З метою вивчення процесів, що відбуваються на дні колишнього Каховського водосховища, ми організували експедицію на територію Національного природного парку “Кам’янська Січ” вже за 3 тижні після сходу води (30 червня 2023 року), в ході якої закладено 4 моніторингові ділянки біорізноманіття в різних типах екосистем відкритого дна водосховища (мулисті відклади, черепашкові відклади та поховані ґрунти). Коли експерти ЕПЛ їхали в експедицію, були впевнені, що на дні водосховища, ще зовсім не буде рослинності і ділянки будуть закладені швидко. Просто позначимо кути магнітами, виміряємо фізичні параметри (крутизну, експозицію, мікрорельє’ф тощо) і візьмемо зразки ґрунту. Але завдання виявилося дещо складнішим, так як на дні вже з’явилися численні проростки.
І якщо під час першої експедиції, за три тижня після підриву ГЕС, були вражені пустельністю ландшафтів, то під час другої поїздки були здивовані, наскільки водосховище заросло.
Більше половини водосховища в місці досліджень було зайнято молодим вербовим лісом. Деревця верби досягали 2-3 метри висоти (максимально 3,08), хоча їм було лише 4,5 місяці.
Спершу планувалося повторювати моніторингові дослідження 1 раз на рік. Але коли ми побачили наскільки суттєві зміни відбулися, то прийняли рішення зробити ще один їх опис у 2023 році. Це дало змогу проаналізувати зміни, які відбулися на дні водосховища за 4,5 місяці.
Під час польових досліджень експертами було виділено чотири типи новоутворених наземних біотопів: вербові зарості, болотні біотопи, мулисті відклади і черепашкові відклади з розрідженою рослинністю. Результати локальних польових досліджень були доповнені методами дистанційного зондування Землі і машинного навчання, що дозволило отримати детальну карту біотопів для всього дна колишнього водосховища. Спостереження свідчать про потенційне відновлення природної рослинності, що існувала до створення водосховища, і можуть слугувати основою для подальшого моніторингу.
Аналіз космічних знімків показує, як швидко змінювалася ситуація з Каховським водосховищем. Екосистема одноманітної глибокої водойми всього за 5 місяців перетворилася в набір різноманітних екосистем із значно вищими показниками біологічного розмаїття. При цьому водні біотопи у листопаді займали лише 12 %. 30 % водосховища зайнято вербовими заростями, 12 % – болотною рослинністю. Станом на листопад 2023 року, 43 % дна колишнього водосховища залишалося незарослим.
Дослідження показали, що кількість судинних рослин на цій території зросла з червня по жовтень від 11 до 69 видів, що суперечить початковим песимістичним прогнозам про опустелювання. Аналіз видового складу показав, що малорічні та багаторічні рослини представлені майже однаковою кількістю видів. Аналіз видів за способом поширення діаспор засвідчив переважання рослин, поширення яких зумовлено дією вітру. А розподіл видів за походженням засвідчив, що чужорідні види становлять лише незначну загального видового складу, що на даний час спростовує гіпотези про ймовірне заростання дна колишнього водосховища чужорідними видами.
Під час останньої експедиції на Каховське водосховище, яка закінчилася 2 тижні тому, були отримані нові дані:
відмічено ускладнення структури угруповань вербових заростей від одноярусних у 2023 році до триярусних: чагарниковий ярус (до 4,7 м заввишки), виразний трав’яний ярус, і з’явився моховий ярус;
виявлено та досліджено нові біотопи, які не представлені в НПП «Кам’янська Січ», а саме: трав’янисті псамофітні угруповання, лучні угруповання, зарості тополі на пісках;
суттєво збільшилось кільекість видів судинних рослин в межах моніторингових ділянок, тепер їх більше 100 видів. Вперше виявлено рідкісний вид – Осока житня Carex secalina, який включений до Червоної книги України, що означає, що зарості на дні водосховища починають набувати і природоохоронну цінність.
Під час цієї експедиції було закладено 8 нових моніторингових ділянок для подальших досліджень і спостережень. Загалом тепер маємо 12 моніторингових ділянок довготривалого моніторингу, за якими планується спостереження в наступні роки.
Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.
У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.