У преамбулі закону України «Про тваринний світ»1 зазначено, що тваринний світ є одним з компонентів навколишнього природного середовища, національним багатством України, джерелом духовного та естетичного збагачення і виховання людей, об’єктом наукових досліджень, а також важливою базою для одержання промислової і лікарської сировини, харчових продуктів та інших матеріальних цінностей.
В інтересах нинішнього і майбутніх поколінь в Україні за участю підприємств, установ, організацій і громадян здійснюються заходи щодо охорони, науково обґрунтованого, невиснажливого використання і відтворення тваринного світу.
Одним із способів охорони середовища існування, умов розмноження, шляхів міграції тварин є запровадження сезону тиші. Сезон тиші це період масового розмноження диких тварин, який триває із з 1 квітня до 15 червня. Під час сезону тиші забороняється проведення робіт та заходів, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою (пальба, проведення вибухових робіт, феєрверків, санітарних рубок лісу, використання моторних маломірних суден, проведення ралі та інших змагань на транспортних засобах).
Сезон тиші не виключає обов’язку підприємств, установ, організацій і громадян при здійсненні будь-якої діяльності, що впливає або може вплинути на стан тваринного світу, забезпечувати охорону середовища існування, умов розмноження і шляхів міграції тварин. При цьому зазначені суб’єкти спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, органом місцевого самоврядування вживають заходів щодо визначення місць розмноження диких тварин та своєчасно інформують населення про правила поведінки, яких необхідно дотримуватися в таких місцях.
Відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до компетенції міських рад належить прийняття рішень про оголошення в місцях масового розмноження та вирощування потомства дикими тваринами “сезону тиші” з обмеженням господарської діяльності та добуванням об’єктів тваринного світу (п. 37 ст. 26)
Підпунктом 3 пункту “а” частини першої статті 33 цього закону органи виконкому визначено відповідальними за підготовку і внесення на розгляд ради пропозицій щодо прийняття рішень про оголошення в місцях масового розмноження та вирощування потомства дикими тваринами “сезону тиші” з обмеженням господарської діяльності та добуванням об’єктів тваринного світу”.
Районні та області ради відповідно до пункт 24 частини першої статті 43 приймають рішень про оголошення в місцях масового розмноження та вирощування потомства дикими тваринами “сезону тиші” з обмеженням господарської діяльності та добуванням об’єктів тваринного світу”. Такі рішення готують місцеві район адміністрації.
Відповідно до ст.87 Кодексу про адміністративні правопорушення України громадяни та посадові особи несуть відповідальність за порушення вимог щодо охорони середовища перебування і шляхів міграції, переселення, акліматизації та схрещування диких тварин у розмірі від тридцяти – сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Відповідальність також передбачена за невжиття заходів щодо запобігання загибелі диких тварин, погіршенню середовища їх перебування та умов міграції або добування диких тварин, які зазнають лиха.
Отже, не вжиття органом місцевого самоврядування дій з оголошення сезону тиші, що призвело до знищення середовища перебування тварин тягне за собою відповідальність.