Рівно місяць тому, 8 листопада 2018 року, Міністерство екології та природних ресурсів України оприлюднило для коментування проекту Закону “Про управління відходами”. https://menr.gov.ua/news/32869.html Громадськості надали 1 місяць на подачу пропозицій та зауважень до вкрай важливого законопроекту, що визначатиме в майбутньому основні підходи та принципи управління відходами в Україні.
Проте, чи насправді міністерство хоче отримати та врахувати коментарі та зауваження громадськості, покращити якість проекту закону? Маємо сумніви щодо такої відкритості через наступні факти.
Відразу після оприлюднення проекту закону для громадськості міністерство надіслало законопроект центральним органами виконавчої влади на погодження. Це означає, що у погоджений ЦОВВами проект Мінприроди, вже не планує вносити зміни із врахуванням зауважень громадськості.
Крім того, міністерство проігнорувало громадське обговорення проекту закону “Про управління відходами”, яке ініційовали Реанімаційний Пакет Реформ та ЕПЛ. Захід що відбувся 5 грудня 2018 року, жодного представника Мінприроди тут не було, хоча ми заздалегідь про нього повідомили. Також обговорення не відвідали і представники Мінрегіону,хоча це відомство також має бути зацікавленим в прийнятті якісного рамкового закону в сфері відходів.
На жаль, текст проекту далекий від ідеального, і потребує значного вдосконалення. Його прийняття не тільки не вирішить низку глибоких проблем в сфері управління відходами, але і створить нові корупційні ризики, неузгодженості та відкладення реальних реформ в даній сфері на довгі роки. Законопроект не відображає основних положень та термінів директив ЄС, які Україна має інтегрувати в національне законодавство. Дозвільна система, що пропонується законом, буде неефективною та відлякуватиме свідомих інвесторів. Також закон відкладає регулювання поводження із певними потоками відходів на тривалий термін, якщо при цьому враховувати традиційну активність парламенту у прийнятті нових законодавчих актів у сфері захисту довкілля.
Із сумом можемо констатувати, що із таким рівнем відкритості та залучення громадськості до розробки нового законодавства, Україна має шанси збільшити відставання від більшості країн-членів ЄС в сфері поводження з відходами ще на десятки років.
За більш детальною інформацією звертайтеся:
Ольга Мелень-Забрамна, керівник юридичного відділу ЕПЛ
Тел. 032 2257682
Email: office@epl.org.ua