Відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля. І саме про порушення цього права до Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) звернулися мешканці Фастова, що на Київщині, із скаргами про забруднення атмосферного повітря внаслідок спалювання ТОВ «Еко-Втор» полімерних відходів, що завезені з Індії, Пакистану і інших держав.
Технологічний процес на ТОВ «Еко-Втор» починається із сортування та миття ПЕТ (поліетилентерефталат) пляшок, їхнього подрібнення, сушки, плавки, витягування поліефірних волокон, нарізки, гофрування та пакування у тюки. Незважаючи на те, що на території України утворюється тисячі тонн ПЕТ пляшок, ТОВ «Еко-Втор» завозить на територію України тисячі тонн відходів ПЕТ, як сировини для виробництва поліефірних волокон. Слід наголосити, що для процесу виробництва волокна використовується тепло, яке утворюється внаслідок спалювання вугілля. Під час технологічного процесу утворюються полімерні відходи, які підприємство спалює у твердопаливному котлі. І як виявилося, саме з вугіллям спалюються полімерні відходи виробництва.
На підприємстві є і інший котел (пальник твердопаливний блочний), щодо роботи якого і скаржилися мешканці. У 2017 році ТОВ «Еко-Втор» встановило пальник твердопаливний блочний. На цьому пальнику згідно даних тимчасової робочої групи Фастівської міської ради підприємство спалювало полімерні відходи1. На даний пальник Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспожислужбою) видано висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи з метою спалювання відходів з полімерних матеріалів (суміш поліетилену, поліпропілену і поліетилентерефталату)2. Проте, згідно інформації виробника ТОВ «Котлоенергосервіс М.Ю.В.», даний пальник призначений виключно для спалювання твердих видів біопалива, а не полімерних відходів3. ЕПЛ підготовлено скаргу до Держпродспоживслужби України про скасування вищезазначеного висновку.
Ще у квітні 2017 року у заяві про екологічні наслідки діяльності ТОВ «Еко-Втор» зазначало, що пальник твердопаливний блочний призначений для зменшення кількості відходів і зниження ступеня небезпеки з одночасним вибиранням і знищенням потенційно небезпечних речовин4. Які потенційно небезпечні речовини планувало вибирати ТОВ «Еко-Втор» з полімерних відходів і яким чином їх знищувати? Як підприємство планувало зменшувати кількість відходів, при цьому, ввозивши на територію Фастова тисячі тонн полімерних відходів з інших країн, невідомо. Відходи виробництва повинні були б спалюватися у пальнику твердопаливному блочному.
Державною екологічною інспекцією у Київській області (ДЕІ у Київській області) у вересні 2017 року встановлено, що проект «Будівництво експериментального пункту спалювання відходів виробництва ТОВ «Еко-Втор» не пройшов державну екологічну експертизу та не отримав позитивного висновку державної екологічної експертизи.
Вище описана ситуація склалася навколо пальника твердопаливного блочного, який на сьогодні не працює. Це відвернуло увагу громадськості та контролюючих органів від того факту, що на підприємстві є інший твердопаливний котел, у якому спалюється вугілля. Але ДЕІ у Київській області не згадала про існуючий котел для спалювання вугілля. Також ДЕІ Київської області не помітила утворення полімерних відходів на підприємстві та їх спалювання5. Хоча і Фастівська міська рада, і наша організація неодноразово зверталися з скаргами до ДЕІ у Київській області про спалювання відходів на підприємстві. Згідно відповіді ДЕІ, відходи шлаку, що утворюються на підприємстві, передаються на ДП «Фастівське лісове господарство». З якою метою і який саме шлак передається лісовому господарству? І що ж робить з полімерними відходами ТзОВ «Еко-Втор», які утворюються внаслідок виробництва поліефірних волокон? Чому мешканці Фастова неодноразово скаржаться на забруднення атмосферного повітря, на чорний і їдкий дим з території підприємства ДЕІ у Київській області не з’ясовувала. ЕПЛ і мешканцям ДЕІ надала лише відписки6.
