1-го жовтня 2018 року Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) презентувала політичну програму дій у сфері охорони довкілля (далі – Програма), яку може взяти за основу будь-яка партія, яка готова йти до реальних прогресивних змін для процвітання України. Захід відбувся в Українському кризовому медіа-центрі.
ЕПЛ є аполітичною організацію, метою діяльності якої є верховенство права заради охорони довкілля. Натомість, партії, як активні гравці у політичних процесах, практично не представляють та не боряться за один із найважливіших інтересів населення України – охорону довкілля. Саме тому, команда ЕПЛ із врахуванням національного та міжнародного досвіду, міжнародних зобов’язань, розробила проект політичної програми дій, яка містить горизонтальні та секторальні зміни для вирішення проблем у сфері охорони довкілля.
За словами Олени Кравченко, виконавчого директора ЕПЛ, програми політичних партій повинні передбачати план дій з впровадження горизонтальних змін, без яких нереально досягнути прозорої, некорупційної, дієвої та проєвропейської системи охорони довкілля. «Насамперед, мова йде про потребу створення незалежного наглядового органу, про підвищення екологічної свідомості населення та представників влади через просвітні та освітні заходи, а також про реформу екологічного контролю та моніторингу за станом довкілля», – наголосила Олена Кравченко.
Як відзначила юрисконсульт ЕПЛ Наталія Куць, інші важливі горизонтальні зміни повинні охоплювати сферу юридичної відповідальності за порушення природоохоронних норм, яка повинна бути реальною до настання, адекватною та співмірною вчиненому порушенню та сферу використання коштів, отриманих за рахунок притягнення винних осіб до відповідальності, спеціального використання природних ресурсів. «Кошти, отримані за рахунок здійснених впливів на довкілля, повинні йти на реальне відновлення довкілля та на природоохоронні заходи», – зазначила Наталія.
Команда ЕПЛ запропонувала також низку секторальних рішень у сфері охорони довкілля.
Зокрема, Софія Шутяк, провідний юрисконсульт ЕПЛ, наголосила, що тема зміни клімату повинна мати наскрізний характер у діяльності усіх органів влади, які також повинні впровадити заходи попередження забруднення водних об’єктів, належне управління земельними ресурсами, забезпечити прозоре надрокористування. Також вона наголосила про важливість екологічного правосуддя, яке в першу чергу повинно гарантувати рівність інтересів пересічного громадянина поряд із великими компаніями.
Алла Войціховська, еколог ЕПЛ, у свою чергу наголосила, що представникам влади потрібно звернути особливу увагу на впровадження належного контролю та обмежень щодо використання пестицидів та агрохімікатів. «Через їхнє безвідповідальне використання гинуть бджоли, свійські тварини та дрібні дикі гризуни, заподіюється шкода життю і здоров’ю населення», – сказала вона.
Також у Програмі містяться варіанти рішень щодо заподіяної шкоди довкіллю внаслідок воєнних дій. Як зазначила Катерина Норенко, еколог ЕПЛ, довкілля – це мовчазна жертва війни, а тому ми зобов’язані говорити за нього та дбати про екологічну безпеку. Зокрема, для цього, за словами Катерини, доцільно провести дослідження постраждалих територій та розробити комплексну програму відновлення довкілля на сході України. Катерина також звернула увагу на проблему забруднених морських екосистем. «За дослідженнями WWF, до 2050 року у Світовому океані буде більше пластику, ніж риби1. Україна зі своїм станом морів не є винятком із цього прогнозу, а тому необхідно вживати заходи по попередженню забруднення морських вод та дотриманню режимів прибережно-захисних смуг», – додала вона.
До розробки одного з підрозділів Програми була також залучена Катерина Шор, експерт МБО «ІЦ «Зелене Досьє» з питань сільського господарства, яка зазначила, що екологічні питання повинні комплексно враховуватись в усіх сферах життєдіяльності і сільське господарство не є виключенням. Наприклад, дуже часто за земельними спорами забувається справжня цінність земель.
Політична програма дій містить також заходи у сфері охорони атмосферного повітря, водних та земельних ресурсів, гуманного поводження з тваринами та ін. Детальніше із повним текстом Програми можна ознайомитися тут.
ЕПЛ закликає не лише політичні партії, але й органи державної влади та органи місцевого самоврядування враховувати питання довкілля під час планування політики та прийняття рішень як передумови охорони здоров’я населення, забезпечення сталого розвитку та процвітання держави.
Наші контакти:
+380 32 225 76 82
epl.org.ua