15 березня 2019 року відбулися громадські слухання в рамках громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності ТОВ «НВК «УКРЕКОПРОМ», яке планує здійснювати діяльність у сфері поводження з відходами, у тому числі з небезпечними відходами (збирання, зберігання, оброблення (перероблення), знешкодження, утилізація, видалення). Всього 31 вид небезпечних відходів.
Формально громадські слухання відповідають Порядку проведення громадських слухань у процесі оцінки впливу на довкілля, затвердженого постановою КМУ № 989 від 13.12.17 р. (надалі – Порядок).
Особливістю даних громадських слухань можна виділити те, що на них з’явився лише один представник громадськості.
Окрему увагу хотілося б звернути на місце проведення громадських слухань. Відповідно до п. 8 Порядку, якщо вплив планованої діяльності не поширюється за межі області, громадські слухання проводяться за місцем провадження планованої діяльності або в адміністративному центрі адміністративно-територіальної одиниці, яка може зазнати впливу планованої діяльності.
У даному випадку громадські слухання відбулися в приміщенні Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Грушевського в м. Одеса. Фактична адреса здійснення діяльності, вказана у Звіті з ОВД – м. Одеса, Суворовський р-н, 21-й км Старокиївського шосе, № 55/1. Наче дотримано вимог Порядку щодо місця проведення громадських слухань. Втім у додатках до Звіту з ОВД (договорі оренди та суборенди) зазначається місцезнаходження орендованих приміщень: Одеська обл., територія Красносільської сільської ради, 21-й км Старокиївського шосе, 55/1. А це означає, що адмінтериторіальною одиницею в даному випадку є с. Красносілка, де і мали б проводитися громадські слухання.
Цікавим є той факт, що ТОВ «НВК «УКРЕКОПРОМ» вже має чинну ліцензію на поводження з небезпечними відходами. Відповідно до Ліцензійного реєстру фактичне місце провадження діяльності: Одеська обл., Комінтернівський р-н, Краснопільської (ред. Красносільської) сільської ради, 21-й км Старокиївського шосе, 55/1.
В телефонному режимі в Суворівській райадміністрації м. Одеса нам підтвердили, що 21-й км Старокиївського шосе відноситься до Лиманського (колишнього Комінтернівського) району Одеської області. Що фактично ще раз підтверджує те, що громадські слухання мали б проводитися в с. Красносілка, а не в Одесі. Чи свідомо була змінена фактична адреса в Звіті з ОВД, чи ні, невідомо. Однак дане питання є суттєвим для визначення місця проведення громадських слухань, що могло б вплинути і на кількість учасників від громадськості, а також може бути підставою для визнання таких громадських слухань незаконними.
Разом з тим звертаємо увагу, що громадські слухання є частиною громадського обговорення, яке триває від 25 до 35 робочих днів з моменту оприлюднення оголошення про його проведення. Громадськість має право подати будь-які пропозиції чи зауваження до Звіту з ОВД не лише під час громадських слухань, а й впродовж всього строку громадського обговорення.
Саме користуючись даним правом, ЕПЛ моніторить Єдиний реєстр ОВД, та надає зауваження до Звітів, які на наш погляд, містять суттєві недоліки.
Детально ознайомившись зі Звітом з ОВД ТОВ «НВК «УКРЕКОПРОМ», ЕПЛ подала свої зауваження до цього звіту. Вважаємо, що наведена в звіті інформація є неповною, частково недостовірною, не дає можливості чітко встановити вплив планованої діяльності на довкілля, а тому разом із зауваженнями ми попросили Мінприроди відмовити ТОВ «НВК «УКРЕКОПРОМ» у видачі висновку з ОВД. Очікуємо на відповідну реакцію з боку міністерства.
Із зауваженнями ЕПЛ можна ознайомитися нижче.
Зауваження ЕПЛ до Звіту з ОВД ТОВ «НВК «УКРЕКОПРОМ» від 25.03.19 р.
Зауваження ЕПЛ до Звіту з ОВД ТОВ «НВК «УКРЕКОПРОМ» від 04.04.19 р.
Переглянути відеозапис громадських слухань в рамках планованої діяльності ТОВ «НВК «УКРЕКОПРОМ» можна тут.
Цей матеріал був підготовлений МБО «Екологія-Право-Людина» за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках грантового компоненту проекту «Громадська синергія» під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС та/або Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю ЕПЛ і необов’язково відображає точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».
Наші контакти:
Тел. +380 32 225 76 82 е-mail: office@epl.org.ua
Марта Панькевич, m.pankevych@epl.org.ua