8 листопада 2018 року на сайті Рахункової палати України було оприлюднено рішення Рахункової палати від 23.10.2018 № 27-5 08.11.18 та Звіт про результати аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, виділених Державній екологічній академії післядипломної освіти та управління на здійснення її діяльності.
Аудитори виявили численні порушення, зокрема неекономне, неефективне та непродуктивне використання частини бюджетних коштів.
Також перевірка підтвердила виявлені рік тому ЕПЛ факти порушень при тендерних закупівлях на розробку веб-порталу з питань екологічної освіти та виготовлення поліграфічної продукції.
Обидва тендери виграв ГС “Інститут екологічного управління та збалансованого природокористування”, пов’язаний з тодішньою головою Громадської ради при Міністерстві екології та природних ресурсів України Світланою Берзіною.
Зокрема, обидві закупівлі були проведені з порушенням вимог законодавства про публічні закупівлі, і тендери повинні були б бути відмінені.
Наприклад, під час аналізів документів щодо закупівлі послуг з виготовлення поліграфічної продукції, аудитори виявили, що «тендерну документацію виписано під конкретного учасника торгів, який зміг би в стислі терміни (протягом двох місяців) розробити, погодити, зверстати та роздрукувати 7 книжок». Нагадаємо, серед авторів книжок, розроблених в рамках цієї закупівлі фігурували чинні посадовці – зокрема перший заступник голови Державної екологічної інспекції України Ігор Яковлєв, заступник Міністра екології та природних ресурсів Віктор Вакараш, голова Державного агентства водних ресурсів України Ірина Овчаренко. Тому і не дивно, що відразу після виявлення аудиторами фактів нерозповсюдження переважної більшості виданої літератури (3172 одиниці з 3500) – саме Державна екологічна інспекція терміново прийняла у Державної екологічної академії 2100 екземплярів книжок.
Також, де-факто веб-портал з екологічної освіти на момент перевірки не працював, хоча формально він вже був більше, ніж півроку, введений в експлуатацію.
Фрагменти зі звіту Рахункової палати в частині використання коштів на створення веб-порталу
Також рішенням Рахункової палати Мінприроди та ДЕА доручено вжити низку заходів щодо припинення порушень та недопущення їх у майбутньому. В тому числі, вжити заходів щодо притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у встановлених порушеннях законодавства з питань закупівель товарів, робіт і послуг за кошти державного бюджету.
ЕПЛ так само закликає Міністерство екології та природних ресурсів посилити контроль за діяльністю ДЕА. В свою чергу, ми готуємо звернення до правоохоронних органів за фактами виявлених правопорушень.
За додатковою інформацією звертайтесь:
Тєстов Петро, аналітик ЕПЛ
e-mail: office@epl.org.ua, petro.testov@gmail.com
тел.: (032) 255 76 82