Відповідно до ст. 24 Закону України «Про об’єднання громадян», об’єднання громадян та створені ними установи та організації зобов’язані вести оперативний та бухгалтерський облік, статистичну звітність, зареєструватись в органах державної податкової інспекції та вносити до бюджету платежі у порядку і розмірах, передбачених законодавством. Відповідно до ст. 17 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», благодійні організації складають та подають фінансову, статистичну та іншу обов’язкову звітність у порядку, встановленому законом. З метою звільнення своїх доходів від оподаткування більшість громадських та благодійних організацій після їх реєстрації в органах державної реєстраційної служби отримують статус неприбуткових організацій. Однак, неприбутковою організація стає не автоматично з моменту її реєстрації, а з моменту внесення її до Реєстру неприбуткових організацій та установ органами Міндоходів в порядку, встановленому законодавством.
Порядок отримання статусу неприбутковості регулюється Положенням про Реєстр неприбуткових організацій та установ, затвердженим Наказом Державної податкової адміністрації України № 37 від 24.01.2011 року.
Що таке реєстр неприбуткових організацій?
Відповідно до п.1.2 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, Реєстр неприбуткових організацій та установ (надалі – Реєстр) – це автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про неприбуткові підприємства, установи та організації та їх відокремлені підрозділи (далі – неприбуткові установи та організації), визначені підпунктом 14.1.121 пункту 14.1 статті 14 розділу I Податкового кодексу України, доходи яких згідно зі статтею 157 розділу III Податкового кодексу України звільняються від сплати податку на прибуток.
Які громадські та благодійні організації можуть бути зареєстровані як неприбуткові?
Відповідно до п. б ч.1 ст. 157 Податкового кодексу України, як неприбуткові можуть бути зареєстровані:
- благодійні фонди і благодійні організації, створені у порядку, визначеному законом для провадження благодійної діяльності;
- громадські організації, створені з метою надання реабілітаційних, фізкультурно-спортивних для інвалідів (дітей-інвалідів) та соціальних послуг, правової допомоги, провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, просвітньої, освітньої та наукової діяльності.
Орган, що вносить організацію до Реєстру
Територіальний орган Міндоходів нижчого рівня за місцезнаходженням організації.
Документи, необхідні для внесення організації до Реєстру
Для внесення до Реєстру відповідна організація повинна подати до територіального органу Міндоходів нижчого рівня за її місцезнаходженням такі документи:
- Заяву форми 1 – РН;
- Копію свідоцтва про реєстрацію неприбуткової організації;
- Копію довідки про взяття на облік неприбуткової організації в управління статистики;
- Копію паспорта та ідентифікаційного коду керівника та бухгалтера організації;
- Копію установчих документів.
Для того, щоб запобігти виникненню зайвих запитань від органів з приводу прибутковості чи неприбутковості організації та отримати позитивний результат, в установчих документах організації необхідно чітко визначити, що здійснювана діяльність має виключно благодійну мету та/або спрямована на задоволення суспільних, громадських чи індивідуальних потреб і ні в якому разі не має на меті отримання прибутку, а всі можливі доходи, отримувані від здійснення господарської чи іншої діяльності спрямовані на виконання статутних завдань і досягнення цілей організації.
Процедура внесення організації до Реєстру
Органи Міндоходів можуть проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих документах.
За результатами розгляду поданих документів, територіальним органом Міндоходів приймається рішення про:
- внесення неприбуткової установи або організації до Реєстру;
- відмову у внесенні неприбуткової установи або організації до Реєстру;
- присвоєння неприбутковій установі або організації іншої ознаки неприбутковості.
Рішення за встановленою формою готується у двох примірниках – перший надається неприбутковій установі або організації, а другий залишається в територіальному органі Міндоходів нижчого рівня.
Ознака неприбутковості
При включенні неприбуткової організації до бази Реєстру неприбуткових установ та організацій їй присвоюється ознака неприбутковості:
- (0005) – благодійні фонди (організації), створені у порядку, визначеному законом для провадження благодійної діяльності;
- (0006) – громадські організації, створені з метою надання реабілітаційних, фізкультурно-спортивних для інвалідів (дітей-інвалідів) та соціальних послуг, правової допомоги, провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, просвітньої, освітньої та наукової діяльності, громадські організації інвалідів, спілки громадських організацій інвалідів та їх місцеві осередки, створені згідно з відповідним законом;
- (0012) – спілки, асоціації та інші об’єднання юридичних осіб, створені для представлення інтересів засновників (членів, учасників), що утримуються лише за рахунок внесків таких засновників (членів, учасників) та не провадять господарської діяльності, за винятком отримання пасивних доходів.
Які доходи неприбуткових організацій звільняються від оподаткування?
Відповідно до ст. 157.3. Податкового кодексу України, від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, отримані у вигляді:
коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань;
Безповоротна фінансова допомога – це:
- сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів;
- сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості;
- сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності;
- основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних);
- сума процентів, умовно нарахованих на суму поворотної фінансової допомоги, що залишається неповерненою на кінець звітного періоду, у розмірі облікової ставки Національного банку України, розрахованої за кожний день фактичного використання такої поворотної фінансової допомоги.
пасивних доходів;
Пасивні доходи – доходи, отримані у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань, а також роялті.
коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям від ведення їх основної діяльності;
Під терміном “основна діяльність” для цілей цього підпункту слід розуміти діяльність неприбуткових організацій, яка визначена для них як основна законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації, у тому числі з надання реабілітаційних та фізкультурно-спортивних послуг для інвалідів (дітей-інвалідів), благодійної допомоги, просвітніх, культурних, наукових, освітніх, соціальних та інших подібних послуг для суспільного споживання, зі створення систем соціального самозабезпечення громадян (недержавні пенсійні фонди та інші подібні організації).
