Однією із ключових та постійно актуальних екологічних проблем України є низька частка природоохоронних територій. Станом на 01.01.2021 року, відношення фактичної площі природно-заповідного фонду (ПЗФ) до площі країни становило 6,8%. І протягом останніх років цей показник збільшується вкрай повільно – всього на 0,2% за 2019-2020 роки.
В той же час, в країнах ЄС у 2020 році середня частка національних природоохоронних територій складала понад 26% – вчетверо більше, ніж Україні. Причому, лише після 2000 р. площа цих територій збільшилась вдвічі (до 1,2 млн км2).
Єдиним способом покращення ситуації та наближення України до європейських тенденцій охорони природи є створення нових природоохоронних територій національного (ПЗФ) та міжнародного (Смарагдова мережа) рівнів. Але враховуючи, що законопроєкт «Про територій Смарагдової мережі» (№ 4461) зустрів серйозний опір бізнесу та був провалений у першому читанні, в найближчі роки єдиним дієвим механізмом охорони цінних природних територій в Україні буде залишатись створення територій та об’єктів ПЗФ.
Зокрема, на державному рівні найбільш перспективною категорією для створення є національні природні парки (НПП). Але для цього потрібна політична воля керівництва України, передусім Президента України, як особи, яка уповноважена створювати своїми указами нові НПП та інші об’єкти загальнодержавного значення.
Наприкінці минулого року ЕПЛ підписала листа зі зверненням до Міндовкілля щодо активізації роботи зі створення або розширення низки проєктованих НПП. Із того часу було пройдено всі стадії погодження та схвалено Урядом проєкти указів Президента України про створення національних природних парків «Пуща Радзивіла», «Куяльницький» та «Холодний Яр», яка разом мають взяти під охорону 41,9 тис. га унікальних природних територій.
Очікують на підпис Президента і проєкти указів про розширення НПП «Кременецькі гори», «Вижницький», «Меотида», а також Карпатського біосферного заповідника.
При цьому, за створення нацпарку «Холодний Яр» точилась запекла боротьба вже багато років. І ось, після отримання всіх необхідних погоджень, і коли для появи цього НПП не вистачає лише 1-го підпису, прогрес повністю зупинився.
Невже Володимиру Зеленському не потрібне збереження природи і робота, до якої долучались, зокрема, члени його команди не цінується і вважається Президентом непотрібною?
Через нібито недостатнє виконання указів президента Президента, зокрема щодо загроз національній безпеці України в екологічній сфері, вже найближчим часом очікується відставка Міністра захисту довкілля, Романа Абрамовського. Водночас, як ми бачимо, і сам Президент не виконує належним чином однієї зі своїх функцій в сфері охорони довкілля.
Чим довше зволікає Президент, тим більша ймовірність, що частина територій, які планується взяти під охорону, буде знищена, або навіть доведеться починати спочатку увесь процес створення – якщо раптом виникнуть якісь зміни в землекористуванні на пропонованих під заповідання територіях.
ЕПЛ закликає Володимира Зеленського якомога виде підписати вищезгадані проєкти указів про створення та розширення національних природних парків і Карпатського біосферного заповідника.