МБО “Екологія-Право-Людина” підтримує розвиток генерації з альтернативних джерел енергії і вважає що при грамотному підході до планування та будівництва вітрова та сонячна електроенергія дійсно можуть вироблятись з мінімальною шкодою довкіллю.
Проте завищений в порівнянні навіть з країнами ЄС розмір зеленого тарифу на відновлювальні джерела енергії, робить сферу зеленої енергетики надзвичайно рентабельною та швидкоокупною. Внаслідок цього з’являється багато несумлінних інвесторів, які намагаються побудувати об’єкт зеленої генерації максимально швидко, ігноруючи як і природоохоронні аспекти, так і позицію місцевих громад.
На жаль, ситуація коли забудовники ставляться до звіту з оцінку впливу на довкілля (ОВД) як до порожньої формальності, не проводять жодних грунтовних біологічних та екологічних досліджень і ігнорують всі зауваження громадськості та науковців стала типовою для України. Яскравими прикладами цього є наприклад будівництво ВЕС на полонині Боржава в Закарпатті чи будівництво ГЕС на р.Дністер на Львівщині.
А окремі види “зеленої» генерації на думку ЕПЛ зовсім такими не є, і за своїм впливом на довкілля не менш шкідливі аніж “традиційні” електростанції. Зокрема такими є малі ГЕС на річках, та ТЕС на біомасі які працюють на дровах. Зокрема, провідні українські природоохоронні НУО неодноразово вимагали відмінити зелений тариф на малі ГЕС які де-факто знищують річки. А функціонування біоТЕС в Іванкові, яка спалює заготовлену переважно під час санітарних рубок деревину в районі з високим рівнем радіаційного забруднення, постійно викликає занепокоєння місцевих мешканців і не те що запобігає, а навпаки сприяє кліматичним змінам.
Тому ЕПЛ підтримує позицію Уряду та Мінекоенерго спрямовану на встановлення справедливих та адекватних зелених тарифів.
А позицію профільних асоціацій та окремих власників об’єктів зеленої енергетики, які ігнорують вимоги природоохоронного законодавства, а зараз проштовхують проект «Закону України про внесення змін у деякі закони України щодо покращення інвестиційного клімату у сфері відновлювальної енергетики» № 2543 та розповідають про тиск влади на “інвесторів” інакше як цинічною назвати важко.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Петро Тєстов,аналітик ЕПЛ
Email: petro.testov@gmail.com
Тел.: (032) 225 – 76 -82; (068) 934 – 95 – 74