26 вересня 2018 року Касаційний господарський суд розглянув справу щодо визнання недійсними договорів оренди та суборенди земельної ділянки, відведеної вздовж річки Білий Черемош, яку отримали ФОП Миронюк В.В. та ТзОВ «Гідропауер» для спорудження малої ГЕС. Суд скасував незаконне рішення Львівського апеляційного господарського суду про скасування рішення суду першої інстанції та скерував справу на новий розгляд. Нагадаємо, що Івано-Франківський господарський суд визнав нечинними вищезазначені договори ще в грудні 2014 року.
Спір щодо земельних ділянок, на яких планується будівництво малої ГЕС на р. Білий Черемош, триває. Ділянка площею 1,29 га, яку Голошинська сільська рада надала в оренду ФОП Миронюку, а в подальшому була передана у суборенду, є землею державної власності.1
Як так могло статися? Голошинська сільська рада через недбалість сільського голови розпорядилася земельною ділянкою, яка розташована поза межами населеного пункту та знаходиться в межах сусідньої Чернівецької області. Рішення, яке було основою для укладення договорів оренди, ніхто з депутатів ради не бачив і не приймав. Ніхто не бачив також проекту відведення земельної ділянки для спорудження малої ГЕС в межах прибережної захисної смуги Білого Черемошу. Виникає питання до посадових осіб держгеокадастру: як могли зареєструвати таку ділянку?
Міжнародна благодійна організація “Екологія-Право-Людина” (далі – ЕПЛ) долучилася до справи як третя особа на стороні прокуратури з метою захисту суспільного інтересу з охорони річки Білий Черемош від знищення через будівництво ГЕС. Річки України відповідно до ст. 13 Конституції України є власністю народу України. Державні органи мають право розпоряджатися цим ресурсом тільки в межах закону та з його дотриманням. Це означає, що державою повинні враховуватися інтереси громади та гарантуватися принцип сталого розвитку, який передбачає збереження довкілля для майбутніх поколінь.
За словами аналітика ЕПЛ Петра Тєстова, внаслідок будівництва ГЕС будуть перекриті шляхи міграції риб (в першу чергу занесеного до Червоної книги України лосося дунайського), вище греблі ГЕС Білий Черемош фактично перетвориться в замулений ставок, а нижче греблі ГЕС русло значний період часу лишатиметься сухим.
Звістка про те, що в с. Голошино планується будівництво малої гідроелектростанціїї викликала також і обурення в місцевих людей. Оскільки, нижче за течією, в с. Яблуниця вже споруджено міні ГЕС і її наслідки щоденно можуть бачити мешканці Верховинщини. Мешканці виходили на акції протесту проти будівництва малої ГЕС в с. Голошино та стверджували, що і без ГЕС під час стихії вода затоплювала городи і зносила хати, а втручання в гідрологічний режим річки може призвести до непередбачуваних наслідків. Саме дії мешканців зупинили будівництво ГЕС та зберегли річку.
Більше за телефоном 225-76-85
Марта Панькевич, юрисконсульт ЕПЛ
Софія Шутяк, провідний юрисконсульт ЕПЛ, адвокат
Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ
1 Відомості про земельні ділянки додаються.