка у такому вигляді більше схожа на вибіркову рубку головного користування, яка є забороненою у нацпарках із кінця 2019 року згідно ЗУ «Про природно-заповідний фонд». Схоже, що замість того, аби заробляти кошти на розвитку туризму, у «Сколівських Бескидах» вирішили продовжити робити це за рахунок рубок, проте із порушенням Санітарних правил.
Відведені в рубку на 2021 рік цілком здорові ялиці у виділі 25 кварталу 4 Сколівського л-ва. На нижньому знімку чітко видно 2 засічки на дереві, що свідчать про напівділову категорію деревини (координати фото – 49.03314, 23.53535 та 49.03442, 23.53603).
Крім цього, чимало дерев, які були відведені в рубку з урахуванням чинної на той час версії Санітарних правил в лісах України, вже згідно із сучасною версії Санправил (від 12 грудня 2020 року) більше не відводяться у рубку в межах зон регульованої рекреації нацпарків. Йдеться про дерева, вражені раковими хворобами, опеньком, судинними хворобами, а також дерева з плодовими тілами дереворуйнівних грибів. І якщо глянути на причини запланованих на 2021 рік рубок, то по всіх виділах серед цих причин вказуються опеньок осінній, рак ялиці або дереворуйнівні гриби.
Відповідно, проведення всіх рубок у Сколівському лісництві, згідно з існуючими на даний час відводами і без врахуванням змін до законодавства, буде незаконним.
Також нами було виявлено відвід у рубку понад 1800 дерев на правому березі річки Павлів та вище по схилу. Згідно з лісовпорядкуванням 2017 року ця територія відноситься до 8-го виділу 5‑го кварталу Сколівського лісництва. Однак, у планах СОЗ на 2021 рік, які подавались НПП на погодження, немає жодних згадок про рубки у 5-му кварталі.
Територія, на якій було виявлено відводи (червоні точки показують координати крайніх виділених в рубку дерев, а лінія навколо них – орієнтовну територію відводу), та відведене у рубку дерево із порядковим номером «1821» у виділі 8 кварталу 5 (координати фото – 49.0271, 23.5145).
ЕПЛ вже звернулась до НПП «Сколівські Бескиди» з проханням надати копії наукових обґрунтувань вибіркових санітарних рубок у межах зони регульованої рекреації нацпарку, запланованих на 2020-2021 роки, копії рішень науково-технічної ради НПП про доцільність здійснення таких заходів, а також інформацію про обсяги заготовленої станом на 20 січня деревини у виділах 13, 14 та 27 кварталу 4 Сколівського лісництва.
Крім цього, ми просимо Міндовкілля не затверджувати ліміти на проведення рубок в НПП «Сколівські Бескиди» та інших об’єктах ПЗФ загальнодержавного значення, згідно з відводами, що порушують чинну версію Санітарних правил в лісах України.
Контакти:
Богдан Кученко, еколог ЕПЛ
b.kuchenko@epl.org.ua (096) 417-38-85
Юрій Плахта, волонтер ЕПЛ
natoystorone@gmail.com (096) 296-90-24