До основної діяльності також включається продаж неприбутковою організацією товарів, виконання робіт, надання послуг, які пропагують принципи та ідеї, для захисту яких було створено таку неприбуткову організацію, та які є тісно пов’язаними з її основною діяльністю, якщо ціна таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг є нижчою від звичайної або якщо така ціна регулюється державою.
До основної діяльності не включаються операції з надання товарів, виконання робіт, надання послуг неприбутковими організаціями, визначеними в підпунктах “в” – “ґ” пункту 157.1 цієї статті, особам, іншим, ніж засновники (члени, учасники) таких організацій. Кабінет Міністрів України може вводити тимчасові обмеження щодо поширення норм цього пункту на продаж неприбутковими організаціями окремих товарів чи послуг у разі, якщо такий продаж загрожує або суперечить правилам конкуренції на ринку визначеного товару, при існуванні достатніх доказів, наданих особами, які оподатковуються цим податком та надають аналогічні товари, виконують роботи, надають послуги, про таке порушення. Статутні документи неприбуткових організацій повинні містити вичерпний перелік видів їх діяльності, які не передбачають одержання прибутку згідно з нормами законів, що регулюють їх діяльність.
- доходів, отриманих у вигляді коштів як третейський збір;
- дотацій або субсидій, отриманих із державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або в межах технічної чи благодійної, у тому числі гуманітарної, допомоги, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх одержувачам згідно із законодавством з метою зниження рівня таких цін.
Зверніть увагу! У випадку, коли зареєстровані неприбуткові організації будуть виключені з Реєстру неприбуткових організацій та установ, то кошти вважаються доходом та оподатковуються на загальних підставах.
У разі якщо неприбуткова організація отримує дохід з джерел, інших, ніж вказані вище, така неприбуткова організація зобов’язана сплатити податок на прибуток. При визначенні сум оподатковуваного прибутку сума амортизаційних відрахувань не враховується.
Використання звільнених від оподаткування коштів на цілі, не передбачені статутом, зокрема, для провадження господарської діяльності; кошти та майно, використані не за цільовим призначенням, вважаються доходом і підлягають оподаткуванню.
Варто знати!
Відповідно до Національного класифікатора України ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності» (далі – КВЕД-2010), діяльність неурядових організацій відноситься до таких класів:
94. 99 – включає діяльність організацій, які представляють інтереси спеціальних груп, що займаються пропагандою певних ідей у суспільстві. Ці організації зазвичай мають обране коло членів, але їх діяльність може торкатися і тих, хто не є членами, і здійснювати діяльність у їхніх інтересах. Цей клас включає:
- діяльність організацій, безпосередньо не пов’язаних із політичними партіями, які впливають на суспільну думку шляхом просвіти, політичного впливу, збирання коштів тощо;
- цивільні ініціативи та рухи протесту;
- екологічний рух;
- організації, які виступають на підтримку розвитку громад і розширення можливостей освіти;
- організації захисту та поліпшення умов існування окремих груп населення, наприклад, етнічних груп і груп меншості тощо;
- асоціації патріотичного напряму, у т.ч. асоціації ветеранів війни;
- асоціації споживачів;
- асоціації автомобілістів;
- асоціації, які створені з метою встановлення соціальних контактів, такі як масонські ложі тощо;
- асоціації молоді, студентські асоціації, клуби тощо;
- асоціації, які створені з метою проведення культурних заходів або організації дозвілля (крім спортивних та ігрових клубів), наприклад, поетичні, літературні кружки, клуби книголюбів, любителів історії, музики та живопису, клуби колекціонерів, громадські клуби, карнавальні клуби тощо
Цей клас також включає:
- діяльність із надання гранта членськими або іншими організаціями;
- діяльність зі сприяння мисливству та відловлюванню тварин.
Цей клас не включає:
- благодійну діяльність, таку як збирання коштів для соціальної роботи.
- передбачає надання іншої соціальної допомоги без забезпечення проживання.
Цей клас включає:
- послуги соціального характеру, консультації, піклування, допомогу біженцям та подібні послуги, які надаються особам похилого віку та інвалідам удома або в інших місцях. Ці послуги можуть надаватися державними установами або приватними організаціями, національними та місцевими організаціями взаємодопомоги, а також фахівцями, що надають консультаційні послуги;
- діяльність із соціальної адаптації дітей та підлітків;
- усиновлення, діяльність із запобігання жорстокого поводження з дітьми та іншими особами;
- консультування з ведення домашнього бюджету, поради з питань шлюбу та сім’ї, консультації з питань кредитування;
- діяльність у громаді та прилеглих районах;
- діяльність із надання допомоги жертвам стихійного лиха, біженцям, іммігрантам тощо, у т.ч. надання їм тимчасового житла;
- професійна реабілітація або підготовка до певного виду діяльності безробітних за умови, що навчання не є головним у цьому виді діяльності;
- установлення права на одержування соціальної допомоги, допомоги в оплаті орендної плати та продуктів харчування;
- денні заклади для бездомних та інших соціально незахищених груп осіб;
- благодійна діяльність, така як збір коштів або інша діяльність із надання допомоги, пов’язана із соціальними послугами.
Додаток:
- Заява для внесення організації до Реєстру неприбуткових організацій та установ (Форма 1 – РН).
Консультація станом 8 липня 2014 р.