Започатковуємо «ЕкоРевізор»! Його мета – коротко подати інформацію про найголовніші здобутки й «факапи» в сфері державного управління природоохоронними процесами за певний період часу у форматі е-дайджесту.
Перший випуск – пілотний. Він охоплює 2 місяці. У подальшому ми плануємо готувати ЕкоРевізор регулярно щомісяця. Сподіваємося, він стане у нагоді всім зацікавленим сторонам.
Будемо вдячні за відгуки!
Команда ЕПЛ
1. 17 лютого Кабмін, затверджуючи своїм рішенням положення про Мінагрополітики, залишив Державодагенство та Держлісагенство у сфері управління Міндовкілля, а отже природоохоронні реформи мають шанси на успішне завершення. Також відбудеться чітке врегулювання відносин стосовно аквакультури та природних рибних біоресурсів. За перші відповідатиме МінАПК, а за другі – Міндовкілля (докладніше – тут). За це рішення протягом останнього місяця активно боролась низка екологічних організацій, оскільки передача реалізації лісової і водної політики під МінАПК загрожувала зупинити ті комплексні зміни в управлінні лісами та водними ресурсами, які були розпочаті за 7 місяців роботи відновленого Міндовкілля.
СХВАЛЮЄМО!
2. Парламент провалив законопроєкт «Про запобігання, зменшення та контроль промислового забруднення» (№4167). Для ухвалення документу забракло 5 голосів. Водночас прийнято рішення доопрацювати проєкт задля врахування інтересів бізнесових структур – найбільших забруднювачів.
НЕ СХВАЛЮЄМО!
3. Нарешті тему захисту довкілля почали обговорювати на Банковій! 24 лютого в Офісі президента говорили про стратегію охорони довкілля та розвиток агросектору. Зокрема, “йшлося про інструменти збереження екології та мінімізації корупційних ризиків у цій сфері”. (Цитата за повідомленням вебсайту глави держави). Метою стратегії охорони довкілля в Україні є впровадження європейських стандартів промислового та продовольчого виробництва, модернізація промисловості та збереження навколишнього середовища. Про це сказав міністр захисту довкілля та природних ресурсів Роман Абрамовський.
СХВАЛЮЄМО!
4. Міндовкілля впроваджує аерокосмічний моніторинг для фіксації злочинів проти природи, зокрема незаконних рубок лісу. ДЕІ, після звернення громадян про незаконні рубки, вже провела перевірку ДСП «Північна Пуща» з використанням супутникових знімків земної поверхні, за результатами якої підприємству нараховані збитки на суму 15 млн грн.
СХВАЛЮЄМО!
5. Парламент ухвалив Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо єдиної правової долі земельної ділянки та розміщення на ній об’єкта нерухомості)” (№0850) та створила свідомо чи не свідомо підстави для вилучення особливо цінних земель природно-заповідного фонду, які незаконно забудовані об’єктами нерухомості. Законом передбачено внесення змін у ст. 120 Земельного кодексу та виклад її у новій редакції. Стурбованість викликають п. 9 та п. 11 пропонованої статті. Деталі описано тут.
НЕ СХВАЛЮЄМО!
6. Розпочала діяльність робоча група при Міндовкілля з розробки проєкту Стратегії охорони біорізноманіття до 2030 року. Цей документ має стати основою для усіх рішень у природоохоронній галузі та має відповідати Конвенції про охорону біологічного різноманіття, Європейському зеленому курсу, а також іншим міжнародним документам.
СХВАЛЮЄМО!
7. Ще один законотворчий шедевр від ВР. Парламент ухвалив у першому читанні проєкт «Про внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності” щодо Генеральної схеми планування території України». Завдяки змінам, про які ми писали тут, нівелюється Стратегічна екологічна оцінка, як інституційний інструмент, що покликаний допомогти представникам органів влади приймати обґрунтоване рішення, що базується на об’єктивній інформації отриманій від консультації з громадськістю та відповідальними державними органами.
НЕ СХВАЛЮЄМО!
8. Міндовкілля спільно з ДАЗВ розробили план із запобігання ландшафтним пожежам у зоні відчуження, в рамках розробки Стратегії управління ландшафтними пожежами, яка в найближчі місяці буде представлена для обговорення громадськості.
СХВАЛЮЄМО і очікуємо на подальшу предметну роботу!
9. Міндовкілля фіналізує друге видання Зеленої книги України. У новому переліку – 159 рослинних угруповань: рідкісні природні угруповання – 81, природні рослинні угруповання, що перебувають під загрозою зникнення – 66, типові природні рослинні угруповання – 12. ЕПЛ схвалює оновлення Зеленої книги, яке враховує зміни охоронного статусу рослинних угруповань.
СХВАЛЮЄМО!
10. Завзяті керівники Вінниччини взялися реформувати власний адміністративний апарат, в наслідок чого оголосили про ліквідацію Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів ВОДА без правонаступництва. Але за тиждень, до них формулювання змінено на «злиття відповідних структурних підрозділів».
Спочатку – НЕ СХВАЛЮЄМО!
Потім – СХВАЛЮЄМО!
11. Розширено площі Верховинського НПП і прийнято рішення про створення національного природного парку «Пуща Радзівіла» (Рівненщина).
СХВАЛЮЄМО!
Резюме
8 – Схвалюємо. 4 – Не схвалюємо. Особливою «не схвальною» наполегливістю і впертістю, як видно, відзначається парламент.