ЕПЛ неодноразово писала про загрозу довкіллю від планів КП «Волиньприродресурс» від планів масштабного видобутку торфу.
У кінці березня-початку квітня цього року Мінекоенерго видало 4 висновки ОВД по даним родовищам. Що ж саме дозволило робити КП «Волиньприродресурс» міністерство і за яких умов?
Родовище «Коза-Березина»
Мінекоенерго підтримало громадськість в тому, що в звіті ОВД не були проведені дослідження впливу на водні ресурси, флору, фауну тощо. Тому висновком ОВД заборонено видобувати торф та проводити підготовчі роботи до здійснення додаткової оцінки впливу на довкілля. Додаткова процедура оцінки впливу на довкілля буде проходити за такою ж самою процедурою (тобто публічно і прозоро, з можливістю надання зауважень громадськості). Під час цієї додаткової оцінки КП «Волиньприродресурс» буде зобов’язано здійснити низку серозних досліджень, зокрема щодо стану флори та фауни, впливу на Рівненський заповідник тощо.
Враховуючи, що дослідження науковців Рівненського заповідника та Інституту екології Карпат НАН України неодноразово підтверджували природну цінність територій родовища «Коза-Березина», на думку ЕПЛ шансів отримати позитивний висновок додаткової ОВД у КП «Волиньприродресурс» немає і болото «Коза-Березина» має великі шанси бути врятованим від знищення!
Родовище «Велике Болото»
Висновком ОВД діяльність з видобутку торфу визнана допустимою, проте встановлені низка екологічних умов. Більшість яких стосуються дотримання вимог різного законодавства без деталізації і є однаковими для всіх родовищ корисних копалин.
Проте є і ті, які може використати громадськість для дій зі збереження боліт :
- заборона видобутку без оформлення всіх документів землекористування;
- необхідність збереження червонокнижних видів флори та фауни;
- необхідність проведення додаткових досліджень перед початком провадження планованої діяльності, зокрема щодо впливу на підземні та поверхневі води та кумулятивного впливу на довкілля;
- необхідність проведення моніторингу впливу діяльності по багатьом показникам і з щорічним поданням звітів по ньому в Мінекоенерго.
Фрагмент висновку ОВД родовища «Велике Болото»
Вигляд ділянки родовища «Велике Болото», яка намічена під першочергову розробку
Також висновком ОВД була заборонена діяльність в межах лісового фонду родовища (вся ділянка “Північна” та частина ділянки “Південна”) – тобто фактично більша частина родовища врятована від видобутку!
Родовище «Стобихівське»
Діяльність визнана допустимою. Встановлені екологічні умови діяльності аналогічні до умов по родовищу «Велике Болото», окрім заборони на видобуток у межах лісового фонду.
Родовище «Велике Багно»
Діяльність визнана допустимою. Встановлені екологічні умови діяльності аналогічні до умов попередніх двох висновків. Проте заборонена діяльність у межах ділянки «Північно-Західна», що знаходиться в межах лісового фонду – тобто частина родовища так само врятована від видобутку!
Ділянка родовища «Велике Багно», де згідно висновку ОВД дозволений торфовидобуток
Якщо підсумувати, то Мінекоенерго :
- заборонило видобуток в межах лісового фонду на родовищах «Велике Багно» та «Велике Болото»;
- відклала питання вирішення допустимості видобутку торфу на родовищі «Коза-Березина» до моменту проведення додаткового ОВД;
- дозволила видобуток торфу за виконання низки умов на родовищі «Стобихівське» та нелісових ділянках родовищ «Велике Багно» та «Велике Болото».
Що далі?
На думку, ЕПЛ якість звітів КП «Волиньприродресурс» була настільки низькою, що Мінекоенерго мало б підстави відмовити у видачі висновку ОВД по всім чотирьом родовищам.
Сама ідея видобувати торф в 21 столітті, в умовах зміни клімату та маловоддя, руйнуючи природні болота, – абсурдна і надзвичайна шкідлива.
Втім отримані висновки ОВД не означають, що прямо зараз КП «Волиньприродресурс» може починати діяльність з видобутку торфу і лишають громадськості можливість вплинути на ситуацію та зберегти болота від знищення.
Зокрема, невиконання умов висновків ОВД та подання завідомо неправдивої інформації про вплив планованої діяльності на довкілля є порушеннями законодавства і тягнуть за собою відповідальність суб’єкта господарювання, а також можуть бути підставою для зупинення діяльності підприємства в судовому порядку.
Тому, на нашу думку, врятувати найцінніші ділянки боліт від видобутку торфу цілком реально!
На даний момент волонтерами ЕПЛ вже виявлені факти проведення робіт з осушення і видобутку торфу на родовищі «Велике Багно» до моменту видачі висновку ОВД. За даним фактом підготовлені відповідні звернення. Та проведена низка польових виїздів з оцінки стану ділянок, передбачених під торфовидобуток, фотографії з яких доступні за посиланням.
Роботи з торфовидобутку на родовищі «Велике Багно»
Супутниковий знімок, на якому видно що підготовчі роботи до видобутку торфу КП «Волиньприродресурс» почало ще в 2019 року, виривши канали та знявши верхній шар грунту
Тому ЕПЛ закликає всіх небайдужих до збереження боліт Волині :
- Вимагати від органів, які розпоряджаються земельними ділянками (Волинської ОДА, Держгеокадастру у Волинській області, органів місцевого самоврядування) не надавати в користування КП «Волиньприродресурс» земельні ділянки під видобуток торфу.
- Проводити польові виїзди на території планованого видобутку і фіксувати поточний стан ділянок. Зокрема варто перевірити, чи не були розпочаті роботи з видобутку торфу (в тому числі і підготовчі у вигляді поглиблення каналів та осушення), зафіксувати наявність видів рослин та тварин, занесених до Червоної книги на ділянках планованого торфовидобутку тощо.
- Мешканці Волинської області можуть звертатись безпосередньо до депутатів обласної ради від своїх округів щодо прийняття рішення про відмову КП «Волиньприродресурс» від видобутку торфу.
З межами ділянок, де КП «Волиньприродресурс» отримало дозволи на видобуток торфу можна ознайомитись на сайті «Геоінформ України».
Автор висловлює особливу подяку проєкту “Природоохоронні ГІС України” за допомогу в оцифруванні картографічних матеріалів.
За додатковою інформацією звертайтеся до:
Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ
office@epl.org.ua, petro.testov@gmail.com