Лідери демократичного світу, «Велика сімка», оприлюднили 19 травня 2023 року спільну заяву щодо України1.
На зустрічі в Хіросімі (Японія) лідери «Великої сімки» підтвердили відданість спільному протистоянню незаконній, невиправданій і неспровокованій агресійній війні росії проти України. Вони засудили явне порушення росією Статуту Організації Об’єднаних Націй (ООН) і вплив російської війни на решту світу. У заяві вказано, що п’ятнадцять місяців агресії росії коштують тисячі життів, завдали і продовжують завдавати величезних страждань народу України, поставили під загрозу доступ до продовольства та енергії для багатьох громадян. Держави «Великої сімки» висловили глибоке співчуття українському народу з приводу його втрат. Держави вшанували мужній опір українського народу і запевнили, що підтримка України не похитнеться.
Дана заява містить заклик до росії про припинення триваючої агресії та негайного, цілковитого та беззастережного виведення військ та військової техніки з усієї міжнародно визнаної території України. Агресія росії проти України є порушенням міжнародного права, зокрема Статуту ООН. Держави «Великої сімки» заявили про своє рішуче неприйняття незаконних спроб росії захопити українську територію силою. На їх думку, справедливий мир не може бути реалізований без повного і безумовного виведення російських військ і військової техніки рф з території України.
Згадано у цій заяві і про безвідповідальну ядерну риторику росії, підрив режимів контролю над озброєннями та заявлений намір розгорнути ядерну зброю в Білорусі, вказано, що зазначене є небезпечною та неприйнятною поведінкою держави. Повторюється у заяві і позиція щодо неприпустимості погроз з боку росії застосуванням ядерної зброї, а тим більше будь-якого застосування росією ядерної зброї в контексті її агресії проти України.
Держави вказали, що вони сповнені рішучості допомогти Україні побудувати позитивне майбутнє для її народу, вони визнають ключову роль, яку Україна відіграє в європейській політичній спільноті.
У цій заяві вказано, що держави готові підтримати стале відновлення, зелену відбудову України, в тому числі обмінюючись знаннями та досвідом щодо гуманітарного розмінування та управління відходами, пов’язаними з війною.
Текст даної заяви містить глибоку стурбованість держав «Великої сімки» у зв’язку з безвідповідальним захопленням Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) росією та підтримку зусиль Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) щодо зміцнення ядерної безпеки.
«Велика сімка» зобов’язується продовжувати безпекову допомогу Україні у захисті від агресії росії, пристосовуючи свою підтримку до потреб України. Висловлено у даній заяві і позицію, згідно з якою Україні гарантується економічна підтримка, якої вона потребує.
«Велика сімка» вітає постійну рішучість і зусилля українського уряду та народу у боротьбі з корупцією, заохочує продовжувати впровадження ефективної програми реформ, яка сприятиме належному управлінню, покращить довіру інвесторів.
Лідери демократичного світу залишаються єдиними у введенні скоординованих санкцій та інших економічних дій з метою подальшого підриву спроможності росії вести незаконну агресію.
Надзвичайно важливою для України є заява «Великої сімки» про продовження зусиль для того, щоб росія заплатила за довгострокову відбудову України. У цьому контексті «Велика сімка» вітає створення в рамках Ради Європи та на вимогу Генеральної Асамблеї ООН Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України. Відповідно до зобов’язань, взятих через робочу групу REPO, ці держави обіцяють продовжувати вживати заходів, щоб знайти, стримати, заморозити, конфіскувати активи тих фізичних та юридичних осіб, на яких поширюються санкції у зв’язку з агресією росії.
«Велика сімка» визнає зусилля, докладені на міжнародній конференції «United for Justice» і нагадує про Бучанську декларацію, яка закликає до відповідальності за найтяжчі злочини міжнародного права, вчинені на території України.
Як висновок до заяви вказано, що держави «Великої сімки» обіцяють мобілізувати усі політичні інструменти та разом з Україною докласти усіх зусиль для якнайшвидшого встановлення всеосяжного, справедливого та міцного миру в Україні.
Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» вітає таку позицію лідерів демократичного світу і їх чітку позицію, що спрямована на підтримку України на шляху до переможного, цілковитого і беззастережного миру. Хочеться відмітити позицію «Великої сімки» в частині важливості відшкодування шкоди, завданої довкіллю, зеленого відновлення нашої держави та енергетичної безпеки. Ми раді підкреслити, що зрештою, у полі зору світових лідерів, в їхніх заявах та рішеннях фігурують питання захисту довкілля. Ми щиро сподіваємось, що наслідком таких заяв стануть реальні дії на шляху до відновлення українського довкілля.
У свою чергу, ЕПЛ вже проводила ряд досліджень, які демонструють, наскільки згубною для природи України є російська агресія. Із деякими із наших напрацювань можна ознайомитись за посиланнями: http://surl.li/hfwlt, http://surl.li/hfwlw, http://surl.li/hfwmc, http://surl.li/hfwmi , http://surl.li/hfwmp.
ЕПЛ систематично працює у напрямку вивчення впливу воєнних дій на довкілля, для ознайомлення із нашими напрацюваннями переходьте за посиланням на сайт ЕПЛ: http://epl.org.ua .