МБО «Екологія-Право-Людина» здійснює проект, направлений на покращення умов застосування Закону України «Про доступ до публічної інформації».
9 травня 2011 року вступили в силу Закон України «Про доступ до публічної інформації» та Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про інформацію», ухвалені Верховною Радою України 13 січня цього року. Із вступом в силу цих законів відбулися зміні і у сфері доступу до екологічної інформації, на порушення України, у якій неодноразово вказували міжнародні інституції. Перш за все, Закон України «Про інформацію» у новій редакції серед видів інформації за змістом перелічує такий вид як інформація про стан довкілля (екологічна інформація). Саме вже вживання і ототожнення термінів «інформація про стан довкілля» та «екологічна інформація» дуже важливе, адже нарешті вирішує питання про співвідношення конституційної норми про відкритість інформації про стан довкілля та норм Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», які визначають зміст і правовий режим екологічної інформації.
Відповідно до статей 1 та 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» інформація про стан довкілля належить до публічної інформації, навіть якщо вона була створена і перебуває у володінні суб’єкта господарювання. Закон визначає як розпорядників інформацією не лише суб’єктів владних повноважень, але й деяких фізичних, юридичних осіб (суб’єктів господарювання), які володіють, в тому числі, інформацією про стан довкілля. Це означає, що із набранням цим законом чинності матеріали оцінки впливу на довкілля, звіти по інвентаризації викидів забруднюючих речовин, результати моніторингу впливу діяльності на довкілля та будь-яка інша екологічна інформація, яка створюється суб’єктами господарювання, набуває статусу публічної інформації, і відповідно стає відкритою і має бути доступною для громадськості.
З точки зору забезпечення доступу до екологічної інформації ці закони – величезний крок уперед. Але це лише пів справи, практика покаже, як держслужбовці будуть вписуватися у нові стиснуті строки надання інформації, і як на такі нововведення відреагують підприємства, які здійснюють шкідливий вплив на довкілля. Саме зараз, у перші місяці дії закону «Про доступ до публічної інформації», дуже важливо відразу виявляти труднощі та порушення, які виникають, роз’яснювати держслужбовцям та іншим розпорядникам публічної інформації нові вимоги закону і дати їм практичні доступні інструкції щодо того як виконувати вимоги закони у їхній щоденній діяльності.
Ще одне питання, яке потребує уваги саме зараз, це приведення нормативно-правових актів у відповідність до вимог закону «Про доступ до публічної інформації».
У рамках проекту здійснюється громадська експертиза Держуправління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області та Державної екологічної інспекції у Львівській області для виявлення типових проблем з виконанням нових вимог інформаційного законодавства, розробляються методичні рекомендації для держслужбовців, суб’єктів господарювання та громадськості щодо виконання вимог та застосування ЗУ «Про доступ до публічної інформації», проводиться моніторинг виконання цих вимог органами державної влади та підприємствами та надання рекомендацій щодо усунення виявлених недоліків, аналіз підзаконних нормативно-правових актів щодо приведення їх у відповідність до ЗУ «Про доступ до публічної інформації», здійснюється інформаційна кампанія з інформування громадськості про хід проекту та поширення результатів проекту.
Планується, що такі результати будуть досягнені:
Короткострокові результати:
- виявлені типові проблеми з виконанням вимог ЗУ «Про доступ до публічної інформації».
- розроблені та поширені практичні рекомендації для держслужбовців, підприємств та громадськості щодо дотримання нових вимог законодавства;
- розроблені та подані рекомендації щодо приведення українського законодавства у відповідність до вимог ЗУ «Про доступ до публічної інформації» та відповідного законодавства ЄС;
- поширено принаймні 7 інформаційних повідомлень про хід та результати проекту;
- опубліковано принаймні 5 статей за результатами проекту. Журнал ЕПЛ видається накладом 1000 копій і розсилається державним органам у сфері екології, освітнім закладам, бібліотекам, неурядовим організаціям (понад 600 адресатів).
Довгострокові результати:
- створені передумови для ефективного застосування ЗУ «Про доступ до публічної інформації».
- вдосконалення українського інформаційного законодавства та приведення його у відповідність до європейських стандартів.
Проект здійснюється за фінансової підтримки Програми «Верховенство права» Міжнародного Фонду «Відродження».
http://www.irf.ua/index.php