Представники ЕПЛ 8 лютого 2018 року взяли участь у засіданні сесії Фастівської міської ради, на якому розглядалися питання забруднення довкілля ТзОВ «Еко-Втор». Фастівською міською радою прийнято рішення про звернення до контролюючих органів щодо вжиття заходів реагування до підприємства7. У цей же день представники ЕПЛ спільно з місцевими активістами та журналістами відвідали підприємство. З труби підприємства йшов чорний дим. У той час виробництво простоювало і технологічний процес мав би запуститися через 4 години з часу нашого візиту на підприємство. Представниками ЕПЛ відібрано проби на території підприємства. За результатами проведених Національним університетом «Львівська політехніка» досліджень встановлено, що сировина для виробництва волокон – поліетилетерефталат не містить полівінілхлоридів. Поліетилентерефталат, що взято для досліджень було завезено з Саудівської Аравії. А проба золи, яка була відібрана на працюючому котлі від спалювання вугілля містила 5 % органічних домішок. Хоча при спалюванні кам’яного вугілля органічних домішок полімерного походження у золі не повинно було б бути взагалі. Таким чином встановлено, що до вугілля під час спалювання додавалися полімерні відходи. Враховуючи те, що ніхто не контролює процесу спалювання вугілля ТОВ “Еко-Втор”, підприємство у будь який час може спалювати у себе на території різну кількість полімерних відходів разом із вугіллям, при цьому отруюючи чорним їдким димом мешканців Фастова.
Згідно висновків експертів для повного термічного розкладу відходів полімерів необхідна температура спалювання вище за 850 ºС. При спалюванні таких відходів нижче 850 ºС можливі викиди токсичних речовин – ацетальдегіду, терефталевої та інших органічних кислот, що становлять загрозу для людей та довкілля8.
Отож, ТзОВ «Еко-Втор» спалює полімерні відходи разом з вугіллям у котлі, який не призначений для такого спалювання при температурах нижчих за 850 ºС. Також у підприємства відсутній дозвіл на викиди при спалюванні відходів, висновок з оцінки впливу на довкілля. Але підприємство працює, піднімає економіку держави, виробляє поліефірні волокна, ввозить на територію України тисячі тонн полімерних відходів з Індії, Пакистану, Китаю, Саудівської Аравії, інших країн і жоден державний орган не контролює діяльності підприємства. Мінприроди видало ТзОВ «Еко-Втор» висновок від 22.05.2017 року за №7/1915-17 на транскордонне перевезення відходів поліетилентерефталату згідно контракту на переробку сировини на митній території України9. Даним контрактом передбачене ввезення полімерних відходів у кількості 30 000 тонн. Звісно, що далі робить підприємство з цими відходами, чому мешканці Фастова скаржаться, Мінприроди не цікавиться. Як Мінприроди може видавати висновки на ввезення відходів полімерів, коли Україна захлинається від своїх відходів. Не виконує своїх повноважень з екологічного контролю і ДЕІ у Київській області, яка мала б подбати про безпечне довкілля для здоров’я і життя фастівчан, здійснити об’єктивну перевірку дотримання підприємством природоохоронних вимог.
У Фастові місцевою владою створено сприятливий інвестиційний клімат для підприємства, та, навіть, у грудні 2017 року Фастівською міською радою укладено меморандум з ТзОВ «Еко-Втор» з усунення недоліків на підприємстві10. Ми переконалися 8 лютого 2018 року, як виконується меморандум, як спалюють полімерні відходи разом з вугіллям і отруюють людей. Звісно, папір все витримає, але мешканці Фастова живуть не у вакуумі, а дихають тим забрудненим повітрям і недарма б’ють на сполох. Інвестори приїхали і повернуться до своїх країн, а фастівчани житимуть на цій території та дихатимуть повітрям. Ось так на Київщині працює підприємство, а фастівчани шукають правди у контролюючих і правоохоронних органах і відстоюють своє право на безпечне для життя та здоров’я довкілля.
За додатковою інформацією звертайтесь до:
Алла Войціховська, еколог ЕПЛ
Email: office@epl.org.ua; alla.voytsyhovska@gmail.com
Софія Шутяк, провідний юрисконсульт ЕПЛ
Email: office@epl.org.ua; s.shutiak@epl.org.ua
тел.: (032) 255 76 82
7 Рішення Фастівської міської ради, http://fastiv-rada.gov.ua/node/13597