ЕПЛ брала участь в онлайн Конференції високого рівня «Відбудуй Україну» та Громадянський Діалог, організованій Європейським екологічним бюро за участі представників інституцій ЄС.
ЕПЛ представила своє бачення ролі громадянського суспільства в Україні у відбудові України та запуску ключових екологічних реформ, зокрема реформи державного екологічного контролю. Нижче – заява ЕПЛ, озвучена Ольгою Мелень-Забрамною, керівником юридичного відділу ЕПЛ.
Війна в Україні спонукала уряд та громадянське суспільство прискорити реформи в Україні в багатьох секторах, включаючи екологічне врядування, та реагувати на нові виклики, які виникли внаслідок війни. Громадянське суспільство взяло на себе це завдання та успішно допомагає уряду та місцевій владі справлятися з викликами, проблемами та використовувати можливості.
Наша організація – МБО «Екологія – Право – Людина» – український аналітичний та адвокаційний центр, бере активну участь у відстоюванні основних екологічних реформ, необхідних для отримання Україною статусу повноправного члена ЄС. Серед таких реформ: реформа поводження з відходами, реформа державного екологічного контролю, реформа екологічної відповідальності, екологічного моніторингу та запровадження інтегрованого екологічного дозволу. Ми розпочали просування цих реформ ще до війни з широкої інформаційної діяльності та обміну успішним досвідом ЄС та законодавством у відповідних сферах. Майже 3 роки тому ЕПЛ стала головною рушійною силою Закону про нову Державну екологічну інспекцію, підготувала перші проекти цього закону, провела консультації із зацікавленими сторонами. Ми розуміємо, що відсутність належного екологічного контролю підриває ефективність та сталість запланованих першочергових екологічних реформ та належне застосування екологічного законодавства.
Усвідомлюючи вкрай низьку інституційну спроможність Державної екологічної інспекції, бездіяльність під час війни, законодавчі обмеження її повноважень, ЕПЛ підняла питання про необхідність документування екологічної шкоди на ранній стадії та важливості збору доказів такої шкоди для майбутніх судових позовів на міжнародному рівні.
З цією метою ЕПЛ активно збирає докази шкоди навколишньому середовищу, підтримує і розширює онлайн-базу даних ЕПЛ про випадки шкоди довкіллю, здійснює дослідницькі поїздки та відбирає проби забруднених ґрунтів, аналізує супутникові зображення та дані про лісові пожежі та обстріли лісів тощо. Ми вважаємо, що Державна екологічна інспекція та прокуратура недостатньо активні у зборі доказів екологічних злочинів, спричинених війною, їхня робота часто фрагментарна та не викликає довіри. Тому відповідна допомога з боку ЄС дуже потрібна.
Окрім цього, ЕПЛ працює над захистом екологічної демократії в цей складний час, коли під приводом захисту інтересів національної безпеки парламент і уряд прагнуть обмежити права людини та доступ до багатьох екологічних ресурсів і баз даних, скасовуючи зобов’язання щодо громадських слухань, скасовуючи деякі екологічні дозволи та оцінки. ЕПЛ підготувала правовий аналіз обмежень доступу до екологічної інформації під час війни, зосередивши увагу також на дотриманні Оргуської конвенції.
ЕПЛ здійснює моніторинг та коментування законопроектів, підготовлених у воєнний час, спрямованих на сприяння відбудові України місцевими муніципалітетами та бізнесом, щоб забезпечити врахування екологічних проблем і не допустити необґрунтовані скасування екологічних дозволах.
ЕПЛ також розуміє важливість зеленої відбудови України, зокрема на територіях, які сильно постраждали від бойових дій. Тому ЕПЛ підготувала публікацію під назвою «Планування відновлення довкілля», яка доступна на веб-сайті ЕПЛ за адресою http://epl.org.ua/wp–content/uploads/2022/06/EPL_Vidnovlennya_dovkillya_ENG_2022.pdf. У цьому дослідженні ЕПЛ намагалася встановити зв’язок, зокрема, між політикою ЄС та Європейською зеленою угодою, із законодавством ЄС та найкращими прикладами проектів відновлення в усьому світі.
Наші завдання на майбутнє:
Найближчим часом Верховна Рада України має повністю запустити ключові екологічні реформи, щоб гарантувати, що відбудова України піде зеленим та сталим шляхом.
Наразі найважливішою є реформа державного екологічного контролю, яка має на меті запровадити найкращі методи та правила функціонування екологічного контролю та правозастосування в країнах-членах ЄС. Така реформа потребує величезних адвокаційних зусиль з боку громадянського суспільства, оскільки деякі депутати парламенту та бізнес-асоціації виступають проти цієї реформи. Тому допомога інституцій ЄС у започаткуванні цієї реформи в Україні після схвалення парламентом Закону про Державну екологічну інспекцію буде справді цінною.
Минуло 9 місяців з початку війни, і ми можемо констатувати, що зусилля Державної екологічної інспекції щодо документування екологічних злочинів, спричинених війною, та збору доказів для можливих міжнародних судів є недостатніми. Таким чином, важливо підкреслити нагальну потребу у підвищенні інституційної спроможності існуючої екологічної інспекції, в тому числі технічної спроможності її підрозділів проводити своєчасний та ефективний моніторинг екологічної шкоди, завданої довкіллю війною.